Po tom, čo sa minulý týždeň stratila v atlantickom oceáne ponorka Titan, celý svet dúfal, že išlo len o technickú chybu a piatich mužov na palube, ktorí mali pred ponorom dostatok kyslíka na 96 hodín, sa podarí nájsť živých.

Ako však dni ubiehali a nádej klesala, potvrdili sa tie najhoršie možné scenáre. Ponorka Titan, ktorá bola mnohými označovaná za nebezpečnú katastroficky implodovala (čoho simuláciu si môžete pozrieť tu). Dôjsť k tomu malo už počas klesania ku vraku lode Titanic, pretože nevydržala extrémny tlak vody, ktorý by sme mohli prirovnať ku váhe Eiffelovej veže.

Trosky sa podľa záchranárov nachádzali len niekoľko stoviek metrov od legendárneho Titanicu, ktorý sa potopil na dne oceánu ešte v roku 1912 po tom, čo nabúral do obrovského ľadovca.

Režisér filmu Titanic James Cameron smutne podotkol, že medzi nehodou, ktorá sa udiala minulý týždeň a nehodou, ku ktorej došlo pred viac ako sto rokmi vidí smutnú súvislosť.

Nehoda sa vyšetruje 

Pre vyšetrovateľov je nehodu takéhoto rozsahu skoro nemožné vyšetrovať, pokiaľ sa jednotlivé súčasti ponorky nachádzajú približne v 4 kilometrovej hĺbke. Aj preto bolo potrebné za pomoci špeciálnej podmorskej techniky vyloviť na pevninu jednotlivé diely a časti ponorky, ktoré sa podarilo nájsť a následne ich previesť do špeciálnych laboratórií, kde budú expertizované.

K tomu došlo v uplynulých hodinách, pričom šikovným novinárom sa to dokonca podarilo zachytiť aj na video. Ako môžete vidieť nižšie sami, na jednom zo záberov sa nachádza predná časť ponorky Titan, ktorej súčasťou je aj relatívne malé okno, z ktorého mohla posádka pozorovať vrak Titanicu.

Z hlbín oceánu sa však podarilo vytiahnuť aj väčšiu časť, pravdepodobne zadnej časti ponorky, z ktorej trčali rôzne káble a komponenty. Vyšetrovanie nehody sa v tejto chvíli ešte iba začína. Pokiaľ si chcete prečítať celý priebeh pátracej akcie, dokumentovali sme ho v tomto článku.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Patrí utopený telefón do ryže? Zistili sme, či to naozaj funguje
Môže ťa zaujímať
- Reklama -