Apple Watch Series 5 boli pre mnoho používateľov sklamaním. Priniesli v podstate len always-on displej a kompas. Neboli moc bohaté na technológie ale na druhú stranu tomu kroku rozumieme. Apple ich vylepšuje omnoho pomalšie ako taký iPhone. Čo však očakávať od generácie na rok 2020? Prečítajte si náš článok.

Apple Watch Series 6 v roku 2020

Je úplne jasné, že spoločnosť Apple predstaví aj tento rok nové hodinky Apple Watch. Konkrétne pôjde o verziu Series 6 a opäť prinesie užotočné vylepšenia, ktoré majitelia ocenia. Tak isto sa tu vyskytnú nové technológie, ktoré Apple Watch doposiaľ nikdy neponúkali. Do predaja by sa mali dostať niekedy v septembri 2020.

- Reklama -

O tom, v čom budú oproti súčasnej generácii lepšie vám povieme viac v tomto článku. Hoci máme do predstavenia zhruba 9 mesiacov, už dnes disponujeme užotočnými informáciami, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že sa napokon naplnia. Poďme teda na to.

Dôležité informácie:

  • Produkt: Apple Watch Series 6
  • Druh produktu: Inteligentné hodinky
  • Cena: 449/489€ (Slovensko)
  • Dátum predstavenia: September 2020

Apple Watch Series 6 s microLED displejom a jedným prekvapením.

Tento rok znamenal pre Apple Watch Series 5 veľkú revolúciu v oblasti displeja. Ten dokáže počas celého dňa svietiť a ukazovať údaje. Staršie modely sa rozsvietili iba v tedy, keď ste po nich napríklad klepli alebo otočili zápästím. Zobrazovacia jednotka funguje na princípe OLED. Apple Watch ju používajú prakticky už od svojho uvedenia na trh v roku 2015. OLED má výhodu, že nezobrazuje čierne pixely. Takýto pixel = vypnutý pixel. Inými slovami vám to ušetrí baterku.

Aj napriek tomu je ale v hodinkách tento druh displeja dosť energeticky náročný. Špeciálne v situácii keď vieme, že na trhu existuje ešte dokonalejšia alternatíva. Reč je o technológii microLED. Apple sa ňou zaoberá už dlhšiu dobu a očakáva sa, že sa odprezentuje práve v Apple Watch Series 6. Hlavnou výhodou je práve výrazná úspora elektrickej energie. Všetko samozrejme popri rovnakej kvalite zobrazenia. Tieto panely by mohla dodávať spoločnosť Samsung.

Pre koho boli predstavené Apple Watch Series 5 a prečo nie sú sklamaním? - svetapple.sk
Apple Watch Series 5 môžu dostať novú zobrazovaciu technológiu – svetapple.sk

Okrem novej zobrazovacej technológie by tu ale mal pribudnúť ešte jeden prvok, ktorý Apple Watch doposiaľ nikdy nemali. Je to biometrický senzor. Apple sem prakticky nemá ako zakomponovať Face ID. Preto je logické, že pôjde o Touch ID. Napovedajú tomu aj mnohé patenty, ktoré firmy v poslednej dobe získala. Bude to jednoduchšia optická technológia, ktorú Apple využíva napríklad pri MacBooku Pro 16″. Na druhú stranu bude ale lepšia ako žiadna, nakoľko hodinky dnes odomykáme jedine kódom alebo potom iPhonom.

Dizajn zariadenia sa asi príliš meniť nebude

Hoci by ste možno očakávali nejakú zmenu, je pravdepodobné, že žiadna nepríde. Dôvod je úplne prostý. Apple Watch majú úplne inú životnosť ako taký iPhone. Niektorí používatelia ich majú aj 4 roky a sú s nimi stále spokojný.

Nepotrebujú ich meniť každý rok a Apple sa ani nesnaží používateľov k takémuto „režimu výmeny“ nabádať. Presne preto je to aj s dizajnovými zmenami pomalšie. Series 4 prišla s kompletnou modernizáciou v roku 2018 (po 4 rokoch od predstavenia prvej generácie). Je pravdepodobné, že Series 6 sa bude držať rovnakých tvarov a prelomová bude až generácia Series 7, ktorá vyjde v roku 2021.

