Ako iste viete, spoločnosť Apple nám už 12. septembra na veľkolepom evente Wonderlust odhalí zariadenia, na ktoré už teraz netrpezlivo čaká celý technologický priemysel. iPhone 15 príde v štyroch samostatných verziách, ktoré budú v každom jednom prípade vybavené aj USB-C konektorom. Aj keď to bude firma prezentovať ako svoj nápad, v skutočnosti ide o podriadenie sa pravidlám EÚ, ktorá na túto zmenu tlačí už niekoľko dlhých rokov.

Inovácia v podobe zmeny Lightning konektora na USB-C prinesie pre používateľov hneď niekoľko benefitov. Začať by sme mohli tým, že kdekoľvek sa so svojimi zariadeniami vyberú, bude im stačiť len jedna nabíjačka. Okrem toho by však štandard USB-C mohol zabezpečiť aj rýchlejšie 35 W nabíjanie či rýchlejší prenos dát s podporou technológie Thunderbolt / USB4. Problém je však v tom, že to nemusí byť úplne zadarmo.

Už dlhšiu dobu sa totiž hovorí o tom, že s príchodom USB-C konektora prídu aj isté obmedzenia. V balení sa má nachádzať síce prepracovaný opletaný USB-C kábel s dĺžkou až 1,5 metra, no za to bez certifikácie MFi, ktorá bude kľúčová pre rýchlejší prenos dát a možno aj rýchlejšie nabíjanie.

Apple USB-C kábel
Zdroj: MacRumors

Inými slovami, ak budete chcieť využívať výhody USB-C konektora naplno, budete musieť do zariadenia investovať a nebude to práve málo peňazí. Napríklad na rýchlejšie nabíjanie vám už nebude stačiť 20 W adaptér, ktorý sa už niekoľko rokov nenachádza v krabici iPhonov, ale Apple ho predáva samostatne, aby šetrilo životné prostredie.

Za rýchlejšie nabíjanie a prenos dát zaplatíte pokojne aj stovku

USB-C iPhone 15
Zdroj: Unsplash / Mishaal Zahed / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Namiesto toho si budete musieť zaobstarať 35 W adaptér, ktorý Apple štandardne predáva za pomerne mastných 64,9 €, no po kliknutí na tento odkaz ho zoženiete za 44,9 €. Nie je to však všetko.

Rovnako si možno budete musieť zaobstarať aj úplne iný kábel, ktorý taktiež nie je vôbec lacný. Apple USB-C Thunderbolt 3 sa štandardne predáva za 49,99 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho kúpite za 39,99 €.

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

Ak to teda zrátame, na to, aby ste si svoj iPhone 15 nabili rýchlejšie budete možno musieť minúť ďalších minimálne 80 – 100 € za príslušenstvo, ktoré to bude podporovať. Možno, že nás Apple prekvapí a podobné obmedzenia nezavedie, no analytici o nich hovoria prakticky od minulého roka. Pravdepodobne je teda vysoká.

Taktiež treba zdôrazniť aj to, že na prenos rýchlejších dát vám nemusí stačiť základný iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Existujú totiž dohady, že Apple túto možnosť odomkne len pre iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, pričom funkcia bude dostupná až po tom, čo si zákazníci kúpia drahší kábel. Pri Apple by nás táto taktika vôbec neprekvapila.

Prečítajte si tiež  iPhone X je vraj 2,5 roka popredu!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -