Podvodníci našli ďalší spôsob, ako od ľudí vylákať peniaze. Najhoršie na tom je, že čiastky nie sú malé. Ako informuje The Sun, neznáme osoby v zahraničí kontaktujú ľudí prostredníctvom aplikácie WhatsApp a vydávajú sa za priateľov či rodinných príslušníkov. Najskôr si získajú dôveru a potom začnú žiadať o pomoc.
V uplynulých mesiacoch sa tento druh podvodu masívne rozšíril vo Veľkej Británii, kde pred ním varujú aj orgány činné v trestnom konaní. Akonáhle prídu podvodníkom peniaze na účet, jednoducho s ľuďmi prestanú komunikovať a zľahne sa po nich zem. Nový spôsob krádeže je v Británii prezývaný tiež „mama a otec„.
„Nikdy nepredpokladajte ani neverte, že správa, v ktorej vás niekto žiada o peniaze, je pravá, a overte si to tak, že danej osobe zavoláte na číslo, ktoré poznáte.“ – uvádza britská polícia.
Podvodníci miera hlavne na starších. Tvária sa ako ich deti
Nie je žiadnym tajomstvom, že mladší používatelia internetu a mobilných zariadení sú voči týmto podvodom oveľa viac imúnni, než starší používatelia, ktorí nemusia mať toľko skúseností.
Všetko to zvyčajne začína správou „Ahoj, oci“ alebo „Ahoj, mami“ a následne pokračuje krátkym rozhovorom. Keď si podvodník vybuduje dôveru osoby na druhej strane chatu, požiada ju, aby mu zaslala niekoľko tisíc libier.
Veľmi podobný scenár sa odohral aj v príbehu Slovenky, ktorá podvodníkom zaslala viac ako 100 000 €. Myslela si totiž, že ide o amerického vojaka, ktorý si potrebuje požičať peniaze. Akonáhle jej však odišli z účtu, podvodník prestal komunikovať.
Takisto sa v uplynulých dňoch na Slovensku rozšírili podvodné telefonáty. Ich nevýhodou je, že už používajú aj slovenskú predvoľbu, no rozoznáte ich podľa anglického hlasu, ktorý pochádza z nahrávky.
Podvodníci ukradli cez WhatsApp už skoro dva milióny EUR
Ako uvádza Action Fraud, národné centrum pre nahlasovanie podvodov a počítačovej kriminality, v období od 3. februára do 21. júna mu bolo nahlásených celkovo až 1 235 podvodných konaní.
Vo všetkých prípadoch prebiehala komunikácia buď cez WhatsApp alebo klasické SMS správy. Podvodníci sa najčastejšie vydávali za rodinných príslušníkov a starých priateľov. A ak neveríte, že boli úspešní, tak ste na omyle.
Podľa Action Fraud sa im totiž cez WhatsApp podarilo ukradnúť dokopy viac ako 1,5 milióna libier, čo je pri aktuálnom kurze (1 libra = 1,18 €) približne 1,8 milióna EUR.
Tento druh podvodu môže prísť aj na Slovensko. Upozornite naň svojich rodičov a starých rodičov
Aj keď je nám jasné, že väčšina z vás by na podobný podvod nenaletela, treba si uvedomiť, že značná časť obyvateľstva jednoducho nevie, aké nástrahy môže prinášať moderná internetová doba. Pokiaľ teda máte vo svojom okolí rodičov alebo starých rodičov, ktoré si pravidelne píšu cez mobil, upozornite ich na to.
Hlavným indikátorom sú správy, ktoré pochádzajú z cudzieho čísla a oslovujú ich „Ahoj, oci“ alebo „Ahoj, mami“. Takisto si ale podvodníci okrem poslania peňazí zvyknú pýtať bankové údaje, aby celú prácu „svojim rodičom uľahčili“. Následne im však vybielia všetky úspory, preženú ich cez viacero účtov aby sa nedali vystopovať a následne navždy zmiznú.
A aj keď je pravda, že tieto prípady sa v súčasnosti vyskytujú hlavne vo Veľkej Británii, respektíve tam pred nimi varuje polícia, už čoskoro môžu doraziť aj ku nám na Slovensko. Ľudia sú skutočne vynaliezaví a tento druh okrádania je mimoriadne populárny. Dávajte si teda pozor.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?