Len pred malou chvíľou sme vám ukázali prvé fotografie základného iPhonu 15, na ktorých sa zariadenie zhoduje s únikom zo začiatku týždňa, v rámci ktorého ste mohli vidieť prvú fotografiu drahšej verzie, iPhonu 15 Pro. Tej však predchádzali CAD rendery od 9to5mac, ktoré pochádzali od výrobcov príslušenstva. Len o niekoľko dní neskôr sa zoznamujeme s ďalšími CAD rendermi, ktoré opäť zverejnil 9to5mac spolu s dizajnérom Ianom Zelbom. Tentokrát nám podrobne ukazujú dizajn lacnejšieho iPhonu 15. Môžeme sa tešiť na zásadné zmeny.

Aj keď samotný iPhone 15 príde na trh až o niekoľko mesiacov (september 2023), už dnes prakticky na 99 % vieme, ako bude vyzerať. CAD rendery sú veľmi presné, pretože pochádzajú priamo od spoločnosti Apple. Tá ich posiela výrobcom príslušenstva mesiace pred premiérou, aby navrhli a vyrobili svoje produkty, ktoré budú v dostatočnom množstve dostupné pre všetkých používateľov v čase, keď bude iPhone 15 v predaji.

Samotné CAD rendery nie sú úplne dokonalé a chýbajú na nich detaily, ktoré výrobcovia nemusia poznať. Keďže je však väčšina tvarov odhalená, aby sa dali navrhnúť napríklad ochranné puzdra, temperované sklíčka atď, samotný dizajn si už nie je ťažké predstaviť.

iPhone 15 aj iPhone 15 Plus dostane Dynamic Island 

iPhone 15
Zdroj: 9to5mac & Ian Zelbo

Zamilovali ste sa do Dynamic Islandu v iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max? Dobrou správou je, že tento hardvérovo – softvérový prvok nájdeme aj v tohtoročných základných modeloch iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Naznačujú to výrezy pre prednú kameru a snímače Face ID, ktoré sú na CAD renderoch prítomné.

Apple totiž aj pri súčasných modeloch využíva dva priestrely, ktoré sú spojené čiernymi pixelmi. Úplne rovnako to vyzeralo aj pred rokom, keď unikli CAD zábery iPhonu 14 Pro. Tie sa len tak mimochodom v septembri 2022 potvrdili…

iPhone 15
Zdroj: 9to5mac & Ian Zelbo

Technologický gigant z Cupertina sa teda v tomto smere posunie ďalej a prvok, ktorý sa zapáčil miliónom ľuďom po celom svete bude po novom ešte dostupnejší. Je to vynikajúci nápad, nakoľko práve dynamický ostrov je dnes veľkým lákadlom, prečo si kúpiť iPhone.

Zároveň tiež platí to, čo ste si prečítali v nadpise. Lacnejší iPhone 15 a ani iPhone 15 Pro sa už nemusia spoliehať na 6,1″ displej. Vďaka použitiu tenších rámčekov je možné, že sa do ich prednej časti zmestí väčšia uhlopriečka bez zásadnej úpravy celkových rozmerov. Nečakajte ale zázraky. Po novom by mohli mať tieto modely označenie 6,2″. Pôjde teda skôr o zanedbateľnú zmenu.

Prečítajte si tiež  Mac Pro postavený na ARM platforme môže pripomínať legendárny Power Mac G4 Cube z roku 2000.

Aj základný iPhone 15 bude mať USB-C

iPhone 15
Zdroj: 9to5mac & Ian Zelbo

Hovorí sa o tom už mesiace no prvé reálne dôkazy prichádzajú do sveta až teraz. CAD rendery a rovnako aj prvá fotografia krásne ukazujú, že iPhone 15 bude skutočne vybavený USB-C konektorom, ktorý konečne nahradí Lightning z roku 2012.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Podľa všetkého však bude tento konektor stále podliehať certifikácii MFi, takže s jeho kompatibilitou to nebude také ružové, ako na zariadeniach s operačným systémom Android. Podrobnejšie sme sa tomu venovali v tomto článku.

Na tretí fotoaparát a LiDAR môžete na základnom iPhone 15 zabudnúť 

iPhone 15
Zdroj: 9to5mac & Ian Zelbo

Aj keď sa na internete objavili špekulácie o tom, že základný iPhone 15 môže dostať tretiu šošovku fotoaparátu či dokonca LiDAR skener, dnešné CAD rendery ich vyvracajú.

V porovnaní s iPhonom 15 Pro je jasné, že dostupnejší model sa bude naďalej spoliehať na dva fotoaparáty (širokouhlý a ultraširokouhlý) a rovnako nedostane ani LiDAR na 3D skenovanie okolia.

Loopi
REKLAMA

Na druhej strane to však väčšinu používateľov mrzieť nemusí. Táto technológia je síce veľmi užitočná no v praxi veľa ľudí ani netuší, na čo tá „čierna bodka“ pri fotoaparátoch vzadu vlastne slúži.

iPhone 15 bude mať teda všetko, čo od neho bežný spotrebiteľ vyžaduje a tak je to správne. Ak niekto bude potrebovať „profi“ funkcie, ako LiDAR, skrátka si vyberie drahší model pre profesionálov.

Lacnejší iPhone 15 dostane fyzické tlačidlá. Drahšia verzia Pro ich bude mať len kapacitné (dotykové)

iPhone 15
Zdroj: 9to5mac & Ian Zelbo 

Pokiaľ sa ešte na malú chvíľu zameriate na rendery, všimnete si jednu zásadnú odlišnosť. Zatiaľ čo iPhone 15 Pro ponúkne spojené (pravdepodobne kapacitné) tlačidlá pre pridávanie a uberanie hlasitosti, iPhone 15 má dva otvory, ktoré budú s najvyššou pravdepodobnosťou osadené klasickými tlačidlami tak, ako sme na to zvyknutí aj pri súčasných modeloch.

iPhone 15 Pro únik: Pohľad zospodu (Detailný pohľad na tlačidlá)
Zdroj: 9to5mac / Ian Zelbo

Nové technické riešenie by teda mohlo byť exkluzivitou len pre modely Pro, o čom nás informovali aj leakeri niekoľko mesiacov dozadu. Na druhej strane vznikajú otázky, či bude takéto riešenie, založené na umelom pocite stlačenia, ktoré zabezpečí TapTic Engine vlastne vhodné. Nechajme sa prekvapiť.

Pozrite si všetky CAD zábery a napíšte nám do komentára, ako na vás pôsobí dizajn iPhonu 15. Z nášho pohľadu dostane konečne všetko, čo chýbalo jeho predchodcovi v roku 2022. Konkurencia to teda nebude mať vôbec ľahké.

Prečítajte si tiež  Najväčšia dizajnová zmena v iPhone 16 potvrdená ďalším únikom

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -