Pokiaľ máte radi šikovných inžinierov, v tom prípade vás určite zaujme najnovší projekt muža menom Ken Pillonel. Toho si môžete pamätať aj z minulosti, keď ako vôbec prvý vytvoril iPhone X, ktorý podporoval USB-C port a následne ho predal za skoro 100 000 $. Teraz sa postaral o ďalší rozruch.

Na svojom YouTube kanáli zdieľal video, v ktorom vysvetľuje, ako vytvoril atraktívne priehľadné puzdro pre bezdrôtové slúchadlá AirPods Pro od spoločnosti Apple. Vďaka tomu celý dizajn pripomína staršie Apple produkty z konca 90-tých rokov minulého storočia, či vizuál, aký si v posledných rokoch osvojila spoločnosť Nothing, ktorá len tak mimochodom chce konkurovať práve AirPods od Apple, ale aj iPhonu.

Nebol by to ale Pillonel, keby k tomu všetkému nepridal ešte nejakú tú „špecialitu“. Samotné puzdro si v prvom rade môže vyrobiť prakticky každý, pretože je vytvorené za pomoci 3D tlače. Ako materiál bola použitá priehľadná SLA živica.

AirPods transparentné puzdro
Diely pre výrobu puzdra boli vytlačené na 3D tlačiarni z transparentnej živice SLA živice. Kým ich však autor videa použil vo svojom prototype, museli prejsť pomerne výraznou úpravou (Zdroj: Ken Pillonel)

V druhom rade chcel Pillonel týmto spôsobom upozorniť na fakt, že aj keď sa spoločnosť Apple tvári ekologicky, v skutočnosti jej produkty na čele s AirPods nie sú absolútne udržateľné a opraviteľné.

Keď sa vám pokazí nabíjacie puzdro, prípadne batéria, Apple vám ponúkne na výmenu nové za vysokú cenu. Oprava neprichádza v úvahu, čo je pri tak ekologickej spoločnosti trochu hanba.

Neuveriteľne sofistikovaná remeselná práca 

AirPods transparentné puzdro
Jednotlivé diely museli byť brúsené pomocou brúsnych papierov s rôznou zrnitosťou. Napokon bol použitý priehľadný lak, vďaka ktorému nadobudlo celé puzdro číry vzhľad (Zdroj: Ken Pillonel)

Ken Pillonel však svoje transparentné puzdro navrhol tak, aby sa dalo kedykoľvek otvoriť a hardvér v ňom vymeniť. Bývalý študent robotiky teda dokázal to, čo nezvládli špičkoví inžinieri v najhodnotnejšej spoločnosti na svete. To je trochu smutné.

Autor tohto prototypu pracoval s 3D súbormi, ktoré prostredníctvom tlačiarne Formlabs Form 3+ premenil na skutočné diely. Ako sme spomenuli vyššie, materiálom na výrobu puzdra bola priehľadná živica SLA. Phillonel ju očistil Izopropylalkoholom a vysušil stlačeným vzduchom. Vďaka tomu získal veľmi kvalitne spracovaný housing.

Nasledovala náročná fáza mokrého brúsenia, v ktorej sa vystriedali brúsne papiere so zrnitosťou 400, 600, 800 a 1000. Potom vštky diely čistil a sušil horúcim vzduchom, aby zabránil usadzovaniu minerálnych zvyškov, ktoré sa nachádzali vo vode.

AirPods transparentné puzdro
Na to, že housing pre AirPods Pro bol navrhnutý a vyrobený od začiatku po koniec ručne vyzerá výsledok fantasticky. Autor si dal veľa práce s tým, aby bol obal skutočne číry, čo sa mu vďaka hodinám brúsenia napokon podarilo (Zdroj: Ken Pillonel)

Na záver na puzdro pre AirPods naniesol bezfarebný lak zo spreja, vďaka čomu sa z neprehliadnych dielov stali úplne číre. Práve týmto spôsobom dosiahol požadovaný transparentný efekt.

Všetko spojil jednoduchými skrutkami na rozdiel od lepidla, ktoré používa Apple, vďaka čomu sa dá puzdro kedykoľvek otvoriť a opraviť. Celý tento náročný, no za to poriadne inšpiratívny postup si môžete pozrieť na videu nižšie:

Prečítajte si tiež  Apple aktualizoval AirPods Max: Takto si do nich nainštalujete najnovší softvér

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -