Vyzerá to tak, že spoločnosť Apple sa globálnemu zavedeniu USB-C do iPhonu nevyhne. Ako píše portál Mint, po vzore EÚ zvažuje zavedenie nových pravidiel pre spotrebiteľské výrobky už aj India. Jedným z nich by malo byť to, že elektronické zariadenia budú od roku 2024 používať univerzálny štandard nabíjačky. No a ako iste viete, do týchto plánov nezapadá Lightning od spoločnosti Apple.

Európska únia dosiahla ešte na začiatku leta 2022 dohodu, ktorá prinúti Apple používať USB-C v iPhone a tiež v slúchadlách AirPods najneskôr od jesene 2024.

A aj keď je dohoda uzavretá, po legislatívnej stránke ju musí ešte formálne schváliť Európsky parlament a Európska rada. Až potom bude musieť Apple pracovať na aplikácií USB-C do väčšiny svojich zariadení, ktoré dnes tento štandard nepodporujú. Naopak, firma ho už niekoľko rokov používa v iPade či Macu.

India na to ide podobne ako EÚ

Prečo nie je koncovka USB-C aj pri iPhone 11? Z istého pohľadu to dáva zmysel.

V Indii už taktiež začali konať a ešte na začiatku týždňa zorganizovali stretnutie so zainteresovanými stranami z odvetvia a populárnymi výrobcami spotrebnej elektroniky.

Počas neho sa rozprávali o tom, aké výhody a nevýhody môže priniesť spoločný nabíjací štandard a či je tento postup správny. Ďalšie podrobnosti zatiaľ nepoznáme.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Ako uviedol pred stretnutím indický minister pre záležitosti spotrebiteľov „Stretnutie bude mať skôr prieskumný charakter. Od zainteresovaných strán sa pokúsime zistiť, ako by sa dala spoločná nabíjačka v Indii prijať. Budeme sa tiež snažiť pochopiť ich obavy,“ 

Spoločnosť Apple už na iPhone s USB-C pracuje 

iphone usb-c

V súvislosti s tlakom, ktorý je na spoločnosť Apple už niekoľko rokov vyvíjaný zo strany vlád po celom svete sa objavili aj špekulácie od analytika Ming-Chi Kuo a tiež leakera Marka Gurmana z agentúry Bloomberg.

Podľa ich slov už spoločnosť Apple pracuje na prvom iPhone, ktorý dostane štandard USB-C. Nebude to ale iPhone 14 / 14 Pro, ktorý príde na trh o niekoľko mesiacov. Tento model by mal mať len prepracovaný štandard Lightning.

Prečítajte si tiež  Video: Takto Samsung pred piatimi rokmi trolloval Apple

Prvého zariadenia s USB-C by sme sa mali dočkať v roku 2023, keď Apple predstaví iPhone 15. Firma už všetko testuje. Ako na záver dopĺňa Kuo, neskôr pribudnú aj produkty ako AirPods 3, AirPods Max či AirPods Pro 2. generácie. Apple Watch si môžu naďalej ponechať magnetické nabíjanie, nakoľko majú výnimku.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.