Spoločnosť Apple zažíva v posledných rokoch na území starého kontinentu skutočne ťažké časy. Európska komisia totiž prišla s viacerými návrhmi zákonov, ktoré sa priamo dotýkajú každodenného fungovania spoločnosti a hlavne zásadne narúšajú jej platformu, ktorá je uzavretá a vďaka tomu aj veľmi bezpečná.

Určite ste už počuli o sideloadingu, v rámci ktorého sa budú musieť do iPhonu či iPadu inštalovať aplikácie aj mimo internetového obchodu App Store. Toto pravidlo by malo začať platiť niekedy v roku 2024 a hoci voči nemu Apple podal námietku, je len veľmi málo pravdepodobné, že s ňou skutočne uspeje. Iná pesnička je to však s iMessage.

Ako informuje portál Macrumors, ešte pred pár mesiacmi bolo vysoko pravdepodobné, že komunikačná platforma spoločnosti Apple sa bude musieť v rámci zákona o digitálnych trhoch otvoriť svojej konkurencií, a to aplikáciám ako WhatsApp či Messenger, nakoľko bola považovaná za gatekeepera. Na spoločnosť Apple v tejto súvislosti útočil aj konkurenčný Google.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Spoločnosť Apple však po celý čas trvala na tom, že hoci je služba iMessage dostupná na území celej Európskej únie, zďaleka nie je tak populárna, ako jej konkurencia a v praxi ju používa len minimum používateľov.

Aj preto sa firma domnievala, že by sa na ňu nemali vzťahovať prísne pravidlá vyplývajúce zo zákona o digitálnych trhoch. Najväčší úspech má totiž iMessage v USA.

Apple má šťastný deň. Európska komisia zverejnila výsledky prieskumu

Hoci situácia ohľadom otvárania iMessage iným službám v Európe vyzerala v poslednom období rôzne, Európska komisia zverejnila výsledky svojho intenzívneho vyšetrovania a prieskumu, ktorý trval celých päť mesiacov.

Kompetentní v rámci neho zverejnili verdikt, v ktorom sa píše, že na iMessage sa nebudú vzťahovať nové pravidlá zákona o digitálnych trhoch.

Európska komisia totiž dospela k poznatku, že iMessage je na starom kontinente skutočne relatívne málo rozšírený medzi firemnými používateľmi.

Messenger a WhatsApp sú rozšírenejšie medzi firemnými zákazníkmi 

Iste, niektoré spoločnosti ho používajú viac, iné zase menej, no globálne nemá šancu konkurovať oveľa väčším platformám, ako sú Messenger či WhatsApp, ktoré prevádzkuje spoločnosť Meta. Tej šéfuje Mark Zuckerberg (zakladateľ Facebooku).

Aj to je dôvod, pre ktorý by mala pre iMessage platiť výnimka, v rámci ktorej spoločnosť Apple nebude musieť svoju službu otvárať iným službám a tým ohroziť jej funkčnosť a hlavne bezpečnosť. Ako totiž určite viete, práve tá je pre technologického giganta z Cupertina doslova kľúčová.

Prečítajte si tiež  Dopyt po spotrebnej elektronike slabne. Ako sú na tom Apple produkty?

Je síce pravda, že dnes boli zverejnené iba výsledky prieskumu a finálny verdikt padne až začiatkom roka 2024, každopádne je v tejto chvíli skoro isté, že spoločnosť Apple sa problémom v EÚ aspoň čiastočne vyhne. Škoda len, že niečo podobné neplatí pre povolenie prístupu alternatívnym obchodom s aplikáciami na platformu iOS či iPadOS.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -