Hovorí sa o tom už niekoľko mesiacov, no zatiaľ tomu nechcel nikto veriť. Veľmi presný analytik a leaker Mark Gurman z agentúry Bloomberg sa teraz vyjadril na adresu možnosti inštalácie aplikácií do iOS zariadení mimo internetového obchodu App Store. Aj keď si to v súčasnosti nevieme predstaviť, pravdepodobne by sme s tým mali počítať už v iOS 17.

Dôvodom sú nové európske zákony, ktoré k tomu spoločnosť Apple doslova donútia podobne, ako pri zavádzaní konektora USB-C do iPhonu 15 a novších modelov. Zákonodarcovia v minulosti rozhodli, že tento technologický gigant musí podporovať bočné načítanie alternatívnych obchodov s aplikáciami, vďaka čomu si ich európski zákazníci budú môcť inštalovať aj z iných zdrojov. Dokonca už vzniká prvý takýto alternatívny obchod.

Samotná zmena bude veľkým zásahom do operačného systému iOS a jeho bezpečnosti, avšak podľa Gurmana má byť dostupná len pre zákazníkov žijúcich na území európskej únie. Využívať ju teda budú môcť aj slovenskí používatelia. Inde takéto prísne pravidlá zatiaľ neplatia a preto ich Apple nebude presadzovať vo svojich operačných systémoch.

Problém je ale v tom, že mnohé krajiny reagujú podobne ako EÚ, napríklad pri jednotnom zavádzaní USB-C. Do tejto iniciatívy sa začali aktívne zapájať aj v USA, Indii či Brazílii.

Veľmi podobne sa preto politici môžu pozerať aj na sideloading, čo je možnosť inštalácie aplikácií do iPhonu mimo App Store. V tejto oblasti má spoločnosť Apple objektívne monopol, no dokáže si ho obhájiť uzavretosťou systému z dôvodu bezpečnosti. Kompetentným to žiaľ, ako vysvetlenie nestačí.

Apple chce aj v tomto prípade zachovať maximálnu bezpečnosť 

Podľa Gurmana môžeme očakávať, že spoločnosť Apple bude aj po takto tvrdom zásahu do svojho operačného systému zachovávať maximálne bezpečnostné kontroly pre aplikácie, ktoré sa doň dostanú mimo App Store.

Využívať na to bude podobné funkcie, ako napríklad Mac Gatekeeper, ktoré zabránia inštalácii nebezpečného alebo nedôveryhodného softvéru do zariadenia, aby sa používateľ vyhol rizikám či potencionálnym problémom.

Vývojári sa zrejme nezbavia poplatkov. Apple bude zarábať ďalej

iOS 17 novinky
Zdroj: 9to5mac / MacRumors

Rovnako platí, že spoločnosť Apple bude hľadať cestu, ako zachovať poplatky za inštaláciu aplikácií, aj keď budú pochádzať mimo App Store.

Už teraz je jasné, že tieto poplatky budú s najvyššou pravdepodobnosťou nižšie, než súčasných 15 – 30 percent, no vývojári sa im celkom nevyhnú. Pre technologického giganta ide o dôležitý zdroj príjmov, ktorého sa nebude chcieť vzdať.

Prečítajte si tiež  Na Slovensku je sčítaných už 70% obyvateľov. Najlepšie sa darí Žilinskému kraju

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Taktiež je možné, že systém inštalácie aplikácií mimo App Store nebude v iOS 17 dostupný od jeho prvotného sprístupnenia v septembri 2023. Spoločnosť Apple totiž musí nové európske zákony spĺňať až od marca 2024. Je teda možné, že táto novinka pribudne zhruba za rok, a to prostredníctvom veľkej softvérovej aktualizácie. Nechajme sa prekvapiť.

Postoj SvetApple ku tejto zmene

Tak, ako všetkých ostatných, aj nás v redakcii úprimne zaujíma, ako spoločnosť Apple zvládne zavedenie takejto zásadnej zmeny do operačného systému iOS 17.

Na jednej strane rozumieme, že 15 – 30 % poplatky sú pre vývojárov príliš vysoké, no na strane druhej považujeme toto riešenie za absolútne nezmyselné, nakoľko môže podporovať nelegálnu inštaláciu ináč platených apiek do zariadení úplne ZADARMO.

Vývojári teda neprídu len o svoje 15 – 30 % provízie, ktoré by im za iných okolností vzala spoločnosť Apple, ale rovno o celé zisky z predaja apiek. Na druhej strane však môžeme očakávať, že tieto systémy nebudú využívať všetci používatelia, pretože ľudia si vo veľkom kupujú iPhone preto, aby boli v bezpečí.

Nebudú teda hľadať cesty, ako sa zbytočne vystavovať akýmkoľvek kybernetickým rizikám. Nápad je to teda podľa nás zbytočný a zo strany EÚ vôbec nemal vzniknúť. iOS sa kvôli nemu ešte viac priblíži Androidu, o čo však väčšina členov Apple komunity nemá záujem.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -