Home Blog Page 2583

iOS 8.3 beta 2 – rozšírenie Siri!

iPhone 6 Plus
Zdroj: Unsplash / Ana Bernardo

Spoločnosť Apple ešte oficiálne nevydala iOS 8.2, ale to vôbec nevadí, keďže nám pomaly odhaľuje, čo uvidíme v jeho nástupcovi, iOS 8.3. Dnes odkrýva druhú beta verziu, ktorá dostala veľmi podstatné rozšírenie Siri. Okrem iného samozrejme opravuje chyby a opäť raz zlepšuje stabilitu!

iOS 8.3 beta 2

Apple už úpenlivo pracuje na iOS 8.3 a dnes vydáva jeho druhú beta verziu, určenú vývojárom, v ktorej opäť raz odhaľuje niektoré novinky, ktoré nás vo veľkej aktualizácii budú čakať. Len tak pre informáciu, spoločnosť stále nevydala ani iOS 8.2, ktorá je však už takmer tu, keďže jej predstavenie sa spája s príchodom hodiniek Apple Watch, pre ktoré má prakticky priniesť podporu. Nová aktualizácia prináša naozaj zaujímavé zmeny, ktoré určite potešia hlavne mnohých používateľom Siri!

Nová aktualizácia prináša napríklad rasovú diverzitu pre Emoji ikonky, no čo je určite omnoho zaujímavejšie, sú nové jazyky, ktorými sa naučila rozprávať hlasová asistentka Siri. Nie, nebudeme vás zbytočne napínať. Žiaľ, slovenčinu ani češtinu v novej bete stále nenachádzame, zato však Apple zaisto poteší Rusko, Dánsko či Holandsko. Celkovo do Siri pribudlo až 8 nových jazykov a Apple ukazuje, že skutočne pracuje na celosvetovom rozšírení Siri!

Pebble Color unikli na internet!

Pebble Time - svetapple.sk
Pebble Time - svetapple.sk

Aj keď Pebble ešte oficiálne nepredstavilo svoje nové „inteligentné“ hodinky, ich fotografie už unikli na internet, čo znamená, že vieme, ako budú vyzerať. Na naše prekvapenie sú vyrobené z plastu, no ponúkajú farebný displej!

Pebble Color

Ako sme to už avizovali pred niekoľkými dňami, Pebble sa rozhodlo, že sa vyberie cestou  farebných displejov, čo znamená, že nové hodinky budú úplne prvým modelom v histórii, ktorý ho bude mať. Ako sa hovorilo, tak sa aj stalo a spoločnosť ponúkla aj keď jednoduchší, no stále farebný a hlavne energeticky úsporný displej, vďaka ktorému bude zaručená niekoľkodňová výdrž batérie. Displej však nie je dotykový a hodinky budeme ovládať pomocou troch plastových tlačidiel na ich pravom boku.

Plast

Aj keď mnohí zrejme očakávali, že nové hodinky spoločnosti Pebble budú vyrobené z kovu tak, ako model Pebble Steel, nestalo sa a spoločnosť použila plast, rovnako ako pri ostatných modeloch. Na prvý pohľad sa zdá, že Apple išlo úplne mimo svojho ikonického tvaru, no stále tu nájdeme mnohé dizajnové odkazy na predošlé modely. Hodinky dosť narástli do šírky vzhľadom na to, že sú o čosi tenšie, no Pebble chcelo lepšiu výdrž batérie a tak nemalo inú možnosť.

Vo vnútri zas nájdeme nový operačný systém, ktorý vyvinula spoločnosť WebOS a má prinášať nové animácie a hlavne prostredie, prispôsobené farebnému displeju. Samozrejme hodinky ešte oficiálne nevyšli, no akonáhle sa to stane, budeme vás informovať!

Pebble Color - svetapple.sk
Pebble Color – svetapple.sk

Apple preberá zamestnancov zo Samsungu!

Zdroj: Samsung

Spoločnosť Apple má hádam len jedného veľkého konkurenta, o ktorom sa tak veľa diskutuje. Tým konkurentom je spoločnosť Samsung, ktorá okrem iného vyrába čipy či iné komponenty do zariadení Apple. Nie je to však všetko a zdá sa, že v Apple bude kolovať niečo viac zo Samsungu ako doteraz. Jeho zamestnanci totiž prechádzajú do Cupertina!

Batérie

Aj keď je spoločnosť Samsung v súčasnosti v pomerne zlej finančnej situácii, neznamená to, že jej zamestnanci nie sú tí najlepší na svete, rovnako ako je tomu v Apple. V Južnej Kórei len jednoducho zlyháva celková firemná politika a zdá sa, že si to uvedomujú aj zamestnanci, ktorých po novom preberá Apple. Ide konkrétne o zamestnancov z vývoja batérií, ktoré sú pri smartfónoch od Samsungu predsa len o čosi lepšie ako v prípade iPhonov. Znamenať by to teda mohlo toľko, že  výrobky od  Appl bye mohli mať lepšiu výdrž batérie aj za cenu tenšieho tela!

Okrem toho, že by sa mohla zvýšiť kvalita a výdrž batérií, Apple by mohlo experimentovať aj s úplne inými technológiami, s ktorými v Samsungu už niekoľko mesiacov pracujú. Ide napríklad o technológiu ohnutých batérií, ktoré spoločnosť dokonca vyrába. Samozrejme nielen inžinieri, pracujúci na batériách prechádzajú do Apple. Samsung je jednoducho technologický gigant, ktorý má na stole neuveriteľné veci. Žiaľ stále nevie, ako tieto veci využiť vo svoj prospech a práve toto využíva Apple a doslova mu berie špičkových zamestnancov z rôznych odvetví.

Apple investuje 1.7 miliardy EUR v EÚ!

Apple Európska únia (Európa)
Zdroj: SvetApple

Apple potrebuje viac priestoru. Chystá nové, ekologické dátové centrá v Európe.

Najväčšia investícia Applu v Európe v histórií

Apple preinvestuje v Európe takmer 2 miliardy eur na nové dátové centrá. Dátové centrá budú 100% zásobované z obnoviteľných zdrojov energie.

Nové zariadenia s veľkosťou po 166 000 metrov štvorcových by mali byť umiestnené v Írsku a Dánsku. Firma očakáva, že centrá, ktoré budú poháňať väčšinu online produkotv ako iTunes Store, App Store, Maps, Siri, či iMessage by sa mali stať realitou v roku 2017. Ako povedal CEO Apple Tim Cook, momentálne sa jedná o najväčšiu investíciu Applu v Európe vôbec.

Obnoviteľné zdroje energie

Veľmi zaujímavé je zameranie na „čistú“ energiu a ochranu prírody. Napríklad v Írsku poskytne vonkajšie priestory pre edukačné účely, v Dánsku Apple zas pozbiera teplo zo zariadenia vnútri datacentra a poskytne ho ľuďom v okolí v podobe vykurovacieho tepla.

V septembri 2014 Tim Cook vyhlásil, že upozorňovanie a zmierňovanie globálneho otepľovania je jedna z hlavných hodnôt Apple. Firma sa v roku 2013 tiež zaviazala, že všetky svoje dátové centrá prerobí na energeticky nezávislé, poháňané 100% obnoviteľnými zdrojmi.

Je pekné vidieť, že aj také firmy ako Apple sa starajú o svoje okolie, čo myslíte?

Videl Steve Jobs budúcnosť?

Steve Jobs
Zdroj: Apple

V čom spočíva tajomstvo úctyhodného zoznamu megaúspešných produktov a služieb? Tím okolo S. Jobsa dokázal správne zhodnotiť vývojové trendy. Ale ako?

Predpovedal budúcnosť?

Spôsob, akým o trendoch uvažujú, vysvetlil bývalý šéf Applu na jednej konferencii výrokom, ktorého autorom je slávny hokejista Wayne Gretzky: „Korčuľujem tam, kde puk bude, nie tam, kde bol. A my v Apple sme sa vždy snažili robiť to tak, ako Wayne povedal. Od úplného začiatku. A vždy sa budeme.“

Apple pod vedením S. Jobsa nikdy nenasledovalo trendy, Apple bolo ich tvorcom. Dosiahnuť to mohli jedine vlastnou tvrdohlavosťou a „nosom na budúcnosť.“ Jobs ani nikto v Apple nebol jasnovidec ani nič podobné aby vedel, čo bude dobré a čo nie. Aj oni robili chyby a robili ich veľa. Ako firma sa z nich však vždy vedeli poučiť, upraviť podľa nich svoj plán a pokračovať vo svojej ceste.

Jobs sa nebál kradnúť

Myslenie ako naozajstný vizionár, schopnosť vidieť smer, ktorým sa technológia vyvíja a easy-to-use produkty tvoria dedičstvo Apple a legendu Steva Jobsa.  Picasso raz povedal: „Dobrí autori kopírujú, no tí najlepší kradnú.“ A Apple sa nikdy nehanbilo kradnúť veľké myšlienky.

Vedeli nájsť objavené, vylepšiť to a vydať ako exkluzívny produkt. Kto z vás vedel, že uživateľské prostredie operačných systémov ako ho poznáme teraz (t.j. pracovná plocha, ikonky, myš), vymyslela firma Xerox? Málokto. Ale Jobs vedel, že je to budúcnosť, dokázal presvedčiť vedenie Xeroxu, aby dostal prístup k týmto novým technológiám a jednoducho to spravil rovnako, ale po svojom.

Tvrdohlavosť

Spravodlivo kritický bol Jobs aj k Microsoftu a Androidu. „Myslím, že záleží na tom, čo kradnete. Napokon, inovácia je jednoducho vylepšenie niečoho už vymysleného,“ povedal Jobs. Podľa neho Microsoft nikdy nevedel čo chce a často sa zahrával s ohňom. Apple také nebolo. Tiež veľa a rado experimentovalo, ale vždy malo pevne položené zásady, ktorých sa držalo. Išlo si za svojim ako tank. Kde sa pohli, tam oslavovali úspech, vďaka Stevovi Jobsovi. Vďaka jeho jedinečnosti a strachu, ktorý nemal, sa tvrdohlavo a ctižiadostivo rútili dopredu a lámali všetky rekordy aby sa v roku 2015 mohli stať najhodnotnejšou firmou na svete. To už Steve bohužiaľ zažiť nemohol.

Z tohoto všetkého plynie aj nejaké to posolstvo pre nás smrteľníkov. Choďte si za svojím, nebojte sa a myslite out-of-the-box. Úspech sa dostaví. Veď sám Jobs povedal, že všetky prekážky života vyzerajú v porovnaní s predstavou smrti ako neškodné kuželky, ktoré vám vo vašej ceste nemôžu zabrániť. Naberte odvahu a pustite sa do života po hlave. 🙂

V článku sa nachádzajú parafrázované citáty Steva Jobsa

John Gruber: Apple Watch Edition môžu stáť až 20 000$!

Apple Watch Edition
Zdroj: Apple

John Gruber už dávnejšie odhadoval ceny hodiniek Apple Watch a pri týchto odhadoch dospel k názoru, že maximálna suma, ktorú by sme za hodinky mohli zaplatiť by bola na úrovni 10 000$. Dnes, po tom, ako vyšla najavo skutočná cena zlata v hodinkách tvrdí, že 10 000$ môže byť len začiatok a skutočná cena bude končiť až pri 20 000$!

20 000$ za spotrebnú elektroniku?

Áno, John Gruber je skvelý analytik a Apple Watch Edition sú skutočne vyrobené z 18-karátového zlata. Netreba však zabúdať na jeden veľmi, veľmi podstatný fakt a to na to, že ide stále len o obyčajnú spotrebnú elektroniku, ktorej nová generácia príde možno o jeden, dva roky a tým pádom bude už veľmi zastaralá. Áno, Apple si síce chce ukrojiť skutočne vysokú maržu, no 20 000$ (cena by mala začínať na 10 000$, no v kombinácií s rôznymi remienkami by sa mohla vyšplhať na dvojnásobok) je naozaj moc aj pre toho, čo si takýchto hodiniek môže dovoliť viac.

Za 20 000$ totiž zakúpite omnho lepšie hodinky od prestížnych výrobcov v zlatom či možno dokonca diamantovom prevedení a to sa bavíme o značkách ako je Rolex či Breitling. Najviac tomuto tvrdeniu nehrá do karát, že Apple bude ponúkať prakticky totožný model, vyrobený z hliníka už za 359$ čo je suma o 56x nižšia než za akú by sa mohli predávať Apple Watch Edition. Uvidíme teda, ako to naozaj bude, no myslíme si, že pokiaľ by Apple vyrobilo hodinky za 1000$ a ich cena by bola násobne vyššia teda 2000$ predalo by omnoho viac hodiniek s vyšším ziskom, akoby nastolilo cenu 10 000$-20 000$. To sa nám totiž už zdá ako naozaj prehnané!

Edward Snowden: NSA hackla 2 miliardy SIM kariet!

Edward Snowden
Zdroj: Unsplash / Random Institutr

No, zdá sa, že bezpečný svet, v ktorého existenciu mnohí ešte stále veria, už neexistuje a Edward Snowden pridáva ďalšie tvrdenie, podľa ktorého má americká a britska vláda prístup až ku 2 miliardám telefónom alebo lepšie povedané SIM kartám. Čo je na tom najhoršie? Netreba im súdny príkaz a ani povolenie od operátora, jednoducho si vás môžu odpočúvať kedykoľvek chcú!  

Odpočúvanie

Ako už všetci dobre vieme, NSA ide tvrdo po tom, aby na zemi zmietanej terorizmom, konečne nastolila pokoj a tak robí také rozhodnutia, ktoré sa celkom výrazne podpisujú pod naše súkromie. To, že si v inštitúcií môžu pokojne čítať naše Facebook správy už dlho vieme, no to, že môžu odpočúvať naše telefóny kedykoľvek a aj bez toho, aby im niekto vydal príkaz, tak to už prekračuje isté hranice.

Podľa Edwarda Snowdena a teda bývalého zamestnanca tejto veľmi neobľúbenej inštitúcie, hackli spolu s britskou odnožou NSA (GCH) spoločnosť Gemalto, ktorá vyrába SIM karty pre vyše 450 mobilných operátorov po celom svete. Výsledkom ich útoku bolo získanie špeciálneho bezpečnostného, šifrovacieho kľúča, vďaka čomu môžu získať údaje od každej SIM karty, vyrobenej spoločnosťou a vďaka tomu odpočúvať hovory po celom svete. Podľa správy je v hre okolo 2 miliárd SIM kariet, ktoré môžu v NSA odpočúvať a to nás vôbec neteší!

Týka sa to aj iPhone!

Pokiaľ máte iPhone a myslíte si, že ste v bezpečí, tak vás zrejme sklameme. Nejde totiž o backdoor, umiestnený vo vašom smartfóne, ale o backdoor, umiestnený priamo na SIM karte, čo NSA umožňuje odpočúvať aj vaše telefonáty. Spoločnosť Gemalto, ktorá vraj prišla o šifrovacie kódy bude musieť urobiť patričné zmeny, aby bola bezpečnosť opäť zaručená. Uvidíme teda, ako sa tento tvrdý boj za demokraciu vyvinie a ako naň zareaguje CEO spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý NSA už dávnejšie kritizoval za to, že naráža do súkromia používateľov kvôli bláznivému honu za bezpečnosťou.

Najlepšie je na tom to, že NSA môže odpočúvať pokojne aj vás. Táto inštitúcia sa tvári ako by jej patril svet!

Apple Store SK je samozrejme Fake!

iPhone 6 - svetapple.sk
iPhone 6 - svetapple.sk

Počas minulého týždňa sa na Facebooku objavila pochybná stránka Apple Store CZ, ktorá lákala používateľov sociálnej siete na to, aby zdieľali, komentovali a lajkovali jednotlivé fotky s tým, že jeden z nich vyhrá nový iPhone. Je to samozrejme podvod a nejde o skutočnú súťaž. Medzičasom však stihlo šialenstvo vypuknúť aj u nás!

Apple Store SK

Na Facebooku sa v posledných dňoch objavila veľmi pochybná stránka, Apple Store Sk, ktorá má so spoločnosťou Apple spoločné asi len logo, no a potom ešte slovo Apple Store vo svojom názve. Aj keď môže na prvý pohľad pôsobiť skutočne dôveryhodne, je nutné pripomenúť, že ide o jeden veľký podvod rovnako ako bol prednedávnom zamazaný Apple Store CZ po tom, čo sa o ňom začalo vo veľkom písať. Určite sa teda nenechajte nalákať na zdielanie, lajkovanie či komentovanie. Aj keď neexistuje reálna hrozba, vieme vám zaručiť, že vám iPhone 6 nikto nikdy zadarmo nedá!

Podobné súťaže

Pokiaľ sme už pri tých súťažiach, tak Apple Store SK/CZ nebola jediná pochybná stránka, ktorá chcela získať popularitu vďaka lajkom, zdielaniam a komentárom. Podobných stránok tu už bolo mnoho a nikto nikdy iPhone 6 nevyhral. Pokiaľ nejde o internetový obchod alebo stránku, ktorá je dôveryhodná a už dlhšie sa zaoberá svetom Apple alebo svetom IT, tak ide takmer so 100% istotou o obyčajný podvod. Práve preto sa nenechajte nachytať na podobné hlúposti!

Nové Apple kancelárie v Izraeli!

Apple Logo
Zdroj: Unsplash / Aditya Joshi

Spoločnosť Apple sa s postupom času pokúša expandovať naozaj do celého sveta, čo neznamená len veľké otváranie obchodov Apple Store, ale aj kancelárií, kde zamestnanci spravujú všetko od dodávok zariadení až po patenty, či iné veci, ktoré sú potrebné v daných štátoch vybavovať pred tým, ako príde nový produkt!

Nové kancelárie v Izraeli!

Izrael samozrejme nie je výnimkou a zdá sa, že pre Apple predstavuje naozaj veľký trh. Prednedávnom totiž začalo s budovaním svojich vlastných kancelárií v krajine a to konkrétne v meste Herzlya. Medzičasom už kancelárie stihli byť dokončené a slávnostného otvorenia sa vraj zúčastnil aj CEO spoločnosti Apple, Tim Cook. No a treba dodať, že vôbec nejde o také malé kancelárie, ako by sme mohli na prvý pohľad očakávať!

800 zamestnancov

Mnohí by si mohli myslieť, že kancelárie Jablkovej spoločnosti, ktoré sa nachádzajú v Izraeli ponúknu prácu tak maximálne 50 zamestnancom, ktorí budú dohliadať v krajine na hladký chod spoločnosti. To však nie je celkom pravda,  kancelárie sú naozaj obrovské. Podľa správ poskytnú pracovné miesto až pre 800 osôb a tie sa na svojich postoch určite nebudú tlačiť. Rozloha všetkých kancelárií je totiž vyše 16 700 metrov štvorcových! Kancelárie samozrejme spĺňajú prísne požiadavky spoločnosti a ich dizajn je taktiež ušitý na mieru. Fotografie zverejnil server GSM Izrael.

Apple bude vyrábať autá v roku 2020!

Apple Car
Zdroj: Bing AI

Nie je to tak dávno, čo sa vo veľkom začalo písať o tom, že Apple plánuje výrobu vlastných automobilov. Podľa Bloombergu ma Apple začať s výrobou svojho prvého vozidla v roku 2020. Celkom by to sedelo, keďže vývoj automobilu trvá automobilkám obvykle 5-7 rokov (nezabúdajme na to, že Titan je vraj už rok vo vývoji).

Veľká konkurencia

Pokiaľ sa v Apple predsa len rozhodnú, že vlastné elektrické auto vyvinú, muselo by ísť o špičkovú techniku, ktorá bude použiteľná ako na krátke, tak aj na dlhé trasy bez toho, aby ste museli dlhé hodiny stáť a čakať, kým sa vám dobijú batérie. Spoločnosti určite nehrá do karát ani to, že Tesla pripravuje svoj model 3, ktorý zvládne prejsť 200 míľ na jedno nabitie, čo je v prepočte 321 kilometrov do roku 2017 s tým, že cena automobilu nepresiahne hranicu 40 000$ a v podstate pôjde o taký menší model S.

Pokiaľ by sa teda Apple Titan skutočne stal realitou, konkurencia Apple by už mala obrovský náskok vďaka svojej technológii a mohlo by sa stať, že vozidlo, ktoré tu uvidíme v roku 2020 ponúkne mierne zastaranejšiu techniku ako konkurenčné modely (samozrejme netreba zabúdať ani na to, že Apple zamestnáva tých najlepších ľudí po celom svete a tak je možné, že to bude práve ono, kto bude priekopníkom vo svete elektromobilov!)

Náš osobný názor je však taký, že pokiaľ Apple môže a vie, ako urobiť v tomto odvetví revolúciu, nech do toho určite ide. Dôvod je jednoduchý, elektromobily zrejme budú musieť byť realitou, no problém tých súčasných je vysoká cena a nízky dojazd. Pokiaľ by nás v Apple presvedčili o opaku, veď majú na to ešte 5 rokov, mohli by toho veľa zmeniť tak, ako veľa zmenil model S, ktorý má naozaj skvelý dojazd a pritom ide o plnohodnotné vozidlo nie len akési „mestské presúvadlo“.

SLEDUJ NÁS

43,257FansLike
9,272FollowersFollow
475SubscribersSubscribe