Byť v dnešnej digitálnej dobe v maximálnom bezpečí aj na mobilnom zariadení je mimoriadne dôležité. Máme v ňom všetky súkromné fotografie či videá, citlivé dáta a v neposlednom rade aj prístupy do bankových aplikácií alebo na sociálne siete. Z času na čas sa objaví otázka, ako vyčistiť iPhone od vírusov. Aj preto sme si pripravili tento článok, ktorý vám problematiku ozrejmí a taktiež poradí, ako sa zbaviť škodlivého softvéru v zariadení.

Začať by sme mohli otázkou, či vôbec môže mať iPhone vírusy. Práve tieto zariadenia si ľudia kupujú preto, aby boli v maximálnom bezpečí. Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoznačná. Tak ako Android, aj iPhone je teoreticky možné hacknúť, no je oveľa menej náchylný na vírusy či iné typy kybernetických hrozieb, ktorým sú používatelia konkurenčných platforiem vystavovaní.

Apple skrátka vytvoril perfektný uzavretý ekosystém, v rámci ktorého každá apka beží vo svojom vlastnom virtuálnom priestore. Presne tento prístup sťažuje šíreniu vírusov, alebo iných škodlivých softvérov v operačnom systéme iOS.

Takisto treba spomenúť, že ak apky sťahujete z App Store a nemáte v zariadení Jailbreak, prípadne nevyužívate sideloading v EÚ (inštalácia apiek mimo App Store), je oveľa nižšia pravdepodobnosť, že sa vám do iPhonu dostane akýkoľvek vírus. Apple má totiž zložitý a veľmi prísny proces kontroly apiek, ktorý v drvivej väčšine prípadoch odhalí všetky riziká či zraniteľnosti. Vďaka tomu sa do App Store aplikácie s vírusmi prakticky nemajú ako pretlačiť.

Aj na iPhone môže mať vírus. Takto vyzerá reálna hrozba 

Zdroj: Bing

Najväčšie nebezpečenstvo pre iPhone predstavuje malware, ktorý sa vám môže do zariadenia dostať cez rôzne zraniteľnosti, alebo chyby operačného systému iOS.

Najčastejšie sa to deje napríklad kliknutím na nesprávny odkaz na internete, no existujú aj priame útoky, kedy vám hacker pošle do zariadenia SMS správu a bez toho, aby ste na niečo klikli alebo by ste niečo potvrdili sa môže dostať takýto vírus až do jadra systému a tým pádom aj ku vašim osobným údajom.

V takomto prípade ide o rôzne typy tajných spyware-ov, ktoré sú schopné monitorovať vašu aktivitu. Dokonca sa na iPhone v minulosti vyskytol už aj trójsky kôň. Takýto softvér sa dokáže dostať až ku vašim citlivým údajom či informáciám a podľa zahraničných médií dokonca kradnúť vaše heslá či údaje o kreditných kartách.

Pozor aj na Phishing či Smishing 

Ďalším veľkým problémom, s ktorým sa môžete na iPhone stretnúť (ale aj na akejkoľvek inej platforme s prístupom na internet) je phishing, ktorý na vás útočí napríklad cez e-maily. Tie sa tvária ako legitímne, no v skutočnosti ide o podvodné stránky či dotazníky. Cieľom útočníkov je od vás vylákať citlivé informácie – môžu sa vydávať napríklad aj za oficiálnu podporu spoločnosti Apple, banku, prípadne poštu atď.

Prečítajte si tiež  Únik nových fotografií naznačuje, že HomePod novej generácie skutočne dostane LCD displej

Podobne funguje aj smishing, avšak s tým rozdielom, že cieľom útoku sú textové správy. Ak dostanete SMS s ponukou, ktorá je príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, buďte obozretní a za žiadnych okolností neklikajte na odkaz. Vždy si overte ako telefónne číslo, tak aj e-mail, z ktorého vám podozrivá správa prišla. Tieto útoky vám síce do iPhonu vírus nenahrajú, no sú urobené tak, aby ste sa na vašom mobilnom zariadení bez rozmýšľania nachytali. No a práve to je obrovský problém.

Nenachytajte sa na falošné webstránky a neinštalujte Jailbreak 

Jailbreak
Zdroj: Unsplash / Mika Baumeister

Toto je síce klasika, no musíme ju spomenúť. Ak na neznámej internetovej stránke uvidíte varovanie o údajnom víruse na vašom iPhone, ide o podvod. Takéto stránky využívajú taktiku strašenia, aby vás zmanipulovali do nebezpečného konania. Potom na vás môžu útočníci skúšať podobné praktiky, ako pri Phishingu / Smishingu.

