Hoci sa nová generácia iPhonu SE tak skoro neukáže, už teraz vieme, že sa máme na čo tešiť. Spoločnosť Apple sa totiž pripravuje na veľké zmeny v prípade nadchádzajúceho modelu svojho cenovo najdostupnejšieho iPhonu.

Pôvodne sa špekulovalo nad tým, že najlacnejší iPhone preberie vizuál po staršom iPhone 11. Tieto dohady sa však rúcajú ako domček z karát. Podľa najnovšieho úniku bude mať plánovaný iPhone SE 4, ktorý nesie interný názov „Ghost“ úplne nový dizajn, ktorý bude do veľkej miery založený na základnom modeli iPhone 14. Zariadenie tak má pôsobiť oveľa modernejšie.

Podľa zdrojov z dodávateľského reťazca bude iPhone SE 4 používať modifikovanú verziu šasi iPhonu 14 a pri internom testovaní bude mať aj rovnaké špecifikácie. V konštrukcii sa však objavia dodatočné vylepšenia, ktoré sa po prvýkrát objavili v tohtoročných verziách iPhonu 15 Pro.

iPhone SE 4 dostane kompletný redizajn a nové funkcie

V šasi zariadenia pribudnú dve hlavné zmeny, z ktorých minimálne jedna bude veľkým prekvapením. Prvou je nový konektor USB-C, ktorý sa stal novým štandardom jablkových smartfónov a Apple kvôli prísnym nariadeniam EÚ ani nemalo na výber.

iPhone 16 Pro polovodičové tlačidlo
Zdroj: MacRumors

Druhou zmenou má byť pridanie tlačidla Action Button, ktoré vo verziách iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max nahrádza prepínač stlmenia zvuku. Je viac než možné, že do doby predstavenia iPhonu SE 4 sa tejto funkcie dočkajú aj ďalšie modely. V prípade cenovo najdostupnejšieho iPhonu to však bude dosť nečakaný krok.

Okrem týchto dvoch hlavných rozdielov sa nechystajú žiadne podstatné zmeny šasi v porovnaní s iPhonom 14. Nový „budget“ model pravdepodobne nebude mať ani zaoblené hrany ako nový rad iPhone 15.

iPhone 15 Pro action button
Zdroj: Tom’s Guide

Hoci nový iPhone SE dostane nový vizuál, v prípade fotoaparátu by sme sa mali opäť dočkať iba jednej kamery. Niektoré zdroje však pojednávajú o 48-megapixelovom foťáku, čo by bol výrazný upgrade v porovnaní so súčasnou verziou, ktorá má 12 Mpx. Presný dizajn a verzia fotoaparátu sú však v čase písania tohto článku neznáme.

iPhone SE 4 by mal tiež dostať namiesto klasického LCD modernejší a úspornejší OLED panel. Obmedzený však bude na 60 Hz a nedostane ani funkciu Always-on.

Zariadenie už nebude mať tlačidlo Home Button s Touch ID, ale senzor Face ID rovnako ako všetky ostatné modely iPhonov, ktoré boli uvdené na trh v posledných rokoch. Súčasný iPhone SE je tak s najväčšou pravdepodobnosťou posledným modelom, v ktorom nájdeme toto legendárne domovské tlačidlo.

Face ID
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple tiež pracuje na svojom vlastnom modeme 5G s kódovým označením „Sinope“ a na testovanie nového hardvéru používa práve iPhone SE 4. Pôvodne sa predpokladalo, že nový modem 5G sa objaví s radom iPhone 16, pričom by bol dostupný vo všetkých modeloch. Teraz sa však misky váh naklonili na stranu iPhonu SE.

Apple zrejme nebude mať dostatok odvahy na to, aby s novou technológiou experimentoval pri zariadení, ktoré sa bude predávať možno aj v stovkách miliónoch kusoch. Ak bude mať 5G modem svoje negatíva, nech sa to ukáže pri iPhone SE 4, o ktorý bude určite nižší záujem.

Kedy sa dočkáme iPhonu SE 4?

V otázke predstavenia novej generácie iPhonu SE pre vás nemáme dobrú správu. Najskorším možným dátumom pre jeho uvedenie je rok 2025. Toto časové okno sa odvíja najmä od ukončenia prác na spomínanom 5G modeme z produkcie jablkovej spoločnosti.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 prinesie v roku 2024 obrovské prekvapenie. Bude sa týkať procesorov

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -