Bola WWDC 2021 slabšia ako WWDC 2020?

Takmer pod každým príspevkom ohľadne WWDC 2021 na našej stránke či sociálnej sieti som objavil minimálne jeden negatívny komentár, ktorý súvisel so samotným eventom. Apple podľa fanúšikov nepredstavilo toľko inovácií, koľko by mohlo a celú udalosť považujú za sklamanie.

Craig Federighi WWDC 2021
Craig Federighi WWDC 2021

Popravde, po skončení konferencie som presne takéto reakcie očakával. Objektívne treba povedať, že WWDC 2021 pôsobila slabším dojmom ako WWDC 2020, čo však z môjho pohľadu neznamená, že aj slabšia bola.

V prvom rade si treba uvedomiť, že Apple minulý rok urobilo viacero významných zmien. Predstavilo iOS 14 s widgetmi a App Gallery, úplne novú generáciu operačného systému macOS 11 Big Sur s prepracovaným používateľským rozhraním a v neposlednom rade sa venovalo aj watchOS 7, iPadOS 14 či tvOS 14.

Apple neukázalo revolúciu ale veľmi sofistikovanú evolúciu 

Tento rok sme však na keynote nevideli takmer žiaden podobne výrazný bod, s ktorým by sme boli spokojní. Áno, macOS 12 Monterey dostal Universal Control, iOS 15 vylepšené Notifikácie a do iPadOS 15 sa zase nasťahovali šikovnejšie widgety či využiteľnejší multitasking.

Nové widgety v iPadOS 15 WWDC 2021
Nové widgety v iPadOS 15 WWDC 2021

Nešlo teda o revolúciu, ale skôr evolúciu jednotlivých funkcií, ktoré boli vyladené do posledných detailov. Aj keď v iOS 14, macOS 11 BigSur či iPadOS 14 fungovali dobre, v nástupcoch to bude ešte lepšie. No a presne toto Apple robí už dlhé desaťročia.

Hlavný event na WWDC 2021 bol rovnaký, ako každý iný. V podstate by som mohol hovoriť skôr o mega-úspešnom evente WWDC 2020, ktorý predčil všetky očakávania.

Apple však nemôže robiť každý rok zázraky, pretože by si jednak vyčerpalo inovácie a po druhé by príliš rýchlo menilo jednotlivé platformy.

Veľký prídel noviniek by spôsoboval problémy

Viete si vôbec predstaviť, aký chaos by spôsobovalo, keby firma pravidelne počas jedného eventu predstavila toľko noviniek, ako sa nachádzalo v iOS 14 a iOS 15 dokopy? Ja veru nie.

V podstate by som si musel po 12 mesiacoch zvykať na úplne iný operačný systém a nikdy by som si ho stopercentne neužil. Značka Apple by tým nestratila iba renomé ale aj význam pre fanúšika. My ju máme radi, pretože je jednoduchá, nie komplikovaná.

iOS 15 nové widgety - WWDC 2021
iOS 15 nové widgety – WWDC 2021

Novinky v roku 2021 boli z môjho pohľadu namiešané tak akurát. Všetky zmeny a vylepšenia vítam s otvorenou náručou a už sa neviem dočkať, kedy ich budem môcť využívať v praxi.

Apple sa zameralo hlavne na lepšiu kompatibilitu v rámci platformy, širšie možnosti zdieľania obsahu, komunikáciu aj s Androidom či Windowsom a nové formy ovládania. Toto nie sú zanedbateľné inovácie! 

Firma má svoje tempo, ktorého sa drží a robí to dobre

Na záver to zhrniem niekoľkými kratučkými vetami, ktoré nadväzujú na môj starší komentár, týkajúci sa zariadení. Apple nie je firma, ktorá by potrebovala každý rok predstaviť „vzducholoď“. Je to firma s vynikajúcimi produktami, ktorých hardvér a softvér perfektne komunikujú.

Craig Federighi WWDC 2021
Craig Federighi WWDC 2021

Nesnaží sa upútať inováciami, ktoré síce dobre vyzerajú, no v praxi akosi nedávajú zmysel. Drvivá väčšina funkcií nájde svoje praktické využitie, či už medzi bežnými alebo profesionálnymi používateľmi.

Nie, WWDC 2021 ma skutočne nenadchla, no ani nesklamala. V podstate naplnila všetky moje očakávania, ktoré som mal od iOS 15, iPadOS 15, macOS 12 Monterey a ďalších. Z môjho pohľadu to dopadlo tak, ako to dopadnúť malo.

Napíšte mi do komentára svoj názor. Som zvedavý, čo si o tom myslíte vy.

 

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -