Dnes tu máme video z produkcie Youtube kanálu TechSource. Autori v ňom porovnávajú fotoaparáty dvoch špičkových smartfónov, ktoré sú považované za jedny z najlepších fotomobilov súčastnosti.

iPhone 6 a LG G3

Ako všetci dobre vieme, fotoaparáty iPhoneov sa dlhodobo nachádzajú medzi špičkou čo sa týka kvality cvaknutých fotiek ale aj jednoduchosťou prostredia fotoaparátu. Dlhú dobu konkurencia nebola veľká, či už to bol tradičný rival Samsung a fotoaparáty v jeho novších zariadeniach, alebo Sony (Ericsson), ktorého produkty taktiež boli a budú považované za najlepšie fotomobily už od čias K750i či K800i.

Nedávno k týmto trom stáliciam na fotografickej scéne pribudol aj jeden nováčik a to firma LG. Tá sa snaží konečne presadiť na poli smartfónov, keďže posledných pár rokov im to príliš nevychádzalo. Telefóny neboli príliš kvalitné, rýchle ani príjemné, mali slabú podporu a rýchlo sa kazili. LG však naštartovalo motory na plné obrátky a v posledných mesiacoch začalo produkovať krásne telefóny plné technologických vychytávok. Jedným z nich je aj LG G3, najnovšia vlajková loď tejto spoločnosti. Vyznačuje sa krásnym 5.5″ QHD displejom (1 440 × 2 560) a kovovým telom. K tomu sa pridáva procesor, ktorý tepe na frekvencií 2,5 GHz podporovaný pamäťou RAM až 3 GB. Impozantné.

Poďme ale k fotoaparátom. Nepriestrelné parametre LG G3 na začiatok zatrašujú každého súpera. 13 MPx, veľkosť snímača až 1/3″, veľkosť pixelu len 1.2 mikróna, clona f2,4, dvojitá LED dióda, optická stabilizácia, alebo laserové ostrenie? Toto všetko LG G3 obsahuje. Len pre rýchle porovnanie, iPhone 6 má 8MPx, snímač 1/3″, veľkosť pixelu 1,5 mikróna, clonu f2.2, LED dióda, optická stabilizácia.

Parametre hrajú viac do karát LG, aká je však realita? Tá je zachytená v následujúcom videu.

Ako sme mohli vidieť, LG G3 nevyhráva na plnej čiare ako by sa z pohľadu na parametre mohlo zdať. V úvodných snímkach vyzerajú lepšie tie z LG, nakoľko podáva vernejšie farby, zatiaľ čo  iPhone sa nám zdá príliš „zažltnutý.“ Skrátka pridáva do fotiek svojské farby pre čo najkrajšie fotky, čo však nie je vždy žiadúce.

LG G3 vykresľuje farby vernejšie
LG G3 vykresľuje farby vernejšie

iPhone naopak veľmi dobre pracuje s hĺbkou ostrosti. Tu sa prejavuje nižšia clona iPhonu, ktorá prepúšťa na snímač viac svetla. V praxi to znamená, ako veľmi dokáže fotoaparát oddeliť pozadie od foteného detailu, a teda ako veľmi dokáže rozmazať pozadie. LG G3 má hĺbku ostrosti tiež veľmi dobrú, avšak iPhone ho v tomto parametri poráža.

Prečítajte si tiež  iOS 14.4.1 zhoršuje výdrž batérie skoro pri každom testovanom iPhone!
V hĺbke ostrosti je s clonou f/2,2 kráľom iPhone
V hĺbke ostrosti je s clonou f/2,2 kráľom iPhone

Ďalej nasledujú fotky, ktoré testujú zmiešane osvetlenú scénu, a teda dynamický rozsah oboch súperov. Skrátka, či telefón dokáže zobraziť detaily v oboch častiach obrazu, svetlej i tmavej zároveň. Tu by som si dovolil tvrdiť, že sú oba telefóny rovnaké, možno LG zvláda niektoré scény lepšie. Spočiatku to vyzerá tak, že iPhone LG prevalcuje, no na ďalších snímkach vidieť rovnaké výsledky v opačnom garde. Na niektorých fotografiách príliš presvetlí scénu iPhone, na iných LG. Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že iPhone má agresívnejší HDR mód, čo znamená, že sa za každých okolností snaží z fotky vytlačiť čo najviac, čo môže byť niekedy rušivé (napr. snímka so západom slnka).

iPhone sa snaží zo všetký síl z fotky niečo dostať. LG to necháva tak a tak sa nám to páči viac.
iPhone sa snaží zo všetký síl z fotky niečo dostať. LG to necháva tak a tak sa nám to páči viac.

Nasledujú nočné snímky. iPhone jednoznačne vedie pri záberoch z totálnej tmy, bez použitia blesku. Používa podstatne vyššiu ISO hodnotu ako LG, čo má za následok, že na fotkách je vidieť viac detailov. Dovolím si ale tvrdiť, že LG vedie pri snímkach, ktoré boli odfotené v prítmí (napr. ulica, kvety s bočným prisvietením atď.). Blesky majú oba telefóny fantastické.

V úplnej tme iPhone preskakuje svojho súpera vyššou hodnotou ISO
V úplnej tme iPhone preskakuje svojho súpera vyššou hodnotou ISO
LG však lepšie vykreslí expozíciu v prítmí
LG však lepšie vykreslí expozíciu v prítmí

V interiéri by som do popredia postavil iPhone za lepšie podanie bielej farby za zníženého osvetlenia.

LG v interiéri zbytočne stmavuje bielu farbu a tak fotky vyzerajú príliš sivé
LG v interiéri zbytočne stmavuje bielu farbu a tak fotky vyzerajú príliš sivé

Oba telefóny zvládajú ostrenie na jednotku. Veľmi rýchlo a presne dokážu zmeniť zaostrovací bod. Jediný rozdiel je v priebehu samotného zaostrovania. Kým iPhone pomaličky nenápadne presúva ostrosť z jedného bodu na druhý tak, že si ani nevšimneme, že preostruje, LG to robí razantne a rýchlo vo veľmi krátkej sekvencii. Celkovú rýchlosť ostrenia ale oba smartfóny dosahujú rovnakú. Snímanie fotografií to teda nijako neovplyvňuje, zaujímavou vlastnosťou sa to však stáva pri točení videí. Je len na každom z nás, komu ktorý systém vyhovuje viac.

Vo všeobecnosti však mám pocit, že LG robí trošičku ostrejšie zábery. Taktiež určite vedie v porovnaní prednej kamery, ktorá je pri iPhone jedným zo sklamaní, ktoré predstavenie iPhonu 6/6 plus prinieslo. Všetky neduhy LG z interiéru má predná kamera iPhonu a naopak, LG má všetky kladné vlastnosti, ktoré v interiéri získal iPhone. Zaujímavá výmena.

Östrosť snímkov sa javí trošku lepšie na LG G
Östrosť snímkov sa javí trošku lepšie na LG G
V kvalite prednej kamery vedie LG. Vlastnosti si súperi akoby vymenili
V kvalite prednej kamery vedie LG. Vlastnosti si súperi akoby vymenili

Ako posledné sa nám núka porovnať kvalitu videa. iPhone jednoznačne vedie v pozerateľnosti, a to najmä vďaka optickej stabilizácií. Video je krásne plynulé, bez akýchkoľvek rýchlych alebo ostrých pohybov, zatiaľčo obraz z LG sa kýve a trhá poriadne napriek tomu, že by mal optickú stabilizáciu obsahovať tiež. Paradoxne si však dovolím tvrdiť, že LG má lepšiu kvalitu samotného obrazu. Tu je znovu pekne vidieť to, ako Apple pracuje. Tak ako pri fotkách, ktoré vyzerajú lepšie ale nie sú verné Apple stavil na to, čo zákazník chce. Evidentne sa nesnažia ponúknuť čo najkvalitnejší obraz, ale celkový dojem, čo sa im evidentne darí.

Prečítajte si tiež  Xiaomi dáva príučku Apple. Firma predstavila smartfón s vymeniteľným objektívom Leica

Jednu poznámočku k videu si však neodpustím, Video porovnáva LG G3 a iPhone 6, nie 6 plus. Avšak optická stabilizácia by mala byť súčasťou iba verzie plus, preto si nie som istý, či redaktori nepoužili na video práve túto, mohutnejšiu verziu telefónu. Pokiaľ nie, klobúk dole Apple za to, ako vyzerá video bez optickej stabilizácie.

Záverom dnešnej recenzie by mal byť výber víťaza. Ja si to však nedovolím, nakoľko si myslím, že oba telefóny sú na špici súčasných technológií a kvality a tak, ako je vidieť aj na snímkach, každý má svoje pre aj proti. Jediným veľkým rozdielom v prospech iPhonu je kvalita, resp. celkový dojem z videa. Tu iPhone LG jednoznačne prevalcoval. Takže pokiaľ je pre vás kvalita videa zásadná vlastnosť, rozhodnutie máte uľahčené.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.