Podľa uniknutého pracovného dokumentu, ktorý má odrážať „konečnú“ verziu DMA a ktorý videl portál MacRumors, plánuje EÚ prijať dôležité zmeny, ktoré majú mať výrazný vplyv na spôsob, akým budú musieť spoločnosti (ako Apple) spravovať svoje produkty, aplikácie a služby v Európe, najmä pokiaľ ide o „gatekeeping„.
V skorších verziách zákona o digitálnych trhoch sa stanovili požiadavky, aby veľké technologické spoločnosti zdieľali metriky s konkurenciou, zabezpečili, aby všetky aplikácie boli odinštalovateľné, a neuprednostňovali svoje vlastné aplikácie a služby pred tými od vývojárov tretích strán.
Spoločnostiam, ktoré tak neurobia môžu hroziť vysoké pokuty, až do výšky desiatich percent celosvetového ročného obratu, alebo dokonca nútené zastavenie prevádzky.
Jedna z hlavných častí pracovného dokumentu DMA sa pokúša podnietiť zásadné zmeny v obchode App Store a núti spoločnosť Apple, aby umožnila používateľom sťahovať aplikácie z internetu a z obchodov s aplikáciami tretích strán a umožnila vývojárom používať systémy platieb v aplikáciách podľa vlastného výberu. Zmeny a doplnenia DMA načrtnuté v uniknutom dokumente sa snažia vyriešiť problematiku stráženia prehliadačov a interoperability platforiem.
V dokumente sa rozširujú aj ustanovenia, ktoré bránia spoločnostiam vyžadovať od vývojárov, aby používali konkrétny engine prehliadača. Táto zmena má pravdepodobne priamo riešiť požiadavku spoločnosti Apple, aby všetky prehliadače bežiace na systémoch iOS a iPadOS používali jej vlastnú technológiu WebKit. V praxi by prehliadačom tretích strán, ako sú Chrome, Edge, Brave a Opera dovolila zvoliť si napríklad Chromium atď…
Zmenou budú musieť prejsť aj komunikačné platformy či Siri
Nové rozsiahle povinnosti týkajúce sa interoperability budú od spoločností vyžadovať, aby za určitých okolností zabezpečili, že ich aplikácie a služby na zasielanie správ, hlasové volania a videohovory budú fungovať s konkurenčnými službami a budú obsahovať šifrovanie end-to-end. To by mohlo mať vplyv na služby iMessage a FaceTime, no v súčasnosti sa nedá posúdiť, aký zásadný.
DMA bola tiež zmenená a doplnená o ustanovenia týkajúce sa regulácie virtuálnych asistentov, ako je Siri, v ktorých sa uvádza, že používatelia by mali mať možnosť zmeniť predvoleného virtuálneho asistenta na možnosť tretej strany pri jeho prvom použití. Toto všetko sú tvrdé rany pre Apple, proti ktorým bude firma určite bojovať.
Protimonopolné opatrenia a vstup nových pravidiel do platnosti
Ďalšie zmeny v DMA sa týkajú zabránenia spoločnostiam, aby uprednostňovali svoje vlastné aplikácie a služby, napríklad pri prezentácii rebríčkov alebo výsledkov vyhľadávania.
Zákonodarcovia EÚ predbežne schválili DMA v marci. Po oficiálnom zverejnení konečného znenia dokumentu ho budú musieť schváliť Európsky parlament a Rada, aby mohol vstúpiť do platnosti. Šéfka digitálnej hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová minulý mesiac uviedla, že očakáva, že DMA nadobudne účinnosť „niekedy v októbri“ 2022.
Začiatkom tohto týždňa tiež poslanci Európskeho parlamentu veľkou väčšinou hlasov podporili právne predpisy, ktoré prinútia spoločnosť Apple, aby na všetkých iPhonoch, iPadoch a slúchadlách AirPods v Európe ponúkala port USB-C. Už teraz sme zvedaví na to, aká bude reakcia technologického giganta z Cupertina.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?