Aktuálny vojenský konflikt, v ktorom Ruská federácia napadla Ukrajinu je spájaný s početným množstvom dezinformácií. Rusko už dokonca na svojom území obmedzilo niektoré sociálne siete ako Facebook či Twitter a mnohé zahraničné služby prestali fungovať z vlastnej vôľe (napríklad Spotify alebo Netflix). Nechcú totiž podporovať tento režim.

V súčasnosti však už existujú technológie, vďaka ktorým sa dajú niektoré obmedzenia aspoň čiastočne obísť. Ako uvádza portál PCmag, jedným z nich sú klasický VPN klienti, ktorých popularita v Rusku raketovo rastie. Tamojší obyvatelia si ich môžu stiahnuť napríklad na App Store alebo Google Play a vďaka tomu sa tak dokážu dostať na sociálne siete alebo akékoľvek webové stránky, ktoré sú za bežných okolnosti blokované.

Ako teraz uviedla spoločnosť Appfigures na základe svojho posledného prieskumu, najznámejšie VPN službu zaznamenali v Rusku od 1. marca 2022 až 1 200 % nárast stiahnutí. V číslach sa z pravidelných cca 10 000 denných stiahnutí stalo až 500 000 denných stiahnutí, čo je skoro neuveriteľné.

Najpoužívanejšie aplikácie na VPN zaznamenali od 24. februára (keď Rusko napadlo Ukrajinu) do 4. marca až 1,3 milióna stiahnutí, čím dosiahli nové rekordy.

V krátkosti: Ako funguje VPN? 

Sieť VPN sa dá použiť na návštevu webových stránok, ktoré blokuje priamo Rusko, a to tak, že sa tvári, že pripojenie pochádza z inej krajiny. To však neznamená, že VPN sú všeliekom na túto nepríjemnú situáciu.

Poskytovateľ služby VPN môže totiž stále zaznamenávať informácie o tom, na aké weby alebo služby používateľ chodí a niektoré webové stránky navyše úplne blokujú známe výstupné servery z VPN apiek. Zatiaľ sa však zdá, že mnohí Rusi sú spokojní aj s týmito kompromismi, ktoré im umožňujú slobodne surfovať po webe skoro tak ako predtým.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Chcete AirPods Max? Tu ich získate o skoro 200 € lacnejšie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -