MacBook Pro 13″ – po dlhých rokoch mi začal dávať zmysel.

Zakomponovanie ARM procesora do počítačov Mac bol z môjho pohľadu odvážny a podarený krok. Aj bežné MacBooky určené pre „laickú verejnosť“ zvládnu slúžiť profesionálom. Medzičasom som sa ku nim zaradil aj ja, so svojou prácou v 3D programoch, kde navrhujem a renderujem koncepty budúcich Apple zariadení (napríklad tento iMac pre rok 2021).

Žiaľ, doterajšie MacBooky to nezvládali a tak som používal klasický desktop s operačným systémom Windows. Ani v tomto prípade sa nejedná o „extrémne“ výkonnú mašinu, no mojim nárokom dokonalo stačí. Len tak pre predstavu, v mojom PC sa nachádza procesor AMD Ryzen 2700, 16GB RAM a Nvidia GTX 970.

Popravde, neveril som vlastným očiam, keď som zazrel prvé benchmark testy procesora M1. Až do kúpy som opakoval „Toto nie je možné, v tom sa musí skrývať nejaký háčik“. Ako sa však ukázalo, Apple skutočne predstavilo hardvér, ktorý bude zaujímavý aj pre náročnejších spotrebiteľov.

Na moju prácu by som musel používať minimálne MacBook Pro 16″ s procesorom Intel Core i9. Z ekonomického a ani praktického hľadiska ma ale nikdy nelákal. MacBook pre mňa predstavuje kompaktné a výkonné zariadenie na každodennú prácu. Teraz sa to ale mení a ja viem, že mu môžem „naložiť“ aj viac. Ukážem vám nižšie.

MacBook Pro 13″ – unboxing

Nový počítač sa nachádza v štandardnej bielej krabici, na ktorú sme zvyknutí už dlhé roky. Samozrejme, podpísalo sa tu DNA spoločnosti Apple a tak je aj samotné rozbaľovanie malým zážitkom. Vrchnú časť papierového balenia oddelíte od tej spodnej veľmi pomalým spôsobom a vaše netrpezlivé „Ja“ to bude chcieť urýchliť. Užívajte si to, zažijete to len raz.

Vo vnútri už čaká MacBook Pro 13″ (alebo akýkoľvek iný model). Ja som si vybral tmavšie prevedenie Space Gray, no zvoliť si viete aj klasickú striebornú (Silver) farbu. Po odstránení veľkej fólie môžete otvoriť displej a Mac sa automaticky zapne. Pekný efekt.

V krabici nájdete aj sériu návodov, ktoré sú štandardom a takisto nálepky s logom jablkovej spoločnosti. Ich farba je odlišná podľa farby počítača. Ja som mal nálepky „vesmírne šedé„, no pokiaľ si objednáte MacBook Air „Gold“, nálepky budú zlaté.

Na záver tu máme USB-C kábel (obojstranný) a tiež 61W adaptér. Som rád, že Apple pred niekoľkými rokmi začalo deliť nabíjačku na dva kusy. Môj pôvodný MacBook Pro 13″ (ešte s MagSafe 2) mal nabíjačku v jednom kuse a keďže sa mi poškodil káblik, musel som ho 2x meniť aj s adaptérom (čo nebolo práve lacné). Z jednej nabíjačky si viete navyše doplniť šťavu v MacBooku ale aj v iPhone či iPade. To je taký malý bonus na cestách.

Prečítajte si tiež  Technologická kríza naberá na obrátkach. Okrem čipov chýba aj kvalifikovaná pracovná sila

MacBook Pro 13″ s procesorom M1 a moje prvé dojmy + testy výkonu

Keď som niesol svoj čerstvo zakúpený MacBook Pro 13″ z m:zone, pochopiteľne som cítil drobnú neistotu. Predsa len sa jedná o úplne novú platformu, ktorá ešte nemusí pracovať „tip-top“. Moje obavy však ukončilo prvotné zapnutie a inštalácia všetkých potrebných appiek a programov (ešte mi chýba Photoshop, ale ten je v prvej bete optimalizovaný na čip M1).

Zatiaľ som nepostrehol akékoľvek rozdiely, v porovnaní so štandardným procesorom od Intelu. Počítač je rýchly, neseká a všetko funguje tak ako má. Aby som bol úprimný, z času na čas zlyhá Google Chrome (môj predvolený prehliadač). Nakoľko sa ale jedná o čerstvý update, som presvedčený, že sa táto chybička rýchlo vyrieši.

Nový MacBook Pro 13″ (M1) zvládne naozaj veľa. Schválne som to porovnal s MacBookom Pro 13″ (2019), kde pracuje Intel Core i5 (8.gen). Je to úplne rovnaký procesor, ako v MacBooku Pro 13″ (2020), ktorý bol predstavený v prvej polovici roka.

Oba počítače sú po vizuálnej stránke takmer totožné. Líšia sa len v klávesnici, Touch Bare a vo výške (o cca 0,5 mm v neprospech novšej verzie). Hlavné rozdiely sa nachádzajú vo vnútri a pocítite ich okamžite. Na oboch počítačoch som vykonal základný test. Otvoril som všetky aplikácie z doku (rovnaké) a sledoval, ako sa budú správať.

Minuloročný počítač si viedol dobre pri prvých piatich programoch. Potom začal trochu sekať, výrazne sa zohrial a spustilo sa chladenie. Behom 3 minút mu ubudli 3% batérie. MacBook Pro 13″ s čipom M1 zvládol otvorenie všetkých appiek bez najmenšieho zaváhania. Aj keď mám len 8GB RAM, nepocítil som akýkoľvek náznak zlyhania. Všetko bolo hladké a rýchle. Teplota hliníkového šasi sa zvýšila len zanedbateľne a chladenie nebolo potrebné. No a to najlepšie? Z akumulátora zmizlo len 1% batérie!

Aby som sa utvrdil v tom, že novinka je naozaj taká dobrá, ako sa o nej hovorí, stiahol som si Blender. Jedná sa o bezplatný 3D program, v ktorom sa dá renderovať. Vývojári ponúkajú viacero benchmark testov, ktoré si môžete stiahnuť na tejto stránke. Použil som klasiku s červeným BMW. Výsledok ma veľmi potešil.

Minuloročný MacBook Pro 13″ (i5) absolvoval celý test za 8 minút a 38 sekúnd. Takýto čas by sa dal tolerovať, no po niekoľkých desiatkach sekundách nastúpil aj chladič, ktorý sa snažil stlmiť mimoriadne vysokú teplotu procesora. Na začiatku mal MacBook Pro 13″ (i5) 46% batérie a na konci 34% batérie. Z môjho pozorovania len skonštatujem, že počítač sa naozaj trápil a náročný proces zvládal ťažko. To sa ale nedá povedať o nástupcovi.

Prečítajte si tiež  Apple testuje macOS na iPade s procesorom M2. Poznáme názov budúceho operačného systému

MacBook Pro 13″ (M1) otváral aplikáciu Bledner cez emulátor Rosetta 2 (nie som si na 100% istý, no nikde som sa nedočítal, že by už vývojári optimalizovali program aj pre Apple Sillicon). Všetko fungovalo až prekvapivo dobre a render trval iba 5 minút a 51 sekúnd. To ale nebol ten najväčší bonus. Ventilátor sa spustil až v druhej polovici testu (pracoval na nízkej úrovni, takže ho skoro nebolo počuť) a šasi zariadenia malo iba mierne zvýšenú teplotu. Počítač sa vôbec netrápil, čo sa prejavilo aj na spotrebe energie. Na začiatku testu mal tento MacBook 63% batérie a na konci 59% batérie. Wow!

Aby to bolo fér, porovnal som ho aj s mojim desktopovým PC (HW spomenuté vyššie). AMD Ryzen 2700 samozrejme vyhral, pričom obrázok vyrenderoval už za 4 minúty a 14 sekúnd. Počítač ale objektívne „hučal“, vyžaroval teplo a spotreboval oveľa viac energie (a priestoru ?). No a týmto sa dostávam ku samotnému záveru článku a verdiktu s odpoveďou na otázku, či MacBook Pro 13″ (M1) kúpiť alebo nekúpiť.

Oplatí sa MacBook Pro 13″ s procesorom M1?

MacBook Pro 13" Apple Sillicon

Z textu vyššie je asi jasné, že pre moju prácu vyžadujem výkonnejší hardvér. Aj keď MacBook Pro 13″ neprekonal desktopové PC, zostal som z neho nadšený. Zachoval si extrémne kompaktné rozmery, je tichý, úsporný a renderovať môžem prakticky kdekoľvek (nie iba v kancelárii). Hoci ho neplánujem využívať primárne za týmto účelom, pokiaľ to bude potrebné, môžem sa naň spoľahnúť a to je pre mňa najdôležitejšie.

Nový čip M1 je presne taký, ako sa o ňom hovorí. Ak sa neviete rozhodnúť pre jeho kúpu, pretože mu nedôverujete, úplne vám rozumiem. Bol som na tom rovnako. Ja sám som ale za 24 hodín nezažil jedinú závažnú negatívnu skúsenosť, pre ktorú by som vás musel odrádzať od tohto počítača. MacBook Pro 13″ (2020) teda odporúčam a verím, že s ním neurobíte krok vedľa. Zariadenie si môžete zakúpiť u autorizovaného predajcu m:zone.

Do komentára mi napíšte, ako sa vám pozdávajú nové počítače s M1-tkou a pokojne pošlite akékoľvek otázky alebo sa spýtajte na rôzne testy, ktoré vás zaujímajú. Rád vám pomôžem a odpoviem…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.