Apple je pre TSMC dôležitý zákazník

Ak nerátame iPhone SE 2. generácie, každý minuloročný smartfón z Cupertina prišiel s 5nm A14 Bionic čipom. Tento procesor sme videli takisto aj v iPade Air 4. generácie a jeho výkonnejšiu verziou očakávame v iPade Pro 2021.

5nm výrobnému procesu sa nevyhli ani počítače Mac, ktoré pomaly prechádzajú na ARM platformu Apple Sillicon. Mac mini, MacBook Air a MacBook Pro 13″ ponúkajú čip M1, produkovaný tým najmodernejším možným spôsobom. Kto ale stojí za výrobou?

V súčasnosti sa o to stará spoločnosť TSMC s ročnými tržbami na úrovni 83 miliárd amerických dolárov. Medzi jej najväčších zákazníkov patrí práve Apple a ako sa ukazuje, jeho vplyv bude v nasledujúcom období ešte silnejší.

Podľa odhadov sa dočkáme značného navýšenia produkcie 5nm čipov od cupertinského výrobcu a to v súvislosti s predstavením procesora A15 Bionic a ďalších čipov zo série Apple Sillicon. Tie budú hostiť nové MacBooky a iMacy.

Analytici predpokladajú, že Apple vyťaží TSMC v roku 2021 na 53%, čo je zatiaľ najviac v histórii. Na druhom mieste sa má nachádzať Qualcomm s 24% produkciou a na treťom mieste Samsung s 5% produkciou. Vo výsledku by mali tržby poskočiť o 12% na 92 miliard dolárov (+ 9 miliárd oproti 2020).

Táto správa nám nepriamo potvrdila, že Apple sa do 5nm čipov púšťa skutočne vo veľkom a už čoskoro môžeme očakávať zaujímavé novinky. Tešíte sa?

Prečítajte si tiež  MacBook Air M4: Toto sú 3 vylepšenia, vďaka ktorým by bol dokonalý
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJphonearena
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.