Len nedávno sme vás informovali o tom, ako komplikovane musel Samsung vyrábať displeje pre iPhone 14 Pro / 14 Pro Max, ktoré sú prestížnymi odborníkmi ohodnotené ako najlepšie na svete.

A aj keď je spoločnosť Samsung Display dlhé roky jedným z najväčších dodávateľov Apple, zdá sa, že sa to v blízkej budúcnosti zmení. Informuje o tom portál Macrumors.

Technologický gigant z Cupertina totiž neustále pracuje na diverzifikácii svojich dodávateľských reťazcov, čo mu dáva nie len väčšie možnosti na vyjednávanie o nižších cenách ale takisto to firme slúži ako poistka pre prípad, že s niektorou z firiem (výrobcov) nastanú problémy.

Podľa najnovších správ, o ktoré sa postaral známy analytik Ming-Chi Kuo je najnovším cieľom spoločnosti Apple osamostatniť sa od svojho najväčšieho rivala Samsungu, s ktorým musí napriek všetkým sporom a antikampaniam spolupracovať.

(Reklama) Ak hľadáte kvalitné kryty pre iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kúpite na Loopi.sk. Tovar je expedovaný do 24 hodín a zaplatiť zaň môžete rýchlo a pohodlne cez Apple Pay.

Apple je na jednej strane veľmi dobrý zákazník, pretože je schopný odobrať obrovské množstvá komponentov v priebehu krátkeho času a Samsung je na druhej strane jedným z najväčších dodávateľov týchto komponentov na svete a zhodou okolností ich dokáže vyrábať presne v takej kvalite, akú Apple požaduje.

Inými slovami, aj keď sa Apple a Samsung nenávidia, „potajomky“ spolu už niekoľko dlhých rokov spolupracujú. Nemusí to ale trvať väčne.

Apple už nechce Samsung ako hlavného dodávateľa

iPhone 14 Pro 2000 nitový jas displeja
Zdroj: Macrumors

Apple sa totiž začalo obzerať a v posledných rokoch zapojilo do dodávateľského reťazca čínsku spoločnosť BOE. Tá sa postupne starala o výrobu displejov pre dostupnejšie verzie iPhonov, avšak vždy šlo len o malé objemy panelov. Kuo ale naznačuje, že pre rok 2023 získalo BOE zákazku, ktorá môže všetko zmeniť.

Čínska firma by sa totiž mala stať výhradným dodávateľom displejov pre skoro každý iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Samsung by mal mať podieľ na výrobe po novom len 30 % zatiaľ čo BOE dostane až 70 %.

A hoci bude juhokórejský výrobca aj naďalej pracovať na displejoch pre iPhone 15 Pro či iPhone 15 Pro Max (možno aj pre iPhone 15 Ultra), BOE si popritom taktiež vyskúša produkciu týchto zobrazovacích jednotiek pre prémiové modely. V budúcnosti by teda mohlo Samsungu odkrojiť aj z tohto koláča.

Prečítajte si tiež  Bude Apple výhradným držiteľom práv na F1? Firma sa pozerá na Formulu 1 ako na ďalšiu investíciu

Netreba zabúdať na problémy čínskej spoločnosti BOE

iPhone položený na posteli s operačným systémom iOS a zapnutým displejom
Foto: Unsplash / David Grandmougin

Upozorniť však treba na to, že Apple vyžaduje od svojich dodávateľov len tie najprísnejšie štandardy a vo svete sa ozývajú hlasy, ktoré sa pýtajú, či mu ich BOE dokáže zabezpečiť.

Problém je v tom, že začiatkom roka 2022 spôsobila táto čínska firma obrovské problémy s displejmi, keď ich bez akéhokoľvek upozornenia začala vyrábať iným spôsobom, než jej to prikázala spoločnosť Apple.

Uvidíme teda, ako to celé dopadne. Dúfajme, že povestná kvalita iPhonu nie je týmto rozhodnutím v ohrození. Čo si o tom myslíte vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.