Na druhú stranu sa tu ale miernych korekcii v detailoch prípadne nových materiálov možno dočkáme. Netušíme aké veľké zmeny to napokon budú, určite však neočakávame nič výrazné. V ponuke tak ostane verzia so 40 mm displejom a potom 44 mm displejom. Spomenieme však fakt, ktorý sa týka súčasných Apple Watch Series 5. Niekedy v marci 2020 by mohli byť obohatené o červenú PRODUCT (RED) variantu. Uvidíme, či sa napokon táto informácia naplní.

Apple by mohlo predstaviť Apple Watch Series 5 (PRODUCT) RED.
Apple by mohlo predstaviť Apple Watch Series 5 (PRODUCT) RED.

Apple Watch Series 6 s pokročilým sledovaním spánku

Pokiaľ si dobre spomínate, niečo podobné sme očakávali skôr od Apple Watch Series 5. Tesne pred predstavením kolovala informácia, že niečo podobné bude súčasťou WatchOS 6 pre najnovšiu generáciu hodiniek. Ako sa nakoniec ukázalo, nebola pravdivá, minimálne čo sa súčasnej generácie týka.

Zdroje z pozadia spoločnosti Apple ale nepopreli, že sa na tom stále pracuje. Malo by to byť logicky výsadou Apple Watch Series 6. Netušíme však akým spôsobom to bude fungovať.

Apple Watch Series 5
Sledovanie spánku bude vstavanou aplikáciou od Apple (DigitalTrends)

Je možné, že tu pribudne nejaký senzor alebo budú mať jednoducho funkciu, ktorú iná generácia hodiniek nedostane. Každopádne by sme si mohli večer ľahať do postele bez toho aby sme potrebovali dodatočné aplikácie alebo zariadenia na to aby nás sledovali. Hodinky nás budú počas spánku kontrolovať vstavaným softvérom či možno hardvérom. Nechajme sa prekvapiť.

Lepšia výdrž batérie

Ak tu Apple použije microLED displej určite to z časti dosiahne. Podľa všetkého však spoločnosť stále pracuje aj na prepracovanejšom akumulátore. Ten by mohol priniesť možno o čosi väčšie rozmery ale aj kapacitu. Vďaka tomu by sa sem zmestilo logicky viac energie ako napríklad do súčasnej generácie Apple Watch Series 6. Určite nám dáte za pravdu, že momentálne je jedným z najväčších nedostatkov práve 18 hodinová výdrž.

Tá by sa mohla predĺžiť. Apple by v tomto smere mohlo urobiť podobnú „revolúciu“ ako urobilo tento rok pri iPhone. Hodinky by nás sledovali počas spánku a nabíjali by sme ich každé dva dni.

Trpieť by mohli mierne iba rozmery zariadenia. Samotné telo môže pri väčšom akumulátore mierne narásť. Išlo by však o zmenu, ktorú pri bežnom používaní nikto nezaznamená. O dvoj až trojdňovej výdrži sa hovorí už dlhšie. Pre používateľov by to bol dosť silný impulz na to aby kúpili novú generáciu.

Cena a dostupnosť Apple Watch Series 6

Hoci sme to rozoberali už aj v úvode, dostali sme sa do záveru a tu sa zvyčajne patrí napísať niečo o tom, kedy sa hodiniek dočkáme a koľko vlastne budú stáť. V prvom rade prídu na trh v úplne obvyklom čase. Bude to teda september 2020 na keynote popri nových iPhonoch. Do predaja sa dostanu bezprostredne po tejto konferencii.

Čo sa týka ceny tak tá je už v dnešnej dobe dosť vysoko. Oproti konkurencii sú Apple Watch Series 5 o dosť drahšie a preto nepredpokladáme, že bude Apple s cenou experimentovať na budúci rok. Základné verzie by mali teda stáť (minimálne u nás na Slovensku) 449€ za 40 mm model a 489€ za 44 mm model.

Je tiež pravdepodobné, že Apple z predaja vyradí Series 3, ktorá sa dnes teší popularite a úlohu „lacnej“ verzie bude zohrávať Series 4. Tak čo, do ktorých Apple Watch pôjdete v roku 2020 vy? Napíšte nám do komentára.

Apple Watch Series 5
Apple Watch Series 6 v roku 2020. Čo prinesú?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.