Spoločnosť Apple bola vždy pomerne opatrná a pomalá pri zavádzaní nových funkcií a často uvádzala vylepšenia, ktoré boli na iných platformách dostupné celé roky. Túto konzervatívnu stratégiu bolo možné pozorovať napríklad pri zavádzaní widgetov na domovskej obrazovke v systéme iOS 14 (2020), čo je funkcia, ktorú používatelia konkurenčného operačného systému Android využívali už od roku 2009. Čoskoro sa táto situácia zopakuje.

Pripravovaný operačný systém iOS 18 má totiž preklenúť ďalšiu priepasť vo funkciách medzi iPhonmi a zariadeniami so systémom Android, čím sa stane používateľský prívetivejší. Apple podľa viacerých zahraničných zdrojov plánuje zaviesť očakávanú možnosť prispôsobenia používateľského rozhrania, ktorú Android ponúka od svojho vzniku. Podľa únikov si konečne budete môcť umiestniť apky a widgety kdekoľvek na domovskej obrazovke.

V súčasnosti sú používatelia iPhonov obmedzení na pevné rozloženie mriežky, pričom aplikácie sa automaticky zarovnávajú z ľavého horného rohu bez možnosti ponechať medzi nimi prázdne miesta. Hoci existujú riešenia, ako napríklad používanie prázdnych widgetov alebo skratiek z App Store, zďaleka to nie je jednoduché a intuitívne riešenie.

V Apple si to, ale evidentne uvedomili a preto pracujú na náprave. Škoda len, že príde 16 rokov po tom, čo sme sa s ňou mohli stretnúť v konkurenčnom Androide. Ako sa však hovorí, lepšie neskoro ako nikdy.

Ako bude vyzerať rozloženie apiek v iOS 18?

iOS 18
Zdroj: X / Macrumors (snímka obrazovky) / YouTube / Concept Central (snímka obrazovky)

Podľa správ Marka Gurmana z agentúry Bloomberg, po ktorých nasledovalo ich potvrdenie od zdrojov blízkych portálu MacRumors, ponúkne operačný systém iOS 18 používateľom slobodu usporiadania domovských obrazoviek s väčšou flexibilitou vrátane možnosti ponechania medzery medzi aplikáciami a widgetmi.

Tento krok smerom k „prispôsobiteľnejšej“ domovskej obrazovke je určite vítanou zmenou, ktorá poteší milióny majiteľov iPhonov po celom svete.

Ako sme už naznačili vyššie, konkurenčný operačný systém Android umožňuje svojim používateľom voľne meniť usporiadanie aplikácií na domovskej obrazovke už od svojej prvej verzie, ktorá bola vydaná v septembri 2008, pričom widgety získali rovnakú flexibilitu v roku 2009.

iOS 18 bude revolúciou pre iPhone aj vďaka ďalším funkciám

Zdroj: SvetApple

Hoci sú rozšírené možnosti prispôsobenia domovskej obrazovky pomerne potešujúce, predstavujú len zlomok toho, čo iOS 18 vo finále ponúkne. Uniknuté informácie z Apple, alebo jeho dodávateľských reťazcov naznačujú, že nadchádzajúca aktualizácia by mohla byť jednou z najvýznamnejších za posledné roky, pričom sa výrazne zameria na umelú inteligenciu (AI).

Cieľom spoločnosti Apple je integrovať generatívne funkcie umelej inteligencie do rôznych aplikácií a hlasového asistenta Siri, čím sa zvýšia „inteligentné schopnosti“ jej zariadení. Firma týmto spôsobom zároveň dobehne svoju konkurenciu.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 16.1 pre všetkých používateľov. Zhrnuli sme každú novinku, ktorú systém prináša

Aby toho nebolo málo, očakáva sa aj to, že iOS 18 zavedie podporu pre Rich Communication Services (RCS), čím sa zlepší interakcia pri zasielaní správ medzi používateľmi iPhonu a Androidu. Túto informáciu nedávno omylom potvrdila priamo spoločnosť Google.

Kedy vyjde iOS 18 a na aké iPhony ho nainštalujeme? 

Keďže očakávania na operačný systém iOS 18 narastajú, objavili sa aj podrobnosti o tom, ktoré zariadenia budú kompatibilné. Šepká sa, že o podporu môže prísť iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max, no medzičasom sa objavili aj také správy, že Apple ich vďaka dostatočne výkonnému procesoru ešte zachová. Aj preto si musíme počkať na oficiálne predstavenie.

WWDC 2024
Zdroj: Apple

Ku tomu dôjde už na výročnej vývojárskej konferencii WWDC 2024, ktorá sa bude konať od 10. do 14. júna 2024 a práve na prvý deň je naplánovaný event, počas ktorého má byť predstavený iOS 18, iPadOS 18, nový macOS či watchOS 11. My budeme všetko samozrejme sledovať o novinkách vás včas informovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -