iPhone SE 2. generácie je geniálny smartfón pokiaľ potrebujete nové trvácne zariadenie a nie ste náročný používateľ. Veľa ľudí však tento produkt trochu sklamal a netreba sa tomu čudovať. Má obyčajný 4,7″ displej, Touch ID a jednu šošovku fotoaparátu na zadnej strane. Apple preto pripravuje koncom roka prekvapenie

iPhone 12 mini ako náhrada za “sklamanie” z SE 2

Nový iPhone SE pre rok 2020 je po stránke dizajnu “pozadu”. To si treba povedať na rovinu. Ťaží z koncepcie, ktorá pôvodne prišla ešte v roku 2014 a do dnešných dní patrí medzi najpoužívanejšie na svete. Nie každý ale potrebuje high-end technológie a perfektný dizajn. Niekto jednoducho hľadá smartfón preto, aby mu fungoval a aby s ním bol dlhé roky spokojný. Presne takéhoto zákazníka iPhone SE 2 určite poteší.

- Reklama -

Na druhej strane tu ale máme stále dosť veľkú klientelu, ktorá by si novinku aj zakúpila, keby mala edge-to-edge OLED displej, Face ID či druhý, ultraširokouhlý objektív na zadnej strane. Títo používatelia by nemali problém zaplatiť viac, no zariadenie by muselo v prvom rade existovať. Čuduj sa svete, Apple na tom intenzívne pracuje.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie

Možno ste už v predošlých článkov postrehli, že firma príde s iPhonom 12, ktorý bude mať 5,4″ displej. V súčasnosti o ňom hovoríme ako o iPhone 12 mini, no skutočný názov nikto nepozná. Po vizuálnej stránke toto zariadenie poskytne jednoduchý a hranatý dizajn, hliníkový rám a lesklé sklo vpredu/vzadu (“sendvič”). Tvary budú teda podobné, ako mal iPhone SE v roku 2016.

Inovácia pre iPhone v roku 2020

No a ak sa vám iPhone SE 2. generácie nezdal dostatočne inovatívny (pretože technicky ani nebol), iPhone 12 mini bude pravým opakom. Apple tu použije nový procesor A14 Bionic (5 nm). Hovorí sa, že ako prvý mobilný čip na svete prekročí “magickú” hranicu frekvencie a poskytne až 3,1 GHz.

Nový procesor bude spolupracovať so 4 GB operačnej pamäte RAM. Z tohto pohľadu je teda veľmi pravdepodobne, že zariadenie prežije minimálne 3-4 roky bezproblémového používania.

Na zadnej strane očakávame samozrejme všetky technológie ako bezdrôtové nabíjanie, 2 šošovky fotoaparátu (širokouhlý objektív, ultraširokouhlý objektív), nočný režim a podobne. Zatiaľ nie je isté, či aj pri bežnom iPhone 12 bude Apple používať LiDAR skener. Všetky indície ale naznačujú, že táto technológia má byť výsadou len pre iPhone 12 Pro prípadne iPhone 12 Pro Max.

iPhone 12 Pro design svetapple.sk
iPhone 12 – svetapple.sk

Ako sme už spomenuli, displej na prednej strane bude mať rozmery len 5,4″. Dobrou správou je tiež to, že Apple konečne zahodí LCD pri edge-to-edge obrazovkách a iPhone 12 mini dostane OLED. Celkovo by sa tak malo jednať o relatívne malý produkt, ktorého rozmery by sme mohli prirovnať práve k súčasnému modelu SE 2.

Telefón sa bude dobre používať v jednej ruke a sme si istí, že nasýti dopyt na trhu. Za nás je ideálna veľkosť 5,8″ pri iPhone 11 Pro, nakoľko sme ale 5,4″ ešte nevyskúšali, nevieme to porovnať.

Keby iPhone SE 2 vyzeral takto, trhal by rekordy.

Tohtoročná novinka by sa mala dostať na trh predbežne v októbri, po boku ostatných modelov. Okrem všetkého vyššie vymenovaného, bude patriť medzi benefity aj podpora super-rýchlej siete 5G. Cenu za toto zariadenie samozrejme oficiálne nepoznáme, no analytické odhady hovoria, že bude štartovať na 699€ alebo 799€. Väčšia verzia iPhonu 12 so 6,1″ displejom má stáť potom 849€. Pôjdete do toho?

iPhone 2020
iPhone 12 mini bude pre všetkých, ktorých sklamal iPhone SE 2. generácie.
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

6 KOMENTÁRE

 1. Že pôjdu s cenami iPhone 12 hore je jedna z možností (vysoko pravdepodobná). Vyjadril som to jasne v poslednej vete s tým palcom dole ? Len som chcel povedať, že je možno aj iná možnosť a v konečnom zúčtovaní by boli iPhone síce trochu lacnejšie (tým i dostupnejšie a konkurencie schopnejšie), ale predali by ich zase viac.

 2. No veď práve toho sa “bojím”. Neverím že sa Apple len tak ľahko vzdá vidiny predpokladaného zisku z predaja iPhone SE 2. Keby hneď v septembri dali na trh iPhone12mini, tak čo by potom robili s obrovským zvyškom nepredaných SE 2 ? Obávam sa, že toto može byť hlavný dôvod “meškania” dodávok iPhone 12mini po septembri 2020 – (nie Covid). Aj preto držím úspešnému predaju SE2 všetky palce ?
  Lepšia stratégia by bola septembrom ešte viac znížiť ceny SE2, nech sa toho repasu zbavia so cťou (stratový by aj tak neboli) a neblokujú ním uvedenie noviniek na trh. Ale to by tam museli opäť začať aj trochu premýšľať… Predpokladám že radšej dvihnú ceny iPhone 12 ?

  • Ty si dobry strateg.iPhone mini bude stat nieco pod 900€ bez ohladu na cenu modelu SE. Ako uz len moze blokovat uvedenie noviniek?Inak dobre som sa zasmial 🙂

   • Ty si asi lepší stratég, keď už dnes vieš že bude 12mini niečo pod 900€. Ja sa tomu nesmejem radšej počítam. Prídu až 4 iPhone 12(mini, 12, Pro, Pro Max). Odstupňuj si ceny jednotlivých modelov. Ak začneš na 900 € tak by muselo dojsť k zdraženiu Pro medelov, čo Apple vraj nechce. Obzvlášť keď hrozí recesia ekomoniky. ? Ja si myslím, že rozdiel ceny SE2 a 12mini bude do 250€. A kto si už potom kúpi SE2 ?

     • Súhlasím že to nakoniec bude asi tak, ako si napísal. Veď predať menej kusov za drahšie, je pre Apple lepšie, ako viac kusov za lacnejšie. Ja len aby sa tento x “neprerátali” a opäť nenavyšovali skladové zásoby, ako napr. pri iPhone 8. Apple tiež už nie je ten líder na trhu s mobilmi, ako pred pár rokmi… Mne osobne je to jedno, kúpim si “12” tak či onak ?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here