Známy leaker Mark Gurman z agentúry Bloomberg sa nechal počuť, že spoločnosť Apple chystá premiéru svojej prvej náhlavnej súpravy pre AR / VR už v blízkej dobe. Pôvodne mala prísť na trh v apríli no firma sa rozhodla jej predstavenie presunúť o dva mesiace neskôr. Napokon by sa teda revolučný produkt, ktorý by mohol do desiatich rokov nahradiť iPhone, mal ukázať poprvýkrát na konferencii Worldwide Developers Conference (WWDC) v júni 2023.

Dnešný únik zároveň potvrdzuje tvrdenia o tom, že technologický gigant chystá ešte jedno podujatie aj na apríl, počas ktorého nám môže predstaviť napríklad 15″ MacBook Air alebo prvý Mac Pro s procesorom Apple Sillicon. Táto udalosť však bude venovaná iba hardvérovým zariadeniam.

Firma sa rozhodla odložiť premiéru svojho revolučného Headsetu z jedného prostého dôvodu. Nakoľko sa počas testovania objavili neočakávané hardvérové a softvérové problémy, vývojové centrá ich musia odstrániť. Apple totiž nechce nič nechávať na náhodu a svetu ukazovať zariadenie, ktoré nebude dokončené. Veď nedávno to urobilo Google pri svojej umelej inteligencií a tento prešľap stál spoločnosť Alphabet šialených 100 miliárd dolárov.

Headset si tak skoro nekúpite ani keď bude predstavený

Apple VR / AR Headset
Zdroj: AppleInsider

Je dôležité zdôrazniť, že aj keď Apple predstaví svoju náhlavnú súpravu, zákazníci si ju po konferencii WWDC určite nekúpia. Gurman totiž dodáva, že firma bude na svojom produkte naďalej pracovať a do predaja ho pustí až neskôr v priebehu roka.

Pokiaľ sa dobre pamätáte, podobný prístup firma zvolila aj po premiére prvého HomePodu. Ten bol predstavený na WWDC 2017 (5. jún 2017) no do predaja sa dostal o viac ako pol roka neskôr, 9. februára 2018.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

V prípade náhlavnej súpravy by však predaj mal začať najneskôr v novembri 2023, nakoľko Apple chce mať z tohto výrobku najočakávanejší produkt roka 2023. Uvidíme, či sa to podarí naplniť.

Apple má pri vývoji problémy

Apple VR / AR Headset
Zdroj: AppleInsider

Samotná technológia rozšírenej reality a headsetu je tak komplexná a komplikovaná, že jej vývoj zďaleka nejde podľa plánov. Veď firma predstavenie odložila minimálne o jeden či dva roky. Na druhej strane, kým tento produkt nebude dokonalý, Apple ho určite nezačne predávať.

Vývojári majú údajne najväčšie problémy s funkciami ovládania rukami a očami. V zariadení by sa mali nachádzať aj špeciálne kamery, ktoré budú sledovať pohyb vašich očí a na základe toho umožnia ovládať používateľské rozhranie nového operačného systému RealityOS. Rovnako tak by malo byť toto rozhranie ovládané aj gestami rúk.

Prečítajte si tiež  Apple predstavilo nový Mac mini pre rok 2023. Má extrémny výkon vďaka čipu M2 Pro a kúpite ho lacnejšie

Správne nastavenie technológií však vôbec nie je vôbec jednoduché a firma sa s ním ešte stále trápi. Aj preto sa Headset omešká o niekoľko ďalších mesiacov.

Cena Headsetu od Apple bude šialená. Každý si ho určite nekúpi!

Apple VR / AR Headset
Zdroj: AppleInsider

Na záver treba spomenúť, že aj keď sa začne táto technológia vo veľkom predávať, zďaleka to neznamená, že si ju bude môcť dovoliť každý. Jej cena by sa totiž mohla pohybovať niekde na úrovni 3 000 až 4 000 tisíc eur, čo určite odradí väčšinu bežných spotrebiteľov. To je ale cieľom.

Prvý AR Headset by totiž mal byť určený predovšetkým pre vývojárov a profesionálov, ktorí ho budú vedieť využiť na sto percent a ktorí sa postarajú o vznik aplikácií a šikovného softvéru, ktorý bude neskôr slúžiť bežným ľuďom.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Firma totiž už začala práce aj na druhom headsete, ktorý by mal byť oveľa dostupnejší no na trh príde neskôr, možno až v roku 2024 alebo 2025. Nechajme sa prekvapiť.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto novinke myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -