Ak sa aspoň trochu vyznáte do technológií, ktoré sú umiestnené v Apple Watch, pravdepodobne vás už napadlo, že senzory, ktoré sa nachádzajú v ich spodnej časti zaznamenávajú činnosť vášho srdca. Prečo si však spoločnosť Apple vybrala práve zelenú farbu? Odpoveď sa skrýva v technológii, ktorá je nazývaná fotopletyzmografia.
Áno, znie to síce príliš odborne a komplikovane, no v praxi ide o pomerne jednoduchý koncept, ktorý pochopí každý. Pretože je vaša krv červená, automaticky to znamená, že odráža červené svetlo a absorbuje to zelené.
Srdcový snímač vo vašich Apple Watch túto skutočnosť využíva vo svoj prospech pomocou zelených LED diód, ktoré spolupracujú s fotodiódami citlivými na svetlo, smerujúcimi priamo na vašu pokožku.
Vďaka tomu dokáže zariadenie v spolupráci so sofistikovaným softvérom presne zistiť, aké množstvo krvi práve preteká vašim zápästím. Keď vám bije srdce, prietok krvi je väčší, respektíve rýchlejší ako medzi údermi. A presne v tomto spočíva princíp celej technológie.
LED diódy nesvietia ale blikajú
Zaujímavé je tiež to, že spomínané zelené LED diódy, o ktorých si myslíte, že konštantne svietia v skutočnosti blikajú. Vaše oko to však nemôže zaznamenať, pretože to robia niekoľko stoviek ráz za sekundu.
No a teraz si predstavte, že každý záblesk, ktorý diódy vykonajú slúži ako snímka vášho prietoku krvi, vďaka čomu má zariadenie perfektný prehľad o činnosti srdca a dokáže vypočítať aktuálny srdcový tep.
Apple je navyše s touto technológiu popredu a jeho Apple Watch merajú hodnoty podstatne presnejšie, ako väčšina konkurenčných hodiniek. Aj to jeden z dôvodov, prečo si Apple Watch vyberá toľko športovcov.
A ak ste niekedy mali pocit, že zelené svetlo je oveľa jasnejšie, než zvyčajne, nemýlili ste sa. Aj to má svoj dôvod, ktorý je ľahko pochopiteľný.
Deje sa to napríklad vo chvíli, keď svoje Apple Watch nemáte na ruke, no zariadenie sa snaží zaznamenať dáta. Keďže je však signál veľmi slabý (respektíve žiadny), LED diódy sa rozjasnia a zvýšia rýchlosť blikania. Pokiaľ však hodinky nie sú na zápästí, logicky nič nenamerajú.
Dokážu to aj bez zeleného svetla
No a teraz to nezaujímavejšie. Pokiaľ ste boli skutočne pozorní, určite ste si všimli, že zelené svetlo nie je vždy prítomné počas merania srdcového tepu, hoci proces evidentne prebieha. Dôvod je ten, že Apple Watch vás sledujú prakticky celý deň a ak by stále svietili na zeleno, veľmi rýchlo by sa im vybila už tak malá batéria.
V Cupertine na to samozrejme mysleli a preto toto zariadenie vybavili aj druhým snímačom, ktorý slúži na sledovanie vášho srdcového tepu. Technologicky je postavený na princípe infračervených senzorov, ktoré sú omnoho úspornejšie.
Problém je žiaľ v tom, že zďaleka nedokážu zaznamenávať tak presné dáta ako práve LED diódy a fotodiódy a preto Apple každých 10 minút využíva energeticky náročnejší systém, aby zaznamenané hodnoty overil a spresnil.
Vcelku sofistikované, čo poviete?
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?