Spoločnosť Apple nám na včerajšom evente „It’s Glowtime“ predstavila úplne nový iPhone 16 a iPhone 16 Pro, pričom v oboch prípadoch sa celý event točil okrem iného aj okolo umelej inteligencie, ktorá je v posledných rokoch na výslní. Apple už predstavil svoje vlastné riešenie, ktoré nazval Apple Intelligence. A aj keď je to fantastická správa, pre Slováka a aj Európana to vlastne vôbec nič neznamená.

Pokiaľ pravidelne sledujete náš web alebo dianie okolo Apple, pravdepodobne ste už postrehli informáciu, že technologický gigant z Cupertina nemôže svoju novú AI uviesť na trh v Európskej únii (EÚ), pretože táto technológia nevyhovuje miestnym zákonom a reguláciám.

A hoci sa Apple snaží túto situáciu vyriešiť, čo potvrdil aj jeho šéf Tim Cook, pravdepodobne to ešte chvíľu potrvá a Európanom zostanú pri pohľade na to, čo dokáže iPhone 16 v USA, alebo iných častiach sveta iba oči pre plač. Toto sú štyri funkcie, ktoré nám budú zatiaľ veľmi chýbať.

1. Apple Intelligence (ako súbor prvkov)

Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Začnime celou Apple Intelligence, ktorá prináša rôzne možnosti editácie textu, fotografií a podobne. V rámci tejto inovácie prešla zásadným vylepšením aj hlasová asistentka Siri, ktorá vie lepšie reagovať na otázky používateľov.

Aby to Apple posunul na úplne iný level, svoju Apple Intelligence dokonca prepojil s fenomenálnym nástrojom ChatGPT. Ten je k dispozícii práve pre Siri, ktorá keď si nevie rady, dokáže použiť po potvrdení od používateľa jeho schopnosti na doplnenie informácií.

A aj keď to bude zo začiatku fungovať len v angličtine, Apple sľubuje, že svoju AI čoskoro rozšíri aj o ďalšie jazyky a do ďalších krajín sveta. Ako už ale asi tušíte, Európa je zatiaľ z tohto zoznamu vynechaná. Škoda.

2. Visual Intelligence ako novinka pre iPhone 16 / 16 Pro

Apple Visual Intelligence
Zdroj: Apple

Apple nám na včerajšom evente predstavil aj technológiu s názvom Visual Intelligence, ktorá sa na novom iPhone 16 / 16 Pro bude dať spustiť za pomoci Camera Control Button. Aj keď tomu možno mnohí nevenovali až takú pozornosť, v skutočnosti ide o poriadnu revolúciu.

Ak sa napríklad budete nachádzať pred reštauráciou a budete si chcieť pozrieť, aké má hodnotenie od návštevníkov, po novom už nebudete musieť zadávať jej názov do Google. Jednoducho na ňu namierite iPhone, stlačíte Camera Control Button a všetko vám hneď vyskočí na displeji.

Zariadenie bude schopné týmto spôsobom detegovať napríklad aj presnú rasu psa, či na základe plagátu vyhľadá na internete konkrétne podujatie. Samozrejme, na Slovensku na to budeme môcť ešte veľmi dlho zabudnúť.

Prečítajte si tiež  Apple získalo exkluzívne práva na film „Five Days at Memorial“

3. Genmoji 

genmoji Apple
Zdroj: Apple

Aj vy ste sa po WWDC 2024 a predstavení iOS 18 tešili na to, ako si budete vytvárať za pomoci Genmoji svojich vlastných smajlíkov? Je to super funkcia pre kreatívcov a ľudí, ktorí sa chcú odlíšiť od zaužívaných štandardov, ktoré sú k dispozícii v rámci klasickej emoji klávesnice.

Problém je však v tom, že výborné riešenie s názvom Genmoji nebude v Európe zatiaľ vôbec dostupné. Snáď sa to v budúcnosti zmení.

4. Zrkadlenie iPhonu na Mac

iPhone mac screen mirroring zdieľanie obrazovky
Zdroj: Apple

Na záver funkcia, ktorej absencia nás mimoriadne mrzí. Apple pridal do operačného systému macOS 15 Sequoia funkciu, pomocou ktorej je možné zrkadliť obrazovku iPhonu priamo na displej vášho Macu.

Ide o mimoriadne praktické riešenie, ktoré sa môže hodiť úplne bežným spotrebiteľom ale aj profesionálom, ktorí napríklad vytvárajú mobilné verzie webových stránok alebo vyvíjajú aplikácie.

Hádajte však čo. Aj keď ide o super inováciu, Slováci sa na ňu budú môcť zatiaľ pozerať len na videách. Apple už dávnejšie potvrdil, že „iPhone Screen Mirroring“ nebude dostupný v EÚ.

A čo máme v EÚ a zvyšok sveta nie? Samé „užitočné“ funkcie 

Zdroj: EÚ / Unsplash / Phúc Khang Mobile (úprava redakcie)

A keď sme už spomenuli, čo budú mať používatelia skoro všade inde vo svete s výnimkou EÚ, je fér spomenúť aj to, čo máme / budeme mať v EÚ a v ostatných častiach sveta naopak nie.

Tak napríklad, Apple sa musel začiatkom roka 2024 prispôsobiť novým zákonom, na základe čoho sprístupnil na starom kontinente sideloading – možnosť inštalácie aplikácií mimo internetového obchodu App Store. Aj keď to môže znieť na prvé počutie užitočne, v skutočnosti to zásadné ohrozuje celú platformu iOS a prakticky ju to premieňa na konkurenčný operačný systém Android!

Nedávno sme sa tiež dozvedeli, že Apple by mal umožniť svojim zákazníkom vymazať takmer všetky natívne aplikácie z iPhonu, vrátane tých, ktoré sú prakticky nevyhnutné na jeho bežné používanie – napríklad Správy, Kamera, App Store a podobne…

Navyše je tu ešte XY ďalších zbytočných noviniek, ktorými sa Apple musí v Európe zaoberať a ktoré vo finále nebude chcieť používať drvivá väčšina Apple fanúšikov. Otvárať uzavretý ekosystém je z nášho pohľadu hlúposť, najmä ak majú ľudia možnosť výberu v rámci operačného systému Android.

Je obrovská škoda, že najväčšia technologická spoločnosti na svete nemôže doručiť svoje najväčšie inovácie aj ku nám, ale tak to skrátka chodí. Dúfajme, že sa situácia v budúcnosti vyrieši a Apple bude mať v EÚ konečne voľnejšie ruky. Jediný, kto na to zatiaľ dopláca sme my, používatelia. A to je na tom to najsmutnejšie.

Prečítajte si tiež  iOS 9 napreduje pomaly

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 100 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -