Už niekoľko mesiacov sa hovorí, že streamovacia služba Netflix spoplatní svojim zákazníkom niečo, na čo sú zvyknutí a dlhé roky to mali zadarmo. Ide konkrétne o zdieľanie jedného účtu medzi viacerých ľudí, ktorí nežijú v jednej domácnosti. Koľko to ale môže stáť? Netflix to už naznačil.

Zaviesť takúto zmenu pochopiteľne nie je jednoduché a služba už dlhšiu dobu testuje rôzne možnosti zdieľania účtu v rámci jedného predplatného. Pôvodne existovali dohady, ktoré tvrdili, že takéto účty budú obmedzené a používať sa budú dať len v rámci jednej domácnosti, ktorú si používateľ zvolí ako defaultnú.

Išlo by však o pomerne drastickú zmenu, ktorá by mohla divákov nahnevať. Netflix to teda skúša vyriešiť ináč, oveľa férovejšie. Pokiaľ dáte prístup od svojho účtu aj niekomu inému, kto s vami nežije v jednom byte alebo dome, jednoducho za to zaplatíte o niečo viac. Platforma to už dlhšiu dobu testuje a my poznáme ceny.

Netflix začal konať už v roku 2022

Netflix základné predplatné
Zdroj: Unsplash / Juraj Gabriel / CardMapr.nl (úprava redakcie)

V súčasnosti sa s touto novinkou stretávajú predovšetkým zákazníci v Južnej Amerike, kde je Netflix voči zdieľaniu účtov relatívne zhovievavý. Ceny, ktoré si tu za túto službu pýta štartujú na úrovni cca 1,7 € a končia na sume 3 € za domácnosť.

Len pre doplnenie, Netflix odhaduje, že 222 miliónov platiacich domácností zdieľa svoje účty s ďalšími 100 miliónmi domácností, ktoré nie sú speňažené. Firma tu prichádza o obrovskú sumu peňazí.

Spoločnosť Netflix potvrdila, že v budúcnosti plánuje zaviesť efektívnejšiu monetizáciu zdieľania účtov. Medzičasom sa už dokonca začína hovoriť o zdieľaní účtov aj ako o trestnom čine. To je ale trochu iná téma.

Koľko by mohlo stáť zdieľanie účtov od Netflixu na Slovensku? 

Netflix na obrazovke iPhonu 13
Zdroj: Unsplash / Matteo Vella (úprava redakcie)

A hoci v súčasnosti oficiálne nevieme, koľko si bude pýtať Netflix za zdieľanie účtov na Slovensku, zistili sme, že ceny za klasické predplatné Netflixu v Argentíne sú o čosi nižšie než u nás, no nie je to až taký rozdiel.

Tamojší zákazníci zaplatia za mesiac najdostupnejšieho predplatného v prepočte cca 6,37 €, zatiaľ čo na Slovensku začína Netflix na sume 7,99 €. Rozdiel teda predstavuje cca 20 %.

Ak by sa platforma rozhodla v blízkej budúcnosti spoplatňovať všetky účty, ktoré sa používajú vo viacerých domácnostiach, môžeme počítať s tým, že za túto službu budeme platiť cca 2,5 – 3,5 € / za dodatočnú domácnosť. To skutočne nie je také hrozné.

Samozrejme, cena sa môže odvíjať aj od konkrétneho typu predplatného. Ak bude ponúkať napríklad streamovanie vo vyššej kvalite, existuje predpoklad, že zaň zaplatíme viac. To je však už pomerne veľká špekulácia.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M2 oficiálne zlacnel. Na Slovensku ušetríte stovky eur

Netflix by mohol na Slovensko priniesť aj lacnejšie predplatné s reklamami. V Nemecku je veľmi lacné

Netflix s reklamami
Zdroj: Thibault Penin

Rovnako by Netflix v súvislosti s vyššie uvedenou zmenou mohol divákom na Slovensku sprístupniť aj lacnejšie predplatné s reklamami.

Hoci tento typ predplatného v našej krajine ešte nie je k dispozícii, v Európe už nájdeme miesta, kde funguje od novembra minulého roka.

Jedným z nich je napríklad aj Nemecko, kde zákazníci platia za túto službu len 4,99 € / mesačne. Je to teda skvelá alternatíva pre tých, ktorým sa zdá štandardné predplatné Netflixu príliš drahé a dokážu akceptovať nejaké tie reklamy. Tu treba zdôrazniť, že ich nie je veľa!

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o týchto zmenách myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -