Rovnako ako minulý rok, keď spoločnosť Apple predstavila iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, aj v prípade nástupcov obmedzuje funkcie, ktoré potrebujú pre svoje plnohodnotné fungovanie väčšie množstvo úložiska. Ak si kúpite iPhone 14 Pro, alebo iPhone 14 Pro Max a chcete si užiť všetky technológie naplno, voľte radšej variant s 256 GB, alebo vyššou pamäťou.

Aby sme boli konkrétnejší, týka sa to hlavne ľudí, ktorí sa zameriavajú na video. Problémom je technológia skoro bezstratového formátu ProRes, ktorý vie nový iPhone 14 Pro zaznamenávať v rozlíšení 4K. Ako asi tušíte, každá jedna minúta takéhoto videa zaberá ohromné množstvo miesta. Ak si teda kúpite základnú 128 GB variantu, nebude vám to stačiť.

V takomto prípade je ProRes formát obmedzený len na rozlíšenie 1080p pri 30 snímkach za sekundu. Ak chcete natáčať v 4K pri 30 snímkach za sekundu, zvoliť si musíte buď 256 GB, alebo skôr 512 GB či ideálne 1 TB verziu.

Minúta 10-bitového 4K videa v ProRes spotrebuje niekoľko GB miesta 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple približuje, že ak sa rozhodnete natáčať do formátu ProRes v rozlíšení 1080p (FullHD), pripraviť sa musíte na to, že vám takéto video ukradne približne 1,7 GB miesta každú minútu. Ak teda budete tvoriť 15 minútový film, je to viac ako 25 GB.

V prípade, že však v tomto istom formáte zvolíte rozlíšenie 4K, na každú jednu minútu si musíte pripraviť až 6 GB miesta. Čítate správne. To isté 15 minútové video teda zaberie v takomto rozlíšení až 90 gigabajtov miesta.

Z toho sa dá usúdiť, že ani 256 GB či dokonca 512 GB variant nemusí byť dostačujúci. Našťastie však túto funkciu budú používať iba profesionáli, ktorí vysokým nárokom na úložisko dobre rozumejú.

Na čo je formát ProRes, a ktoré iPhony ho podporujú?

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Ako už asi tušíte, formát ProRes nie je vhodný na bežné natáčanie videa. V praxi označuje rodinu kodekov od spoločnosti Apple, ktoré zvládajú komprimovať videá do menších súborov so „zachovaním pôsobivej kvality obrazu“ – ktorá je skoro bezstratová.

Apple vo svojich propagačných materiáloch tvrdí, že formát ProRes je vhodný na výsledné doručenie videí, pri ktorých je predpoklad vysokej kvality. Hovoríme napríklad o televíznych reklamách, celovečerných filmoch, alebo živom vysielaní.

Aj z tohto sa dá usúdiť, že reálnu potrebu využitia formátu ProRes pocíti len malé percento z nás. Z iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max to ale robí profesionálny kamerový nástroj.

Prečítajte si tiež  Apple už natáča septembrovú Keynote, na ktorej nám predstaví iPhone 14 či Apple Watch Series 8

Nakoniec tiež musíme zdôrazniť, že formát ProRes nie je na iPhone 14 a iPhone 14 Plus k dispozícii. Využiť ho môžete len v drahšej verzii Pro, ako aj v minuloročnom iPhone 13 Pro či iPhone 13 Pro Max.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here