Taktiež si treba dávať pozor na Jailbreaking. Hoci môže ponúkať viac možností, zároveň vás vystavuje väčšiemu riziku, pretože strácate prístup k oficiálnym bezpečnostným aktualizáciám. Veď nie je rok 2010, kedy „odomykanie“ iPhonov bežalo v plnom prúde. Navyše Jailbreak už nie je možné na najnovšie iPhony a operačné systémy ani nainštalovať. Je oň totiž taký malý záujem, že jeho tvorcovia nemajú žiadnu motiváciu na to, aby ho rozvíjali ďalej. Ak chcete otvorenú platformu, kúpte si Android.

Ako vyčistiť iPhone od vírusov? 

Odpoveď na túto otázku nie je celkom jednoduchá, nakoľko sa na iPhone vírusy prakticky vôbec nevyskytujú. Ako sme však napísali vyššie, stále je tu malá šanca, že sa vám do iOS dostane malware a to treba riešiť.

Hneď na začiatku napíšeme, aby ste si neinštalovali žiadne apky na odstránenie vírusov, ktoré nájdete v App Store, prípadne v inom internetovom obchode. Skutočne nefungujú a jediné čo robia je, že o vás môžu získavať rôzne citlivé údaje (ak im to povolíte). Ide teda o takzvaný bloatware, ktorý vám len zaberá miesto a nie je na nič dobrý.

Oveľa viac v tomto prípade funguje prevencia. To najmenej, čo môžete pre svoju bezpečnosť urobiť je pravidelná inštalácia najnovších verzií operačného systému iOS.

iPhone je taký bezpečný a odolný voči vírusom práve vďaka tomu, že ak sa v systéme objaví nejaká „diera“, prípade zraniteľnosť, vývojári na to zvyčajne veľmi rýchlo prídu a poskytnú opravu / záplatu. Apple má dokonca aj svoj špeciálny program pre etických hackerov. Tí mu nahlasujú chyby a pokiaľ sú relevantné, môžu si prilepšiť o desiatky tisíc dolárov.

Prečítajte si tiež  Ako ochrániť svoj iPhone? Kryt alebo fólia?

Čo robiť, ak mám v iPhone podozrenie na vírus? 

  1. Aktualizujte zariadenie na najnovšiu verziu iOS.
  2. Urobte tvrdý reštart telefónu. Zvyčajne aj ten stačí na to, aby malware z iOS zmizol.
  3. Ak nič nepomohlo, obnovte iPhone do továrenských nastavení.

Ako spoznám, že mám v iPhone vírus? 

To, že s vašim zariadením niečo nie je v poriadku pocítite prakticky hneď. Hoci nie vždy ide o vírus v iOS, pokiaľ si všimnete opakované a podozrivé správanie na základe tipov nižšie, postupujte podľa návodu vyššie a urobte aktualizáciu, alebo aspoň reštart. Možno vám to pomôže. Takto sa najčastejšie prejavuje malware v iPhone:

  • Pravidelne padajúce / nefunkčné aplikácie
  • Rýchle vybíjanie batérie
  • Zvláštne vyskakovacie okná v iOS
  • Prehrievanie (aj keď je telefón v nečinnosti)

Ako sme však napísali vyššie, toto všetko môže spôsobovať aj zlá aktualizácia softvéru. Neľakajte sa teda hneď, že ste vystavení hrozbe. Niekedy stačí počkať na najnovší update a problémy zrazu pominú. Rovnako môžete toto chovanie veľmi často postrehnúť aj vtedy, ako práve testujete vývojársku / verejnú beta verziu iOS.

Ako byť na iPhone v maximálnom bezpečí, aby sa doň nedostal vírus?

iPhone a bezpečnosť
Zdroj: Bing / Unsplash / David Grandmougin 

V podstate sme to už načrtli vyššie. Aktualizujte, aktualizujte a keď sa dá, opäť aktualizujte. Najnovšie verzie operačného systému nie len opravujú chyby, ale systém celý preinštalujú, takže ak by sa v iPhone nachádzal vírus, práve týmto spôsobom ho z neho efektívne odstránite a hlavne zabránite, aby sa do vášho zariadenia opäť vrátil.

Veď nie je náhoda, že Apple občas prinesie update aj pre takmer 10 rokov staré zariadenia. Firme záleží aj na zákazníkoch, ktorí majú staršie modely a preto sa im z času na čas venuje. Deje sa to najmä vtedy, keď sa v iOS odhalí závažný a dlhotrvajúci problém, ktorý mohol byť zneužívaný hackermi.

Ochrániť vás môže aj Lockdown mode (Režim blokovania), ktorý prišiel v iOS 16

Apple v operačnom systéme iOS 16 predstavil špeciálny Lockdown mode – Režim blokovania, ktorý je určený najmä pre politicky exponované osoby, alebo novinárov.

Práve táto funkcia obmedzí prístup akýchkoľvek typov malwaru do vášho zariadenia, no je nutné spomenúť, že aj čiastočne obmedzí jeho schopnosti. Aj preto sa Režim blokovania odporúča zapnúť iba vtedy, keď máte podozrenie, že na vás môže niekto útočiť. Pri bežných ľuďoch to moc zmysel nedáva…

Čo robí Lockdown Mode (Režim blokovania)

  •   V aplikácii Správy je zablokovaná väčšina typov príloh okrem obrázkov a niektoré funkcie, ako napríklad náhľady odkazov, nie sú dostupné.
  •  Príchodzie FaceTime hovory od ľudí, ktorým ste predtým nevolali, sú zablokované. Blokované sú aj prichádzajúce pozvania na iné služby spoločnosti Apple od ľudí, ktorých ste predtým nepozvali.
  •  Niektoré zložité webové technológie a funkcie prehliadania vrátane kompilácie JavaScriptu just-in-time (JIT) sú zakázané, pokiaľ používateľ nevylúči dôveryhodnú stránku z režimu uzamknutia. Táto ochrana sa vzťahuje na – Safari a všetky ostatné webové prehliadače využívajúce WebKit na iPhone, iPade a Macu.
  •  Zdieľané albumy budú z aplikácie Fotografie odstránené a pozvánky na nové zdieľané albumy budú zablokované.
  •  Keď je zariadenie zablokované, zablokujú sa káblové spojenia so všetkými ostatnými zariadeniami a príslušenstvom.
  •  Keď je zapnutý režim uzamknutia, nie je možné nainštalovať konfiguračné profily a zariadenie sa nemôže zaregistrovať do správy mobilných zariadení (MDM).
Prečítajte si tiež  Ruské múzeum, ktoré stále funguje na 30 ročných Apple II počítačoch.

Ako aktivovať Lockdown Mode (Režim blokovania)?

  • Otvorte aplikáciu Nastavenia
  • Kliknite na položku Súkromie a bezpečnosť
  • Na samom spodku vyberte „Režim blokovania“
  • Kliknite na tlačidlo „Zapnúť režim blokovania“
  • Reštartujte zariadenie a potom doň zadajte heslo
  • Hotovo.

Dá sa iPhone hacknúť? Už viete, že áno, no problémy majú aj tí najlepší, ktorých neplatia jednotlivci ale vlády! 

iPhone zabezpečenie
Zdroj: DALL-E / Unsplash (vytvorené za pomoci umelej inteligencie)

Jedna z najznámejších spoločností, ktoré sa zameriavajú na hackovanie iPhonu je izraelská firma Cellebrite. Tá poskytuje nástroje pre federálne, štátne či miestne orgány, ktoré sú činné v trestnom konaní, aby im pomohla odomknúť zariadenia s operačným systémom iOS alebo Android, ktoré môžu patriť napríklad teroristom, zlodejom či iným kriminálnikom.

Práve Cellebrite je ako jedna z mála firiem na svete schopná otvoriť aj zaheslovaný iPhone, no je potrebné podotknúť, že to vôbec nie je jednoduché a tieto procesy sú zvyčajne extrémne drahé. Navyše sa nedávno objavila správa, že po aktualizácii na iOS 17.4 sa už ani Cellebrite nedokáže do tohto systému dostať. Apple evidentne v update použil záplatu, ktorá veľmi dobre funguje.

To je jasný dôkaz toho, ako moc je iPhone bezpečný. Pokiaľ sa budete držať jednoduchého princípu pravidelnej aktualizácie, môžete mať istotu v tom, že vás nič ohrozovať nebude.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -