Apple prišlo so svojou platobnou službou ešte v roku 2014. Každý model od iPhonu 6 (vrátane neho) vyššie, priniesol jej podporu (NFC). Minulý rok sme sa dočkali Apple Pay aj u nás na Slovensku. Dnes vám odporúčame, aby ste službu využívali v čo najväčšej miere. Je to určite bezpečnejšie ako hotovosť, či karta!

Apple Pay má teraz oveľa väčší zmysel, ako kedykoľvek inokedy!

To, že si ľudia po celom svete okamžite obľúbili Apple Pay nás zas až tak moc neprekvapilo. Je to návykový spôsob platenia, ktorý nám zásadne urýchlil tento úkon. Platenie pomocou iPhonu, alebo hodiniek Apple Watch, dnes vidíme na každom rohu a častokrát sa stretávame s názorom, že Slováci tento spôsob preferujú. To je správne. V situácii, kedy nám vonku zúri nebezpečný koronavírus, by ste sa možno na túto platobnú metódu, mohli zamerať ešte viac.

Určite viete, že COVID-19 dokáže vydržať na rôznych povrchoch a materiáloch, aj niekoľko hodín. Môžete sa snažiť akokoľvek ochrániť, keď do ruky chytíte bankovku, ktorú mal pred vami nakazený. Potom stačí už len nechcený dotyk tváre a nepríjemnosť je na svete. Je to asi najhorší možný spôsob platenia, v tejto nebezpečnej situácii a ani sa nečudujeme, že sa mu mnohí obchodníci vyhýbajú.

Našťastie tu ale máme terminály a tiež kreditné karty. Ich používanie je oveľa bezpečnejšie, ale tak isto nie úplne „stopercentné“. Vezmite si už len to, že spomínanú kartu máte v peňaženke, kde sú aj peniaze, na ktorých sa môžu nachádzať vírusy.

Apple Pay má teraz oveľa väčší zmysel, ako kedykoľvek inokedy!
Apple Pay má teraz oveľa väčší zmysel, ako kedykoľvek inokedy!

Ak aj s hotovosťou dlhšiu dobu nemanipulujete, terminál si niekedy vypýta heslo (väčšinou pri platbách nad 20€) a vy ho musíte zadať na klávesnici, ktorú pred vami použilo XY cudzích ľudí. Tak isto sa ešte stretávame so zlyhaniami, kedy je kartu potrebné do terminálu priamo vložiť. Aj to môže byť priamy kontakt s koronavírusom, ktorý sa dá eliminovať.

Apple Pay je úplne bezkontaktný aj pri väčších sumách.

Pomaly sa teda dostávame k myšlienke tohto článku. Najbezpečnejší spôsob platby je v tomto prípade Apple Pay. Samozrejme, že vírus môže byť aj na vašom smartfóne. Ten však do ruky chytáte aj pri platbe kartou, alebo hotovosťou. Riziko je teda v podstate úplne rovnaké.

Akonáhle však príde k úhrade tovaru niekde pri pokladni, nemusíte sa ničoho dotýkať. Stačí, ak iPhone, alebo aj hodinky Apple Watch priložíte k terminálu a autorizujete sa buď kódom, Face ID, alebo Touch ID na zariadení. Platba môže byť bezkontaktná aj vtedy, keď uhrádzate viac, ako spomínaných 20€. Z každého hľadiska nám teda príde, že platenie telefónom, alebo hodinkami je v tomto prípade to najbezpečnejšie, čo môžete urobiť.

Prečítajte si tiež  V najbližších dvoch rokoch uvidíme hneď dva iPhony SE. Potvrdil to známy analytik

Samozrejme ale ani v tomto prípade netreba podceňovať samotný vírus. Akonáhle sa vrátitite domov, odporúčame vám, aby ste svoj iPhone a hodinky Apple Watch (ale aj kľúče, náramky, prstene atď…) dôkladne vydezinfikovali. Pomôže vám tento návod. Trvá to len pár sekúnd, takže to stojí za to. Ako platíte počas týchto ťažkých dní vy?

Apple Pay - svetapple.sk
Apple Pay má teraz oveľa väčší zmysel, ako kedykoľvek inokedy!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.