iPhone SE 2. generácie je geniálny smartfón pokiaľ potrebujete nové trvácne zariadenie a nie ste náročný používateľ. Veľa ľudí však tento produkt trochu sklamal a netreba sa tomu čudovať. Má obyčajný 4,7″ displej, Touch ID a jednu šošovku fotoaparátu na zadnej strane. Apple preto pripravuje koncom roka prekvapenie

iPhone 12 mini ako náhrada za „sklamanie“ z SE 2

Nový iPhone SE pre rok 2020 je po stránke dizajnu „pozadu“. To si treba povedať na rovinu. Ťaží z koncepcie, ktorá pôvodne prišla ešte v roku 2014 a do dnešných dní patrí medzi najpoužívanejšie na svete. Nie každý ale potrebuje high-end technológie a perfektný dizajn. Niekto jednoducho hľadá smartfón preto, aby mu fungoval a aby s ním bol dlhé roky spokojný. Presne takéhoto zákazníka iPhone SE 2 určite poteší.

Na druhej strane tu ale máme stále dosť veľkú klientelu, ktorá by si novinku aj zakúpila, keby mala edge-to-edge OLED displej, Face ID či druhý, ultraširokouhlý objektív na zadnej strane. Títo používatelia by nemali problém zaplatiť viac, no zariadenie by muselo v prvom rade existovať. Čuduj sa svete, Apple na tom intenzívne pracuje.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie

Možno ste už v predošlých článkov postrehli, že firma príde s iPhonom 12, ktorý bude mať 5,4″ displej. V súčasnosti o ňom hovoríme ako o iPhone 12 mini, no skutočný názov nikto nepozná. Po vizuálnej stránke toto zariadenie poskytne jednoduchý a hranatý dizajn, hliníkový rám a lesklé sklo vpredu/vzadu („sendvič“). Tvary budú teda podobné, ako mal iPhone SE v roku 2016.

Inovácia pre iPhone v roku 2020

No a ak sa vám iPhone SE 2. generácie nezdal dostatočne inovatívny (pretože technicky ani nebol), iPhone 12 mini bude pravým opakom. Apple tu použije nový procesor A14 Bionic (5 nm). Hovorí sa, že ako prvý mobilný čip na svete prekročí „magickú“ hranicu frekvencie a poskytne až 3,1 GHz.

Nový procesor bude spolupracovať so 4 GB operačnej pamäte RAM. Z tohto pohľadu je teda veľmi pravdepodobne, že zariadenie prežije minimálne 3-4 roky bezproblémového používania.

Na zadnej strane očakávame samozrejme všetky technológie ako bezdrôtové nabíjanie, 2 šošovky fotoaparátu (širokouhlý objektív, ultraširokouhlý objektív), nočný režim a podobne. Zatiaľ nie je isté, či aj pri bežnom iPhone 12 bude Apple používať LiDAR skener. Všetky indície ale naznačujú, že táto technológia má byť výsadou len pre iPhone 12 Pro prípadne iPhone 12 Pro Max.

Prečítajte si tiež  Marián Kočner mal vraj iPhone X Bentley Edition. Čo to je?
iPhone 12 Pro design svetapple.sk
iPhone 12 – svetapple.sk

Ako sme už spomenuli, displej na prednej strane bude mať rozmery len 5,4″. Dobrou správou je tiež to, že Apple konečne zahodí LCD pri edge-to-edge obrazovkách a iPhone 12 mini dostane OLED. Celkovo by sa tak malo jednať o relatívne malý produkt, ktorého rozmery by sme mohli prirovnať práve k súčasnému modelu SE 2.

Telefón sa bude dobre používať v jednej ruke a sme si istí, že nasýti dopyt na trhu. Za nás je ideálna veľkosť 5,8″ pri iPhone 11 Pro, nakoľko sme ale 5,4″ ešte nevyskúšali, nevieme to porovnať.

Keby iPhone SE 2 vyzeral takto, trhal by rekordy.

Tohtoročná novinka by sa mala dostať na trh predbežne v októbri, po boku ostatných modelov. Okrem všetkého vyššie vymenovaného, bude patriť medzi benefity aj podpora super-rýchlej siete 5G. Cenu za toto zariadenie samozrejme oficiálne nepoznáme, no analytické odhady hovoria, že bude štartovať na 699€ alebo 799€. Väčšia verzia iPhonu 12 so 6,1″ displejom má stáť potom 849€. Pôjdete do toho?

iPhone 2020
iPhone 12 mini bude pre všetkých, ktorých sklamal iPhone SE 2. generácie.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.