Apple vs. FBI. História sa opakuje a vzniká tu nový spor medzi národnou bezpečnosťou a súkromím používateľa, ktorý spáchal teroristický útok. Na jablkovú spoločnosť tlačia tí najmocnejší predstavitelia štátu (v tomto prípade dokonca aj sveta). Firma napriek tomu úspešne odoláva a telefón odomknúť nechce. Má na to dobre dôvody.

Upozornenie: Tento článok je len komentárom a budeme radi, keď bude aj podnetom pre následujúcu diskusiu. Na celú problematiku sa dá pozerať z niekoľkých uhlov a ani o jednom sa nedá povedať, že by bol ten správny. Napíšte nám preto do komentárov aj vy váš názor. Zaujíma nás ako sa na celú vec pozeráte vy.

Vráťme sa do roku 2016, kedy sa stalo niečo podobné

Začnime ešte 2. decembra 2015. Syed Rizwan Farook spolu s Tashfeen Malikom spáchali v USA teroristický útok. V Kalifornskom San Bernardine vtedy zahynulo 14 osôb pričom ďalších 22 trpelo zraneniami rôzneho rozsahu. Obaja teroristi následne zomreli v ten istý deň pri prestrelke s políciou. No a tu sa začal veľký mediálny boj so spoločnosťou Apple. Prípad z tohto obdobia až dokonalo pripomína to, čo sa stalo tento, respektíve minulý rok.

Začiatkom roka 2016 sa do médii dostala informácia, že FBI žiada Apple, aby odomklo iPhone 5C, ktorý patril jednému zo strelcov. V Cupertine na to reagovali tak, že požiadavke vyšetrovateľov nevyhoveli.

Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? - svetapple.sk
V roku 2016 bol v centre diania iPhone 5C, dnes je to model 5 a 7 – svetapple.sk

V prvom rade nechceli ohroziť súkromie používateľov a v druhom rade sami prehlásili, že sa do iPhonu nevedia dostať. Šifrovanie bolo v tomto prípade vraj tak šikovne urobené, že kľúč k odomknutiu zariadenia nepoznali ani v samotnej jablkovej spoločnosti (minimálne to Apple oficiálne tvrdilo).

Odomknutie jedného iPhonu by ohrozilo milióny používateľov po celom svete

Možno, že vám to v tomto prípade príde trochu uletené ale je to tak. Je to samozrejme morálny pohľad na celú záležistosť. V spomínanom prípade šlo totižto o vraha, ktorý sa pričinil o smrť štrnástich ľudí a ďalších vyše 20 zranil. Asi by nemal nikto nič proti Applu, keby firma napokon požiadavke od FBI vyhovela. Na druhú stranu by tým však potvrdila to, že sa v skutočnosti do zariadenia vie dostať, a že tento produkt obsahuje akési zadné vrátka.

Ako sami určite viete, iOS si snaží držať vo svete renomé mimoriadne bezpečného operačného systému. Je preto logické, že pokiaľ by Apple ukázalo na jednom zariadení, že sa odomknúť dá, v podstate by celé renomé bolo úplne na nič. Pokazilo by sa. Ak si chcú ľudia strážiť svoje súkromie, a používajú na to „bezpečný systém“, nemal by do neho mať prístup vôbec nikto.

Prečítajte si tiež  iOS 17 vám poradí, ako správne prať oblečenie podľa visačiek. Toto ocení každý chlap

V tomto prípade nemôže mať výnimku ani FBI a ani spoločnosť Apple. Ak by v Cupertine odomkli čo i len jeden iPhone, celá bezpečnosť by automaticky strácala zmysel. Bolo by pritom jedno, či by išlo o zariadenie vraha, daňového podvodníka alebo len „náhodného okoloidúceho“

FBI iPhone v roku 2016 predsa len prelomila

Keďže v tomto prípade odmietla zasiahnuť spoločnosť Apple, FBI si našla inú cestu. No a hľadala ju pomerne dlho ale podarilo sa. Tím profesionálov vtedajší iPhone 5C predsa len dokázali prelomiť. Jedným z dôvodov bola aj jednoduchšia ochrana bez autentifikačných prvokov ako Touch ID a Face ID.

Je dokonca možné, že toto zariadenie malo len 4 miestny kód. Napriek tomu musela vláda za tento úkon zaplatiť až 1 milión dolárov a ako sa ukázalo, nebolo jej to vôbec nič platné (čo však nie je podstatné, keďže tu bola reálna šanca dôkazov). V iPhone sa nenachádzalo vôbec nič, čo by vyšetrovateľom pomohlo objasniť prípad.

fbi iphone
FBI v roku 2016 iPhone prelomila – svetapple.sk

Prelomenie zariadenia teda v tomto prípade bolo možné, ale dokázala to len jedna externá firma za čiastku, korú určite len tak hocikto nezaplatí. Navyše nie je jasné, či by bolo niečo podobné vôbec možné zopakovať aj v roku 2020, kedy by mal byť iPhone a systém iOS ešte bezpečnejší ako v roku 2016.

Prípad z minulého roka je veľmi podobný

Teroristický útok z minulého roka je veľmi podobný ako čin, ktorý sa stal v roku 2015. V tomto prípade to bolo 6. decembra a celý incident bol vykonaný na Floride, na námornej leteckej stanici v Pensalcote.

Strelec Mohammed Saeed Alshamrani v tomto útoku, ktorý bol neskôr definovaný ako teroristky čin zabil 3 námorníkov a zranil ďalších 8 ľudí. Aj v roku 2019 bol strelec následne zastrelený policajnými zložkami. Mal však pri sebe iPhone 7 (poškodený streľbou) a iPhone 5. Ani do jedného ale FBI nedokázala získať prístup. Sú chránené kódom a inými autentifikačnými prvkami.

iphone 7 terorista FBI
Takto by mal vyzerať spomínaný iPhone 7 Plus poškodený streľbou – svetappele.sk

Presne preto ešte minulý rok vyšetrovatelia požiadali spoločnosť Apple aby im s odomknutím zariadenia pomohla. No a tu sa začala opakovať história. Apple podľa svojho stanoviska poskytlo vyšetrovateľom všetku pomoc, ktorú len poskytnúť mohlo. Podľa informácii dodala niektoré údaje, ktoré bolo možné vydať z iCloud účtu strelca. Žiadne odomykanie zariadení sa ale v tomto prípade nekonalo.

Zareagoval už aj generálny prokurátor USA či dokonca Donald Trump

Do tohto boja o odomknutie sa už medzičasom stihol dostať aj generálny prokurátor USA, William Barr či dokonca prezident Donald Trump. Obaja žiadajú Apple o to, aby pomohol FBI s odomknutím zariadení.

Prečítajte si tiež  Na tieto iPhony nainštalujete iOS 18 (kompletný zoznam)

Jablková spoločnosť si ale aj napriek tomu prísne drží svoje stanovisko a niečo podobné neplánuje urobiť. Ako už bolo naznačené vyššie, ak by iPhony odomkla, automaticky by tým ohrozila do budúcnosti prakticky každého majiteľa takéhoto zariadenia po celom svete. Všetka snaha a milióny dolárov investované do zabezpečenia produktu by tak ostali „v koši“.

Donald Trump žiada Apple, aby odomklo iPhone pre FBI.
Apple nevyhovie požiadavkám amerického prezidenta – svetapple.sk

Je skoro isté, že celý tento prípade bude pokračovať ďalej. FBI s vysokou pravdepodobnosťou opäť osloví firmu, ktorá by sa mohla do zariadení nabúrať. Niečo podobné ale určite nebude lacné. Špeciálne nie pri iPhone 7, ktorý je už zabezpečený Touch ID a zároveň je aj poškodený streľbou.

Vyťahovanie alebo zachraňovanie akýchkoľvek dát je v tomto prípade teoreticky aj nemožné (ak bola zasiahnutá napríklad pamäť zariadenia). Apple od toho dáva v každom prípade ruky čo najďalej aby si nepoškodilo. Prísnym stanoviskom k celej situácii dáva navyše používateľom najavo, že nepoľaví ani keď to chce sám prezident USA.

Do komentárov nám napíšte aj váš názor a pohľad na vec. Možno si myslíte, že je správne aby Apple odomklo iPhone teroristu. Z morálneho hľadiska je to logické. My si ale stojíme za tým, že by to bolo závažné narušenie bezpečnosti zariadenia a firma by tento krok nemala vykonať (a zrejme ani nevykoná)…

Komentár: Prečo by Apple nemalo pre FBI v žiadnom prípade odomykať iPhone teroristu.
Komentár: Prečo by Apple nemalo pre FBI v žiadnom prípade odomykať iPhone teroristu.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.