Moderné technológie sú všade okolo nás a v spotrebnej elektronike sa často stretávame s pojmom NFC, ktorý veľa ľudí nepozná. Dnes je NFC čipom vybavený skoro každý smartfón s operačným systémom iOS či Android a dokonca sa dostáva už aj do inteligentných hodiniek, ale aj do úplne iných produktov, ako sú napríklad bezdrôtové slúchadlá.
Aj napriek tomu, že táto technológia môže na niekoho pôsobiť ako úplná novinka, v skutočnosti má už za sebou slušnú históriu a na trhu so spotrebnou elektronikou sa používa dlhé roky. V tomto článku vám prezradíme všetko, čo potrebujete o tomto pojme vedieť, zavedieme vás do pozadia jeho vzniku a tiež vám ukážeme, čo všetko je vďaka NFC možné robiť. Už dávno to totiž nie je len o bezkontaktných platbách mobilom. Tak poďme na to.
Obsah článku
-
- História NFC – ako vznikla technológia
- Ako funguje NFC? Môže byť aktívne aj pasívne
- Pasívne NFC
- Aktívne NFC
- NFC funkcia v mobilných zariadeniach
- NFC platby cez mobil
- NFC tagy (štítky)
- NFC a Bluetooth vedia spolupracovať
- NFC elektronický lístok, doklady a iné dokumenty
- Odomykanie auta, domu alebo kancelárie cez NFC
- Do vrecka už nebudeme dávať kľúče, peňaženku či doklady, ale iba telefón!
História NFC – ako vznikla technológia „Near Field Communication“
„Near Field Communication“ je síce moderný pojem, no stojí za nim veľmi zaujímavá história. Jeho korene siahajú do rádiofrekvenčnej identifikačnej technológie, ktorá sa označuje ako RFID. V princípe ide o systém, kedy medzi sebou komunikujú dve zariadenia, z čoho jedno je pasívne a to druhé mu dodáva energiu prostredníctvom rádiových vĺn. V prípade NFC sú to Značky, slangovo označované ako „tagy“.
Patent na RFID podal Charles Walton v roku 1983. Presne o dvadsať rokov neskôr, v roku 2003 bolo NFC schválené ako norma ISO / IEC a neskôr ako norma ECMA. V roku 2004 bolo založené fórum spoločnosťami Nokia, Phillips a Sony, ktoré sa začalo zaoberať samotnou technológiou.
V roku 2006 prišli na svet prvé konkrétne špecifikácie pre NFC a po roku aj tagy (značky), testované s telefónom Nokia 6131. Spoločnosť AirTag uviedla NFC SDK (2008). V 2009-tom vydáva NFC fórum Peer-to-Peer, na prenos kontaktov, URL adries či zjednodušeného Bluetooth pripájania. Od tejto chvíle je NFC pripravené pre použitie v mobilnom priemysle.
Zlomovým sa stal rok 2010, kedy Nokia predstavila svoj na tú dobu moderný smartfón „C7“, ktorý mal ako prvý podporu pre čítanie NFC. Samotnú funkciu však mohli majitelia využívať až v roku 2011, kedy spoločnosť vydala softvérovú aktualizáciu.
Do tej doby prebiehalo testovanie. V krátkej náväznosti na Nokiu vydal Samsung svoj Nexus S (2010), ktorý označujeme za prvý Android s NFC. Prvým iOS zariadením, v ktorom sa nachádzal NFC čip bol iPhone 6 (2014).
Nasledujúce roky by sme mohli označiť za časy veľkého rozvoja technológie, kedy sa začala dostávať do rôznych oblastí. Jednou z nich sú aj mobilné platby, ktoré nájdeme v operačnom systéme iOS a Android.
Trvalo to roky, kým spoločnosť Apple (2014) uviedla na trh Apple Pay (na Slovensku funguje od roku 2019). Reakcia v podobe Android Pay (od 2018 Google Pay) prišla približne o rok neskôr. Mobilné platby dnes pomaly nahrádzajú hotovosť a tiež fyzické karty. Vo svete sú stále populárnejšie. Tak isto sa rozširujú aj ďalšie možnosti použitia Near Field Communication v praxi.
Ako funguje NFC? Môže byť aktívne aj pasívne
Samotná technológia je aktívna vtedy, keď položíte dve podporované zariadenia blízko seba. Za pracovnú vzdialenosť by sme mohli označiť 2 cm až 10 cm. NFC využíva dátové rýchlosti 106, 212, 424 a 848 kbit/s. Rozoznávame dva základné režimy, v ktorých dokáže pracovať. Pasívny a aktívny mód. Každý z nich je vhodný na niečo iné a používa sa v iných situáciách.
Pasívne NFC
Začnime pasívnym módom. V ňom je len jedno zariadenie, ktoré funguje ako vysielač, poskytujúci nosné pole pre zariadenie prijímača. Druhé NFC zariadenie z tohto prijímača čerpá energiu (vytvorí sa elektromagnetické pole) a následne môže začať komunikovať. Tento mód poznáme napríklad z NFC tagov (pasívne zariadenie) a smartfónov (aktívne zariadenie).
Aktívne NFC
Na druhej strane máme aktívny mód, ktorý je presným opakom toho pasívneho. V ňom fungujú obe NFC zariadenia ako inicializátor a prijímač. Každé z nich má svoj individuálny zdroj energie a generujú si vlastne polia na prenos informácii.
Aktívne NFC sa využíva napríklad pri mobilných platbách. Akonáhle priložíte telefón k terminálu, obe zariadenia sa navzájom „aktívne“ vyhľadajú. Aj to je dôvod, prečo celý proces prebehne tak rýchlo. Čítanie pasívnych NFC tagov môže byť naopak o čosi dlhším procesom.
NFC funkcia v mobilných zariadeniach
V súčasnosti poznáme 3 všeobecné spôsoby, akými môžete túto technológiu zúžitkovať v spolupráci so smartfónom:
- Emulácia kariet: Zariadenie naskenuje bankomatovú kartu a následne dokáže získať jej vlastnosti (bezkontaktné platby).
- Čítanie: Zariadenie je aktívne a dokáže čítať pasívne tagy.
- P2P: Dve zariadenia s technológiou NFC sú blízko seba, komunikujú spolu a vymieňajú si informácie a dáta.
Tieto tri spôsoby sa následne prenášajú do samotných služieb, ktoré ponúkajú výrobcovia mobilných zariadení. Vďaka tomu vám váš smartfón dokáže nahradiť peňaženku, lístok na autobus či dokonca kľúče od auta…
NFC platby cez mobil
Asi najpopulárnejšie využitie NFC sledujeme v oblasti mobilných platieb. Do svojho zariadenia behom niekoľkým minút nahráte bankomatovú kartu a overíte ju prostredníctvom SMS.
Pri pokladni sa stačí autorizovať (Face ID, Touch ID alebo kód) a účet sa bezkontaktne uhradí priložením smartfónu k terminálu. Celý proces prebehne rýchlejšie a bezpečnejšie, ako keby ste platili kartou alebo hotovosťou. Apple Pay dnes podporujú prakticky všetky slovenské banky.
Ďalšou výhodou mobilných platieb je fakt, že vás tu nedrží 50€ limit (pre štandardnú bezkontaktnú platbu kartou na Slovensku). Tým, že sa autentifikujete cez odtlačok prsta, sken svojej tváre alebo kód potvrdíte, že ste to naozaj vy. Je to úplne rovnaké, ako keby ste do terminálu zadali heslo od svojej platobnej karty.
NFC tagy (štítky)
Váš smartfón dokáže prečítať aj RFID tagy (štítky), ktoré sa môžu nachádzať na rôznych miestach či už v interiéri alebo exteriéri. V tomto prípade hovoríme o pasívnom móde. V súčasnosti je využitie týchto tagov skutočne rôznorodé.
V domácnosti si napríklad jeden kus nalepíte ku rýchlovarnej kanvici a nastavíte časovač, aby vás smartfón upozornil, keď bude voda zovretá (aby ste ho aktivovali, stačí smartfón priložiť ku štítku). Samozrejme toto všetko musíte najskôr nastaviť, respektíve naprogramovať.
Tagy sa, ale dajú používať napríklad aj v reklame. Inzerent napíše do rozhrania dodatočné informácie a prijímateľ si ich jednoducho naskenuje do svojho telefónu a dočíta sa o produkte/ službe viac.
Technológia nachádza svoje miesto aj v cestovnom ruchu, v múzeách, v školách a podobne. Dokonca na ňu môžete naraziť aj v reštauráciách. NFC tag vám môže pomôcť naskenovať menu alebo zaplatiť účet cez telefón bez toho, aby ste museli čakať na čašníka.
NFC a Bluetooth vedia spolupracovať
Párovanie dvoch zariadení môže byť otravné. Pokiaľ nemajú svoj deň, niekedy s tým musíte doslova bojovať. Čo ich ale priložiť k sebe a počkať, kým sa celý proces uskutoční sám?
NFC toto na niektorých smartfónoch dokáže a v praxi je to veľkým prínosom. No a keď už spomíname Bluetooth, vedeli ste o tom, že v súčasnosti mnohé slúchadlá obsahujú technológiu NFC, aby spojenie prebehlo rýchlejšie? V praxi vám to dokáže ušetriť kopec času.
NFC elektronický lístok, doklady a iné dokumenty
Tým, že účet zaplatíte telefónom čiastočne eliminujete nutnosť nosenia kariet vo svojej peňaženke alebo vrecku. NFC však ponúka ešte väčšiu využiteľnosť. Jednou z nich je aj možnosť previesť do virtuálnej podoby rôzne elektronické cestovné lístky (električka, lietadlo, metro) alebo dokonca osobné dokumenty (občiansky / vodičský preukaz).
Samozrejme, v tomto smere ide o niečo, s čím sa na Slovensku zatiaľ nestretneme. Všetko je to ale hudba blízkej budúcnosti, na ktorú sa môžete tešiť.
Odomykanie auta, domu alebo kancelárie cez NFC
V poslednej dobe sa do popredia dostáva funkcia „odomykania mobilom“. Vďaka NFC čipu sa tak dostanete napríklad do svojho auta priložením smartfónu ku (keyless) kľučke. Samozrejme, na to aby to fungovalo musí túto technológiu podporovať aj samotné vozidlo. Technológiu CarKey, ktorú Apple pred pár rokmi predstavil dokážete spárovať napríklad s novými vozidlami BMW. Pridávajú sa však aj ďalší výrobcovia.
No a nakoľko má väčšina z nich už v dnešnej dobe aj bezkľúčové štartovanie, opäť vám stačí iba prítomnosť telefónu na to, aby ste mohli jednoduchšie odcestovať (bez fyzických kľúčov). Len pozor, aby sa vám nevybil telefón. Potom môžete mať problém.
Aby sme to ale nekonkretizovali len na auto, NFC môžete využívať napríklad aj na špeciálnych zámkoch od domu, bytu alebo kancelárie. Namiesto toho, aby ste vyťahovali kľúče alebo čip sa jednoducho priblížite ku kľučke so svojimi Apple Watch a ich NFC sa spáruje so systémom v inteligentnom zámku, ktorý vás vpustí dnu. Pre používateľa do predstavuje obrovský komfort.
Do vrecka už nebudeme dávať kľúče, peňaženku či doklady, ale iba telefón!
No a na záver krátka predstava, ako budeme vďaka NFC fungovať o pár rokov. Ráno sa zobudíme a pomocou NFC tagu nastavíme časovač, kým sa nám urobí káva. Následne sa oblečieme, zbalíme si všetky veci a odchádzame z bytu. Ten samozrejme zamykáme smartfónom.
O 3 poschodia nižšie nás čaká nové auto, ku ktorému sa stačí priblížiť hodinkami, aby nám umožnilo jazdu. Samozrejme, v rannej špičke používame Waze. Na stojan pre telefón sme si preto dali ďalší NFC tag, aby sme túto appku nemuseli otvárať „manuálne“. Všetko prebehne omnoho rýchlejšie keď k nemu priložíme mobilné zariadenie. Samozrejme, alternatívou je v tomto prípade CarPlay / Android Auto, no nie každý je fanúšikom tejto technológie.
Po ceste sa ešte zastavíme natankovať, kde samozrejme zaplatíme pomocou Apple Pay alebo Andorid Pay. Po potvrdení príchodu do práce (prostredníctvom NFC čipu na čítačke) si môžeme s kolegom vymeniť narýchlo dáta cez smartfóny a konečne začať „makať“.
Možno sa vám to zdá ako nereálne, no takto nejako to môže fungovať. Uvidíme, do akej miery sa NFC etabluje na trhu. Držíme palce…
Prečítajte si tiež ako funguje NFC na iPhone…