Operačný systém iOS 17 síce na WWDC 2023 neukázal ktovieako veľa zmien, no postupne sa ukazuje, že noviniek je viac, než sme si mysleli. Úniky niekoľko mesiacov naznačovali, že Apple do iPhonu konečne prinesie interaktívne widgety. A aj keď sa tým Apple veľmi nechválilo, iOS 17 ich skutočne má.

Novinka je k dispozícii na domovskej obrazovke, uzamknutej ploche a tiež v špeciálnom pohotovostnom režime StandBy, ktorému sme sa venovali v tomto článku. Nové interaktívne widgety budete môcť používať rôznymi spôsobmi, ako napríklad na označenie dokončenej pripomienky, zastavenie / spustenie prehrávania aktuálnej skladby, ovládanie príslušenstva aplikácie Domov atď.

Otvorené ruky dostanú v tomto smere aj vývojári apiek tretích strán, takže interaktívne widgety budete môcť používať prakticky s akýmkoľvek softvérom, ktorý ich bude podporovať.

Interaktívne widgety v iOS 17 sú zásadnou inováciou 

Tip: Tento widget vám umožní ovládať hudbu cez Apple Music a Spotify
Zdroj: 9to5mac.com

Aj keď sa to nezdá, samotné widgety v iOS už začínajú mať svoju vlastnú históriu. Pôvodne boli predstavené ešte v roku 2020, keď Apple vydalo operačný systém iOS 14 a k ich zásadnému vylepšeniu došlo v roku 2022, keď sa v rámci iOS 16 dostali aj na uzamknutú plochu iPhonu.

Spoločnosť Apple však nikdy neponúkala vývojárom možnosti, v rámci ktorých by boli vo widgetoch tlačidlá, animované prechody či posúvanie.

Išlo o statické prvky, ktoré zobrazovali informácie a po kliknutí na ne ste sa dostali do konkrétnej aplikácie. Aktuálne vylepšenie v rámci iOS 17 sa teda javí ako relatívne nenápadné, no pravda je taká, že je pomerne zásadné.

Aj na ostatných operačných systémoch 

Ako sme už spomínali vyššie, interaktívne widgety si budete môcť užívať aj na uzamknutej obrazovke zariadenia. Platí to aj pre operačný iPadOS 16 či macOS 14 Sonoma (tu sú len na pracovnej ploche).

Zdroj: Apple

Po prepracovaných poznámkach ide o ďalšiu šikovnú funkciu v iOS 17, ktorá určite stojí za pozornosť. Nový operačný systém sa aktuálne testuje v rámci beta verzií, pričom množstvo bežných ľudí dostalo možnosť inštalácie vývojárskej bety (hoci to Apple po novom zakazuje).

Pokiaľ vás zaujíma zoznam podporovaných zariadení, nájdete ho po kliknutí na tento odkaz. Oficiálna verzia iOS 17 bude k dispozícii v septembri 2023. Dajte nám vedieť do komentára, ako sa vám páčia nové interaktívne widgety.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Swiftkey na počítači? Nebolo by to zlé!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -