Doposiaľ najväčšia verzia MacBooku Air sa tento týždeň konečne dostala do predaja. Známy kanál iFixit, ktorý sa zaoberá opravami elektroniky, sa preto postaral o prvý teardown zariadenia.

Hoci bol MacBook Air 15″ očakávaným prírastkom do rodiny počítačov Mac, nejedná sa o žiadnu technologickú revolúciu. Spoločnosť Apple jednoducho zobrala drvivú väčšinu komponentov z 13″ verzie a použila ich v novom zariadení. Aj tak je tu ale niečo navyše.

Vnútri MacBooku sa nenachádza veľa prekvapení. Samozrejmosťou je väčšia konštrukcia a displej, no v prípade komponentov je takmer všetko rovnaké. Rozdielom sú snáď iba reproduktory, ktoré by mali poskytovať vyšší výkon. MacBook Air 15″ ich má až o dva viac, než štandardná 13″ verzia. To sa hodí pri prehrávaní hudby, ale aj sledovaní filmov alebo hraní hier.

Ako vyzerá MacBook Air 15″ vnútri? 

Batéria je tiež väčšia, hoci Apple tvrdí, že jej výdrž je rovnaká ako pri 13″ modeli. Rovnako ako v prípade MacBooku Air M2 z minulého roka, aj tu majú články batérie samolepiace výstupky na ľahšie vybratie. Ak by ste sa ale chceli pustiť do opráv na vlastnú päsť, musíte odstrániť niekoľko ďalších súčiastok.

Rozbor tiež ukazuje logickú dosku 15″ MacBooku Air s čipom M2 a jedným čipom NAND pre 256 GB model. Tento technický nedostatok spôsobuje, že SSD disk má pomalší zápis a čítanie dát ako 512 GB, 1 TB alebo 2 TB modely, ktoré majú dva NAND čipy.

V prípade Apple laptopov sme si už zvykli, že ich oprava nie je ničím jednoduchým. Rovnako to platí aj v prípade MacBooku Air 15″. Za zmienku stojí fakt, že zariadenie nie je možné upgradovať o RAM alebo úložisko, hoci v teoretickej rovine by to možné mohlo byť. Išlo by však o veľmi náročný proces, do ktorého sa nikto púšťať nebude.

Čo ponúka nový MacBook Air 15″? 

15″ MacBook Air má rovnaký čip M2 ako jeho menší brat s 13″ obrazovkou, pričom dizajn bol do bodky zachovaný. Jediným rozdielom je väčšie telo, obrazovka a sústava šiestich reproduktorov, namiesto štyroch v 13″ modeli. Zariadenie kúpite aj na Slovensku, pričom jeho cena štartuje na 1 599 €.

Podľa prvých recenzentov a používateľov, ktorí si mohli laptop vyskúšať už skôr, je práve tento model vítaným kusom skladačky, ktorý v ponuke Apple chýbal ako soľ. Vlastne sa až čudujeme, prečo niečo podobné neprišlo už pred rokmi.

MacBook Air 15"
Zdroj: Apple

Ak vás zaujímajú informácie týkajúce sa nového MacBooku Air 15″, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli všetky novinky.

Prečítajte si tiež  Takýto MacBook Air 15" si radšej nekupujte. Po čase to budete ľutovať

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -