Spoločnosť Apple minulý týždeň ponúkla prvý pohľad na watchOS 10, svoju novú veľkú aktualizáciu softvéru pre Apple Watch. Jednou z najzaujímavejších noviniek je možnosť používať widgety, ktorá doteraz na hodinkách chýbala.

Widgety pre Apple Watch uľahčia spôsob získavania informácií z jednotlivých aplikácií. Vďaka watchOS 10 už nebudete musieť otvárať každú aplikáciu zvlášť, ale jednoducho si vytvoríte osobný prehľad apiek, ktoré chcete vidieť na základnej obrazovke.

Táto funkcia je skvelá najmä pre používateľov, ktorí majú radi jednoduché ciferníky a zároveň chcú mať viac informácií na dosah ruky. Podobná možnosť bola doteraz dostupná iba vo forme komplikácií, ktoré umožňovali prístup k apkám priamo z ciferníka. Nebolo to ale takto komplexné.

Ako fungujú widgety na watchOS 10?

Prístup k widgetom bude extrémne jednoduchý a efektívny. Ak chcete zobraziť widgety, stačí otočiť korunkou Digital Crown alebo potiahnuť prstom zo spodnej časti ciferníka nahor. Zmenou teda bude, že ovládacie centrum sa po novom otvorí stlačením bočného tlačidla.

watchOS 10 widgety
Zdroj: Apple

Následne sa vám na hodinkách zobrazí dynamický Smart Stack widgetov pod časom a dátumom, ktorý zaberá polovicu obrazovky. Tu si môžete prezerať widgety pomocou korunky alebo ťahaním prsta, pričom ťuknutím na widget prejdete do príslušnej aplikácie.

Poradie widgetov je usporiadané podľa toho, ktoré apky sú pre vás dôležité. Napríklad ak máte plány v kalendári,  pripomienky alebo uloženú udalosť, watchOS 10 ich dokáže zoradiť podľa postupnosti. Ak vám toto usporiadanie nevyhovuje, môžete si Smart Stack usporiadať podľa vašich preferencií.

Prečítajte si tiež  Vďaka watchOS 10 si užijete dôležitú funkciu aj na starších modeloch Apple Watch

watchOS 10 ponúkne dva druhy widgetov

Gigant z Cupertina skočil do vôd widgetov naozaj zhurta a používateľom ponúkne hneď dva typy. Prvým druhom budú widgety špecifických aplikácií, ktoré zobrazujú informácie len z jednej aplikácie.  V druhom prípade pôjde o Prispôsobiteľný widget komplikácií, ktorý zobrazuje až tri komplikácie ako na ciferníku hodiniek.

To však neznamená, že doterajšie rozloženie aplikácií na aké sme zvyknutí úplne zmizne. Na konci zásobníka widgetov je tlačidlo, ktoré vás presunie do klasického zobrazenia aplikácií na prístup ku všetkým aplikáciám Apple Watch.

watchOS 10 widgety
Zdroj: Apple

Výber widgetov si nastavíte ľahko a jednoducho

Podobne ako widgety na domovskej obrazovke iPhonu v iOS 16, aj widgety pre Apple Watch môžu fungovať ako inteligentný zásobník. Ten sa bude meniť podľa kontextu a denného času, alebo si ho môžete manuálne nakonfigurovať. Nastavenie je zároveň veľmi jednoduché.

  1. Na hodinkách Apple Watch s watchOS 10 sa posuňte nahor pomocou korunky Digital Crown alebo potiahnite prstom nahor zo spodnej časti obrazovky.
  2. Dlhým stlačením ľubovoľného widgetu vstúpite do režimu úprav zásobníka.
  3. Ťuknutím na červené tlačidlo mínus widget odoberiete zo zásobníka. Naopak stlačením tlačidla plus widget aplikácie pridáte.
  4. Ak chcete widget pripnúť tak, aby zostal na vrchu ponuky zásobníka, ťuknite na jeho žltú ikonu pripnutia.
  5. Ak chcete manuálne upraviť widget komplikácií, prejdite na spodnú časť a ťuknite na ikonu mínus vedľa komplikácie. Stlačením symbolu plus ju následne nahradíte inou dostupnou komplikáciou.
Apple Watch widgety v watchOS 10
Zdroj: MacRumors

Čo hovoríte na túto šikovnú vychytávku v rámci pripravovanej aktualizácie pre Apple Watch? Podeľte sa s nami o názor v komentároch pod článkom.

Ak vás zaujímajú všetky novinky týkajúce sa novej aktualizácie watchOS 10, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok venujúci sa tejto téme.

Prečítajte si tiež  Na tieto Apple Watch nainštalujete nový watchOS 10

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -