Apple začalo pred pár dňami predávať nový iPhone SE 2. generácie. V tejto recenzii sa dočítate všetko dôležité, čo o ňom z praktického hľadiska potrebujete vedieť. Testovaný bol konkrétne 64 GB model v prevedení (PRODUCT) RED, ktorý sa na Slovensku predáva od 479€.

Vyzerá rovnako ako iPhone 8, no je to plnohodnotné „eSEčko“

Pred vydaním sa veľa špekulovalo o názve tohto zariadenia. Po technickej stránke nahrádza iPhone 8, po duchovnej zase pôvodný, iPhone SE (2016). Napokon ho označujeme ako iPhone SE (2020) alebo aj iPhone SE 2. generácie. Názov však nie je až taký dôležitý ako to, čo sa ukrýva vo vnútri.

Apple spojilo to najlepšie z oboch svetov a predstavilo kompaktný produkt, ktorý je plný technológii, drží si prísne štandardy a zároveň si ho môže dovoliť veľká časť populácie, pretože je lacný. V USA štartuje na 399$, zatiaľ čo v EU na 479€.

Zariadenie ponúka nádherný 4,7″ displej, čo je oproti 4″ z minulosti slušný nárast. Ľudia chceli malý kompaktný telefón a presne ten táto uhlopriečka stelesňuje. Možno, že aj vy patríte do skupiny používateľov, ktorí by radšej privítali 4″ displej. Súhlasíme, že jeho ovládanie bolo vždy mimoriadne pohodlné. Na opačnej strane ale takýmto uhlopriečkam už súčasná doba nepraje a nemôžeme sa čudovať, že ich nepoužíva ani Apple.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie vs. iPhone 8 (Macrumors)

Samotný dizajnový jazyk iPhonu SE 2. generácie siahá až do roku 2014, kedy bol na trh uvedený iPhone 6. Ako sme už avizovali v tomto článku, zariadenie je „upečené“ podľa toho najlepšieho receptu aký mali v Cupertine k dispozícii.

Firma vykonala len drobné kozmetické zmeny oproti iPhonu 8. Hovoríme napríklad o tónoch jednotlivých farieb, presunutí loga na stred a v neposlednom rade nemožnosť objednať si biely iPhone s bielym displejom (k dispozícii je už iba čierny)… Ináč však budete hľadať zmeny iba veľmi ťažko.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
Recenzia iPhone SE 2 (Macrumors)

Zariadenie obsahuje „sendvičový dizajn“, ktorý tvoria dve sklenené tabuľe s hliníkovým rámom uprostred. Táto koncepcia umožňuje bezdrôtové nabíjanie (Qi), no zároveň nie je veľmi odolná voči pádom bez obalu. Treba si na to dávať pozor.

Hoci nemá odomykanie tvárou, na Touch ID druhej generácie, si veľmi rýchlo zvyknete a budete ho milovať, lebo funguje perfektne (zrejme ste ho už aj tak doteraz používali). V týchto časoch pandémie je navyše prívetivejšie, ako Face ID, čo záujemcovia ocenia. Ide ale iba o dočasnú výhodu.

Prečítajte si tiež  Do aukcie mieri jeden z prvých počítačov spoločnosti Apple!

V iPhone SE 2. generácie nenájdete Jack a ani 3D Touch

Hoci ho už nemal žiaden model od iPhonu 7 vyššie, predchodcovia s ním ešte disponovali. Odstránenie audio-jack konektora bolo v roku 2016 odvážnym krokom, ktorý mnohí kritizovali. S odstupom času sa však na to nepozeráme vôbec zle.

Hoci je používanie EarPods s Lightning konektorom a zároveň nabíjanie batérie nemožné, v zásade si už ani nepamätáme, kedy sme jack potrebovali (možno v nejakom staršom aute). Na novú vlnu sa dá nabehnúť veľmi rýchlo a ak máte napríklad AirPods, tak vás tento „nedostatok“ neovplyvní.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
Recenzia iPhone SE 2. generácie (Macrumors)

Spomenúť by sme mali ale niečo, čo iPhone 8 ešte mal, no jeho nástupca o to prišiel. Jedná sa o 3D Touch, ktorý bol schopný merať silu stlačenia displeja a na základe toho prispôsobil niektoré softvérové funkcie.

Táto technológia bola evidentne drahá na výrobu a neprinášala príliš veľa osohu (aj keď mnohí tvrdia opak). Apple to teda urobilo „lacnejšie“ a pridalo sem „iba“ Haptic Touch, ktorý (aj v iPhone 11/11 Pro) meria čas stlačenia displeja. Aj my sme sa obávali toho, ako budeme bež 3D Touch vôbec existovať. Po pol roku s iPhonom 11 Pro si nepamätáme, kedy by nám chýbal

Výkon, výdrž a ostatné

Novinka má v podstate rovnaký akumulátor, ako iPhone 8. Apple v tomto smere teda neurobilo žiadne zmeny. Pre bežného používateľa však bude jeho kapacita 1821 mAh na celý deň absolútne postačujúca. Ako sme sme už spomenuli, nabíjať ho budete môcť aj pomocou bezdrôtových podložiek.

Apple sem zakomponovalo aj „rýchlonabíjanie“, ktoré doplní šťavu z 0-50% za menej ako 30 minút. Musíte však na to použiť 18W adaptér a USB-C Lightning kábel, ktorý v štandardnom balení nenájdete. K dispozícii máte iba 5W adaptér a USB-A Lightning.

K lepšej výdrži batérie prispieva aj modernejší, výkonnejší a menej energeticky náročný procesor, Apple A13 Bionic. To čo má iPhone SE 2. generácie „pod kapotou“, nenájdeme ani vo vlajkových lodiach konkurenčných smartfónov s Androidom. Zariadenie dostalo do vienka mimoriadne schopné CPU a tiež GPU. Vďaka tomu ho ešte roky nezaskočí žiadna náročnejšia úloha. Novinka tiež disponuje zvýšenou operačnou pamäťou RAM (oproti iPhonu 8). Pribudol jeden gigabajt, takže tu vo výsledku nájdeme 3 GB RAM.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2 a iPhone 11 Pro (Macrumors)

Už základná verzia ponúka úložisko 64 GB. Len tak pre predstavu, dostupný model z radov iPadu (10,2″ verzia), začína na 32 GB! Tento krok teda kvitujeme a sme radi, že tu Apple zbytočne nešpekulovalo.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro zrejme pochová funkciu, ktorá je na jablkových telefónoch od samého začiatku

Ak si priplatíte len 50€, máte k dispozícii 128 GB variant. To je investícia, ktorá sa určite oplatí. Za ďalších 120€ dostanete 256 GB verziu. Tu sa už treba zamyslieť nad tým či radšej časom nedoplácať za rozšírený iCloud. Predsa len je to o 170€ viac, ako za základ…

V zásade teda celý hardvér hodnotíme ako extrémne výkonný, no nie je to jeho hlavná silná stránka. Tou je skôr určitá „trvácnosť“. Ak si kúpite iPhone SE 2. generácie dnes, je skoro isté, že vám bude bez väčších problémov fungovať aj v roku 2024. Za 479€ je to teda skvelá ponuka. Mesačne vás bude v takomto prípade stáť iba 10€ a to nerátame s tým, že ho ešte možno za pár drobných predáte…

iPhone SE 2. generácie a jeho fotoaparát

Čo sa týka zadného fotoaparátu, tak ten je tu len jeden no zato poriadny. Technika, ktorú používa táto novinka funguje naozaj výborne a sme si v podstate istí, že nikoho z vás nesklame. Čo sa týka technických parametrov, tak iPhone SE 2. generácie nie je odlišný od svojho predchodcu, iPhonu 8. Bavíme sa ale iba o papierových číslach. V praxi sa tu určité rozdiely objavujú.

Čo sa týka výslednej fotografie, tak tá je v mnohých smeroch oveľa kvalitnejšia ako výstupy z iPhonu 8. Pomohol tomu aj softvér, ktorý pribudol vďaka lepšej výpočtovej technike vo vnútri zariadenia. Apple A13 Bionic a Neural Engine robia jednoducho zázraky a ak radi fotíte, aj iPhone za 479€ vás bude veľmi baviť.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
Recenzia iPhone SE 2. generácie (Macrumors)

Medzi novinky patrí napríklad portrétny režim pre prednú a zadnú kameru. Samozrejme v tomto smere nie je výstup taký kvalitný ako na zariadeniach, kde sú k dispozícii 2 objektívy alebo Face ID.

Dôvod je, že portrét funguje na princípe rozoznávania tváre a nedokáže tak komplexne využívať ohniskovú vzdialenosť. Tu sa dostávame aj ku ďalšiemu nedostatku portrétov v rámci jednej šošovky. Nemôžete ich použiť na predmety alebo zvieratá, keďže ich zariadenie nerozozná…

Recenzia iPhone SE 2. generácie
Portrétny režim (Macrumors)

Skvelou správou ale je, že iPhone SE 2020 disponuje funkciou Smart HDR, vďaka čomu dokážu byť zábery mimoriadne detailné, má optickú stabilizáciou obrazu a takisto ďalšie vylepšenia, vďaka čomu sa po stránke hlavnej šošovky dostáva (skoro) na úroveň iPhonu 11 Pro. Veľmi nám tu však chýbal nočný režim, na ktorý potrebuje Apple pravdepodobne 2 šošovky fotoaparátu.

Ak budete chcieť natáčať videá, k dispozícii máte 4K pri 60 Fps. Kvalita je na maximálnej možnej úrovni a sme presvedčení o tom, že v tejto cenovej kategórii budete len veľmi ťažko hľadať konkurenta, ktorý dokáže to, čo iPhone SE 2. generácie…

Prečítajte si tiež  Apple dá pri výrobe iPhonu 14 šancu dodávateľovi, ktorý sa ho snažil oklamať

Lepšie LTE a WiFi 6 je dobré aj do budúcnosti.

Aj keď tu Apple nepoužilo 5G (čo sa ani neočakávalo), dostali sme aspoň kvalitnejšie 4G pripojenie, ktoré je rovnaké ako v iPhone 11 a 11 Pro. Tak isto sa v iPhone SE 2020 nachádza WiFi 6, čo vám zabezpečí bleskurýchle surfovanie po webe alebo sociálnych sieťach.

Hoci sa v najbližších rokoch začne plošne spúšťať 5G po celom svete, nepredpokladáme, že v našich končinách bude v rámci celej republiky skôr, ako je životnosť nového iPhonu SE 2. generácie.

Inými slovami budete mať k dispozícii to najlepšie z technológií, ktoré majú už dnes špičkové pokrytie a pravdepodobne vám vôbec nebude ani v budúcnosti prekážať, že nevlastníte 5G model.

Aký je náš záver a hodnotenie?

Nedočkali sme sa žiadnej revolúcie a ani prekvapenia. Nikto to ale ani neočakával. Nam;iesto toho prišiel na trh produkt, ktorý je presne taký, aký ľudia potrebujú. Áno, má zastaralý dizajn a možno aj niektoré technológie. Na druhej strane však všetko dôležité prešlo dôkladným vylepšením a vďaka ultra-rýchlemu procesoru Apple A13 Bionic bude toto zariadenie rovnako trvácne, ako jeho predchodca z roku 2016.

Novinka je pripravená poskytnúť vám podporu v každej situácii. Ak toto číta niekto, kto dodnes používal iPhone 6 prípadne iPhone 6S a chystá sa urobiť upgrade na iPhone SE 2. generácie, sme presvedčení o tom, že svoj krok neoľutuje. Išli by ste do neho za 479€? Napíšte nám do komentárov.

Naše hodnotenie je 8/10!

Recenzia iPhone SE 2. generácie
Recenzia iPhone SE 2. generácie (Macrumors)

zdroj: macrumors.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.