Spoločnosť Apple je preslávená tým, že si dáva záležať na dlhodobej softvérovej podpore svojich zariadení. Pekným príkladom je operačný systém iOS 15, ktorý je možné v trochu okresanej podobe nainštalovať aj na iPhone 6S. Pre lepšie uvedenie do deja, tento smartfón prišiel na trh ešte v roku 2015 a aktualizácie dostáva aj dnes, v roku 2022.
Technologický gigant z Cupertina má v súčasnosti na svete viac ako 1 miliardu aktívnych iPhonov, pričom obrovské množstvo z nich je staršieho dáta výroby. Aj napriek tomu však Apple dokázalo presvedčiť používateľov, aby si iOS 15 nainštalovali až na 63,79 % z nich. Vychádzame pritom z dát spoločnosti Mixpanel.
Veľa ľudí má stále iOS 14. Z prechodu na iOS 15 majú zrejme obavy
Zvyšných 31,54 % používateľov zostáva verných staršej verzií iOS 14, ktorá podporuje rovnaké zariadenia ako iOS 15.
Do tejto kategórie teda stále spadajú ľudia, ktorí nemajú starší iPhone než model 6S z roku 2015. Tím sa buď softvér nechce aktualizovať z časových dôvodov, alebo novým updatom nedôverujú z dôvodu ich častých problémov po uvedení na trh.
Na záver tu máme malú skupinu používateľov, ktorá predstavuje len 4,67 % so starším operačným systémom než iOS 14. Poväčšine ide o tých, ktorí vlastnia iPhone 5S alebo iPhone 6 a novší iOS už nemôžu prejsť z dôvodu softvérových obmedzení.
Android 12 je na oveľa menšom počte zariadení
Zatiaľ čo Apple má pri svojom poslednom operačnom systéme iOS 15 pomerne slušnú používateľskú základňu, toto isté sa nedá tvrdiť o Androide 12, ktorý sa dostal na trh približne o 2 týždne neskôr.
Tento operačný systém totiž podľa Xatakandroid nájdeme len na 13,5 % zariadeniach. V čase, kedy teda poznáme Android 13 je dokonca najrozšírenejšou verziou starší Android 11 s 27 % zastúpením. Perfektne sa ale darí aj Androidu 10 s 22,3 %, Androidu 9 s 14,5 % a dokonca aj Androidu 8 s 10,9 % zastúpením.
Android a iOS fungujú iným spôsobom
Spoločnosť Apple využíva pri svojom operačnom systéme úplne inú stratégiu, ktorá ho dokáže ponúknuť väčšiemu množstvu starších zariadení. Jej hlavnou výhodou je, že si každý produkt, na ktorom je iOS dostupný, vyvíja a testuje úplne sama. Nad všetkým má teda 100 % kontrolu.
V prípade Androidu, za ktorým stojí spoločnosť Google je však všetko ináč. Tento systém je dostupný pre širokú škálu smartfónov či tabletov, ktoré sa pohybujú v rôznych cenových reláciách a pochádzajú od stoviek, či možno tisícov výrobcov z celého sveta
V podstate teda pri ňom ani nie je možné, aby fungoval na podobnom princípe aktualizácií, ako iOS. Vývojári by nedokázali vyhovieť všetkým výrobcom. Nižšie zastúpenie na trhu pri najnovších verziách je preto logické a vôbec sa mu netreba čudovať.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?