Pokiaľ máte radi šikovných inžinierov, v tom prípade vás určite zaujme najnovší projekt muža menom Ken Pillonel. Toho si môžete pamätať aj z minulosti, keď ako vôbec prvý vytvoril iPhone X, ktorý podporoval USB-C port a následne ho predal za skoro 100 000 $. Teraz sa postaral o ďalší rozruch.
Na svojom YouTube kanáli zdieľal video, v ktorom vysvetľuje, ako vytvoril atraktívne priehľadné puzdro pre bezdrôtové slúchadlá AirPods Pro od spoločnosti Apple. Vďaka tomu celý dizajn pripomína staršie Apple produkty z konca 90-tých rokov minulého storočia, či vizuál, aký si v posledných rokoch osvojila spoločnosť Nothing, ktorá len tak mimochodom chce konkurovať práve AirPods od Apple, ale aj iPhonu.
Nebol by to ale Pillonel, keby k tomu všetkému nepridal ešte nejakú tú „špecialitu“. Samotné puzdro si v prvom rade môže vyrobiť prakticky každý, pretože je vytvorené za pomoci 3D tlače. Ako materiál bola použitá priehľadná SLA živica.
V druhom rade chcel Pillonel týmto spôsobom upozorniť na fakt, že aj keď sa spoločnosť Apple tvári ekologicky, v skutočnosti jej produkty na čele s AirPods nie sú absolútne udržateľné a opraviteľné.
Keď sa vám pokazí nabíjacie puzdro, prípadne batéria, Apple vám ponúkne na výmenu nové za vysokú cenu. Oprava neprichádza v úvahu, čo je pri tak ekologickej spoločnosti trochu hanba.
Neuveriteľne sofistikovaná remeselná práca
Ken Pillonel však svoje transparentné puzdro navrhol tak, aby sa dalo kedykoľvek otvoriť a hardvér v ňom vymeniť. Bývalý študent robotiky teda dokázal to, čo nezvládli špičkoví inžinieri v najhodnotnejšej spoločnosti na svete. To je trochu smutné.
Autor tohto prototypu pracoval s 3D súbormi, ktoré prostredníctvom tlačiarne Formlabs Form 3+ premenil na skutočné diely. Ako sme spomenuli vyššie, materiálom na výrobu puzdra bola priehľadná živica SLA. Phillonel ju očistil Izopropylalkoholom a vysušil stlačeným vzduchom. Vďaka tomu získal veľmi kvalitne spracovaný housing.
Nasledovala náročná fáza mokrého brúsenia, v ktorej sa vystriedali brúsne papiere so zrnitosťou 400, 600, 800 a 1000. Potom vštky diely čistil a sušil horúcim vzduchom, aby zabránil usadzovaniu minerálnych zvyškov, ktoré sa nachádzali vo vode.
Na záver na puzdro pre AirPods naniesol bezfarebný lak zo spreja, vďaka čomu sa z neprehliadnych dielov stali úplne číre. Práve týmto spôsobom dosiahol požadovaný transparentný efekt.
Všetko spojil jednoduchými skrutkami na rozdiel od lepidla, ktoré používa Apple, vďaka čomu sa dá puzdro kedykoľvek otvoriť a opraviť. Celý tento náročný, no za to poriadne inšpiratívny postup si môžete pozrieť na videu nižšie:
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.