Aplikáciu Messenger používa vo svete viac ako 1,3 miliardy ľudí. Aj preto je dôležité, akým spôsobom je zabezpečená. A keďže si používatelia chcú chrániť svoje súkromie a komunikáciu čo možno najviac, sociálna sieť na to reaguje. Ako zdieľal Facebook vo svojej oficiálnej tlačovej správe, jeho Messenger dostane už v blízkej dobe funkciu štandardného end-to-end (E2EE) šifrovania.
Všetko potvrdila aj spoločnosť Meta, pod ktorú Messenger spolu s Facebookom patrí. Firma zároveň doplnila, že testovanie medzi prvými používateľmi už začalo počas minulého týždňa a postupne sa bude rozširovať ďalej.
Netreba pri tom zabúdať, že Messenger už dnes ponúka možnosť aktivácie end-to-end šifrovania prostredníctvom tajných konverzácií, no ľudia túto funkciu nevyužívajú, respektíve o nej ani skoro nikto netuší.
Z end-to-end šiforvania by sa mal stať ale v blízkej budúcnosti štandard, čo znamená, že by bolo spustené hneď po tom, ako si apku stiahnete a nainštalujete do svojho zariadenia. Celková bezpečnosť by sa týmto spôsobom výrazne zvýšila.
Kedy príde end-to-end šifrovanie do aplikácie Facebook Messenger?
Ako uvádza portál The Verge, Meta už v minulosti avizovala, že spustenie end-to-end šifrovania v aplikácii Messenger nebude ľahké. Dôvodom je to, že samotnú apku v súčasnosti používa viac ako miliarda ľudí po celom svete.
Akékoľvek väčšie zásahy by mohli spôsobiť problémy a preto musia byť vývojári veľmi opatrní. Na strane druhej, dnes to už vyzerá tak, že by sa to mohlo podariť. Dôvodom je vyššie zmienená tlačová správa, ktorá nám odhaľuje aj prvý „konkrétnejší“ dátum.
Hoci nepoznáme presný deň ani mesiac, Messenger by podľa samotného Facebooku (pod ktorý spadá) mohol prísť so štandardným zavedením E2EE šifrovania v priebehu roka 2023. V tomto období by sa s ním mali stretnúť úplne všetci používatelia po celom svete.
Facebook Messenger a jeho E2EE môže zastaviť legislatíva
A aj keď všetko, čo sme uviedli vyššie, môžeme považovať za skvelú správu, netreba zabúdať, že samotné end-to-end šifrovanie môže v niektorých krajinách naraziť na problémy s legislatívou.
Keďže sa tento spôsob zabezpečenia viaže na konkrétne zariadenia a nie na servery spoločnosti Meta, orgány činné v trestnom konaní môžu mať problém s kontrolou konverzácií. Museli by totiž prelomiť kód smartfónu, počítača alebo tabletu, aby sa k chatu dostali. Meta k nemu nebude mať žiaden prístup.
Ešte jedna novinka
Aj keď je oznámenie štandardného end-to-end šifrovania pre aplikáciu Messenger pomerne veľká vec, vývojári pracujú ešte na jednej novinke, ktorá s ním priamo súvisí. Konkrétne ide o funkciu, ktorá bude schopná zašifrovať aj všetky cloudové zálohy vášho chatu.
Hodí sa to napríklad vtedy, keď stratíte svoje mobilné zariadenie alebo počítač a budete si chcieť obnoviť svoje staré správy na novom zariadení. Pomocou jednoduchého postupu sa teda dostanete ku svojim starým správam, pričom ich však nebude môcť vidieť nikto iný.
Čo hovoríte na tieto novinky vy? Podeľte sa s nami o svoje názory v komentároch.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?