Aj keď Apple dosiahlo v priebehu druhého štvrťroka 2022 rekordný obrat, technologický gigant pocítil mierne spomalenie predajov. S výnimkou iPhonu, ktorý narástol o cca 2 – 3 %, sa to týkalo zariadení Mac, iPad či Apple Watch. Tento nepríjemný efekt môže spoločnosť Apple odradiť od ďalšieho zvyšovania cien svojich nadchádzajúcich produktov. Tak či onak sa však v roku 2022 máme stretnúť so zvyšovaním priemerných cien, čo zapríčiní príchod úplne nových zariadení.

Ako avizuje Mark Gurman z agentúry Bloomberg (prostredníctvom PhoneArena), ekonomické vyhliadky vyzerajú pochmúrne a mnohí spotrebitelia už obmedzili svoje výdavky na spotrebnú elektroniku. Navyše, neustále rastúca inflácia, vyššie výrobné náklady a problémy v dodávateľských reťazcoch môžu spôsobiť zvyšovanie vstupných nákladov pre výrobcov.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Aj keď to tak teda nevyzerá, spoločnosť Apple sa nachádza vo veľmi ťažkej situácii. Firma už teraz pociťuje vplyv spomalenia ekonomiky a určite si dá pozor na to, aby od nákupu nových produktov neodradila ďalších zákazníkov vyššou cenou.

iPhone 14 zdražieť nemusí, no priemerná cena série sa určite zvýši 

iPhone 14 Max a iPhone 14 v čiernej farbe
Zdroj: TechViral

Pokiaľ by sa Apple rozhodlo, že v záujme zachovania vyšších predajov ponechá cenu iPhonu rovnakú ako minulý rok (čím sa firme určite zníži marža), znamenalo by to, že základný iPhone 14 so 6,1″ displejom bude stáť 899,00 €.

To znamená, že priemerná cena zariadenia sa skoro určite zvýši, pretože z ponuky vypadne iPhone 13 mini, ktorý v čase uvedenia na trh začínal na úrovni 799,00 € a dnes ho zoženiete aj za 689,00 €.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Nezabúdajme tiež na to, že Apple začne predávať svoj väčší 6,7″ dostupný iPhone 14 Max, ktorý by mal byť o 100 € drahší, ako základný iPhone 14 so 6,1″ displejom. Vo výsledku teda za toto zariadenie zaplatíme minimálne 999,00 €.

A ak by Apple zdraželo každý model o 100 – 200 € tak, ako sme to avizovali v tomto článku, nárast priemernej ceny by bol dosť dramatický.

Zvýšenie priemernej ceny sa dotkne aj Apple Watch 

Apple Watch Series 8 alebo Apple Watch Pro
Zdroj: PhoneArena

Aj keď sa v súvislosti s Apple Watch nepredpokladá, že by spoločnosť Apple zvýšila ich cenu, priemerná cena môže aj tak narásť smerom nahor. Týkať sa to ale našťastie nebude Apple Watch Series 8 či lacnejšieho modelu Apple Watch SE 2. generácie, ktoré budú na Slovensku veľmi populárne.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Apple sa totiž chystá predstaviť svoj TOP model Apple Watch Pro, ktorý by mal ponúknuť prémiovejší dizajn, titánovú povrchovú úpravu a možno aj nejaké tie technológie navyše. Cena za toto zariadenie by sa mohla vyšplhať až na úroveň 1 000 €, čo pochopiteľne zvýši priemernú cenu všetkých Apple Watch. Otázne však zostáva, či bude verzia „Pro“ vôbec dostupná v našich končinách.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -