AirTag od spoločnosti Apple je síce na jednej strane veľmi praktický, avšak na strane druhej predstavuje pre niektoré osoby aj určitý stupeň ohrozenia kvôli nezákonnému sledovaniu.

Ako píše portál 9to5mac, istá rodina sa rozhodla urobiť si výlet v americkom Disney Worlde, pričom neskôr dostala upozornenie, že sa spolu s ňou pohybuje aj neznámy AirTag. Nebrala to na ľahkú váhu.

Konkrétne počas cesty ku autu dostala rodina z Tennessee na jeden z iPhonov notifikáciu, že je medzi nimi aj sledovacie zariadenie, ktoré im však nepatrí. S upozornením sa stretla konkrétne dospievajúca dcéra Jennifer Gaston.

„Uvádzalo sa, že AirTag bol po prvýkrát zistený o 19:09 a oznámenie sme dostali približne o 23:33,“ povedala Jennifer pre spravodajskú stanicu v Tennessee .

Keď dcéra klikla na upozornenie, uvidela mapu s čiarou spájajúcou všetky miesta, kde bola rodina za posledné štyri hodiny. Videla som videá iných ľudí, ktorí varovali ostatných pred AirTagmi. Vedela som teda, čo sú zač, a neignorovala som oznámenie,“ doplnila v rozhovore pre média.

AirTag sa ale nenašiel 

AirTag antistalkingPo prijatí upozornenia rodina Gastonovcov prehľadala všetky svoje veci, avšak AirTag sa žiadnemu z členov nepodarilo nájsť. Napriek tomu sa pri návrate do hotela z preventívnych dôvodov rozhodli kontaktovať políciu, aby skutočne nič nepodcenili.

Rodina upozorňuje všetkých ostatných, aby si spravili prieskum o tom, ako tieto zariadenia fungujú a čoho sú schopné. Takisto je dôležité nastaviť si v mobile všetky funkcie, ktoré vás na ne môžu upozorniť. Určite totiž nechcete byť sledovaní.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Úrad šerifa okresu Orange nedokázal identifikovať trestný čin, pretože rodina nenašla AirTag. Polícia však napísala správu o incidente. OSCO sa domnieva, že kvôli tisíckam produktov Apple v blízkosti Disney v ten deň je možné, že oznámenie mohlo byť „chybné“. Druhým dychom ale dodáva, že podobné situácie netreba brať na ľahkú váhu, nech už sa nachádzate kdekoľvek.

Varovanie od Apple

AirTag antistalkingLokalizátory AirTag sú terčom ostrej kritiky prakticky od spustenia predaja. Kauzy spojené s početnými krádežami vozidiel alebo sledovaním osôb tomuto zariadeniu uberajú na popularite každým dňom viac a viac, preto chce Apple zakročiť.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Nová funkcia, ktorá sa postupne zavádza do praxe, poskytuje upozornenie na to, že používanie AirTag alebo iného predmetu prepojeného s funkciou Find My na sledovanie osoby bez súhlasu je trestným činom.

Varovaním chce spoločnosť Apple dať jasne najavo, že obdobné prípady použitia sú nezákonné a môžu mať trestnoprávne dôsledky. Problém však nerieši, iba upozorňuje na dávno známu skutočnosť. Odborníci preto vyzývajú giganta z Cupertina na výraznejšie ošetrenie v spojení so sledovaním prostredníctvom AirTagov.

Firma chce zvýšiť bezpečnosť AirTagov

AirTag

Konkrétne to bude robiť pomocou notifikácie, ktorá sa používateľovi na iPhone zobrazí okamžite, keď sa spáruje s novým AirTagom. Ak s vami bude toto zariadenie čo i len chvíľu cestovať, Apple sa vás pokúsi o tejto skutočnosti informovať. Zároveň má notifikácia ponúkať aj text, v ktorom sa bude uvádzať, že AirTag nie je určený na sledovanie osôb alebo cudzích predmetov.

Druhým vylepšením bude sprístupnenie funkcie Presné hľadanie aj na zariadenia, ktoré s AirTagom nie sú spárované. Toto môžete využívať pri všetkých iPhonoch od modelu 11 vyššie, ktoré disponujú U1 Wideband čipom. Presné hľadanie ste doposiaľ mohli aplikovať len na svoj AirTag. Po novom sa to ale mení a cudzie AirTagy sa budú vďaka tomu lokalizovať ešte ľahšie.

Treťou novinkou je skombinovanie notifikácií a zvukových upozornení, aby si používateľ skôr všimol, kde sa presne nachádza cudzí AirTag. Ak sa vám teda na displeji objaví správa, automaticky budete môcť na AirTagu prehrať zvuk a takisto použiť Presné hľadanie (pre prípad, že by niekto manipuloval s reproduktorom lokalizátora).

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Posledným vylepšením je potom prepracovanie samotného zvukového tónu, ktorý AirTag vydáva. Apple sa zameria najmä na to, aby bol čo najhlasnejší. Vo výsledku teda budú mať používatelia ešte väčšiu šancu na nájdenie tohto drobného produktu napríklad vo vrecku kabáta alebo pokojne aj v podbehu auta.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -