Už budúci mesiac sa dočkáme predstavenia nového modelového radu iPhone 15, ktorý prinesie niekoľko noviniek a vychytávok v porovnaní s minulou generáciou. Čerstvých vylepšení sa však v tomto období dočkajú aj jablkové operačné systémy. Už onedlho totiž Apple oficiálne uvedie iOS 17.

Ako býva zvykom, technologický gigant z Cupertina bude niektoré z ohlásených noviniek zavádzať do systému v postupných vlnách. Dôvodom môže byť podrobnejšie testovanie v rámci otvorených a developerských beta verzií, ako aj pripravenosť ostatných systémov v rámci jablkového ekosystému.

Poďme sa spolu pozrieť na tri funkcie, ktoré sa medzi používateľov dostanú až neskôr v tomto roku, poprípade začiatkom roka 2024.

Nová aplikácia Denník 

Aplikácia Denník prinesie textové rozhranie, do ktorého bude možné zahrnúť aj ďalšie výstupy a rôzne formáty médií. Používateľom tak bude umožnené ľahko a rýchlo zaznamenať a sledovať svoje každodenné aktivity a myšlienky.

Aplikácia Denník v iOS 17
Zdroj: Appleinsider

Denník poskytne automatické témy, o ktorých bude možné písať, ako napríklad o tréningu alebo pracovných stretnutiach, no samozrejmosťou bude aj možnosť pridávanie vlastných okruhov.

Nepredstavujte si to však iba ako vyšperkovanú aplikáciu Poznámky. Denník bude vedieť, kedy používatelia dostávajú textové správy, telefónne hovory a iné oznámenia a automaticky ich zaznamená. Zároveň však bude klásť dôraz na súkromie a preto sa bude všetko ukladať iba lokálne v zariadení. Žiadne dáta nebudú putovať na severy spoločnosti Apple.

iOS 17 aplikácia denník
Zdroj: Yahoo Finance

Súčasťou tohto balíka bude aj funkcia na sledovanie emócií, ktorá umožní používateľom pozorovať náladu, odpovedať na otázky týkajúce sa ich dňa a prezerať si výsledky v priebehu času. Predstavte si akéhosi psychoterapeuta alebo bútľavú vŕbu vo vašom vlastnom smartfóne.

Bohužiaľ, aplikácia Denník nebude dostupná hneď po spustení systému iOS 17, ale až neskôr v roku 2023.

Zdieľané playlisty v Apple Music

Apple Music konečne dostane niektoré z funkcií, ktorými konkurencia disponuje už nejakú dobu. Jablková hudobná platforma získa možnosť spolupracovať s ostatnými používateľmi na spoločných playlistoch a lepšie možnosti zdieľania.

V rámci playlistov budete môcť pozvať ľudí, aby prispievali do vášho zoznamu skladieb, pridávali alebo vymazávali pesničky a menili ich poradie. V rámci sociálnych funkcií pribudne aj možnosť označovania pomocou emoji, čím budete schopní vyjadriť svoj názor na konkrétnu skladbu v playliste.

Zdieľané playlisty v iOS 17
Zdroj: Appleinsider

Rovnako ako vyššie spomínané vychytávky, ani táto funkcia nebude dostupná hneď na jeseň. Spoločnosť Apple však sľubuje, že ju chce doručiť do všetkých podporovaných iPhonov ešte do konca roka 2023.

Aktualizácia funkcií AirDrop

AirDrop predstavuje jednu z najlepších možností, ako majitelia iPhonu môžu zdieľať obsah s ostatnými používateľmi. V systéme iOS 17 sa dočkáme vylepšenia, ktoré svojou funkcionalitou pripomenie nostalgické infračervené zdieľanie. Stačí priložiť dva telefóny k sebe a NFC čip spustí kúzelnú výmenu súborov.

Po priblížení dvojice telefónov sa na obrazovke objaví notifikácia, ktorá automaticky „preskočí“ na druhé zariadenie a prenesie fotku, odkaz, video alebo akýkoľvek iný obsah. V iOS 17 bude tiež dostupná funkcia NameDrop, vďaka ktorej môžete ľahko a rýchlo zdieľať svoje kontaktné údaje. Ide v podstate o digitálnu vizitku.

Funkcia NameDrop v iOS 17
Zdroj: Apple

Jednou z vecí, ktorá nebude pripravená hneď na jeseň, je možnosť pristupovať k AirDropu cez internet. Ak budete chcieť poslať veľký súbor, museli by ste mať obe zariadenia blízko seba po celú dobu odosielania.

Nová aktualizácia vám umožní spustiť zdieľanie cez AirDrop a následne odísť, pričom súbor sa bude naďalej posielať cez dátovú sieť alebo Wi-Fi. V septembri si to však nevyskúšate.

Ak sa chcete o nedávno predstavenej aktualizácii iOS 17 dozvedieť viac, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli a podrobne rozobrali všetky novinky.

Prečítajte si tiež  Základný iPhone 15 bude v roku mimoriadne lákavou voľbou

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -