Ako iste viete, spoločnosť Apple nám už 12. septembra na veľkolepom evente Wonderlust odhalí zariadenia, na ktoré už teraz netrpezlivo čaká celý technologický priemysel. iPhone 15 príde v štyroch samostatných verziách, ktoré budú v každom jednom prípade vybavené aj USB-C konektorom. Aj keď to bude firma prezentovať ako svoj nápad, v skutočnosti ide o podriadenie sa pravidlám EÚ, ktorá na túto zmenu tlačí už niekoľko dlhých rokov.

Inovácia v podobe zmeny Lightning konektora na USB-C prinesie pre používateľov hneď niekoľko benefitov. Začať by sme mohli tým, že kdekoľvek sa so svojimi zariadeniami vyberú, bude im stačiť len jedna nabíjačka. Okrem toho by však štandard USB-C mohol zabezpečiť aj rýchlejšie 35 W nabíjanie či rýchlejší prenos dát s podporou technológie Thunderbolt / USB4. Problém je však v tom, že to nemusí byť úplne zadarmo.

Už dlhšiu dobu sa totiž hovorí o tom, že s príchodom USB-C konektora prídu aj isté obmedzenia. V balení sa má nachádzať síce prepracovaný opletaný USB-C kábel s dĺžkou až 1,5 metra, no za to bez certifikácie MFi, ktorá bude kľúčová pre rýchlejší prenos dát a možno aj rýchlejšie nabíjanie.

Apple USB-C kábel
Zdroj: MacRumors

Inými slovami, ak budete chcieť využívať výhody USB-C konektora naplno, budete musieť do zariadenia investovať a nebude to práve málo peňazí. Napríklad na rýchlejšie nabíjanie vám už nebude stačiť 20 W adaptér, ktorý sa už niekoľko rokov nenachádza v krabici iPhonov, ale Apple ho predáva samostatne, aby šetrilo životné prostredie.

Za rýchlejšie nabíjanie a prenos dát zaplatíte pokojne aj stovku

USB-C iPhone 15
Zdroj: Unsplash / Mishaal Zahed / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Namiesto toho si budete musieť zaobstarať 35 W adaptér, ktorý Apple štandardne predáva za pomerne mastných 64,9 €, no po kliknutí na tento odkaz ho zoženiete za 44,9 €. Nie je to však všetko.

Rovnako si možno budete musieť zaobstarať aj úplne iný kábel, ktorý taktiež nie je vôbec lacný. Apple USB-C Thunderbolt 3 sa štandardne predáva za 49,99 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho kúpite za 39,99 €.

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

Ak to teda zrátame, na to, aby ste si svoj iPhone 15 nabili rýchlejšie budete možno musieť minúť ďalších minimálne 80 – 100 € za príslušenstvo, ktoré to bude podporovať. Možno, že nás Apple prekvapí a podobné obmedzenia nezavedie, no analytici o nich hovoria prakticky od minulého roka. Pravdepodobne je teda vysoká.

Taktiež treba zdôrazniť aj to, že na prenos rýchlejších dát vám nemusí stačiť základný iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Existujú totiž dohady, že Apple túto možnosť odomkne len pre iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, pričom funkcia bude dostupná až po tom, čo si zákazníci kúpia drahší kábel. Pri Apple by nás táto taktika vôbec neprekvapila.

Prečítajte si tiež  AirPods dostanú ďalšiu pridanú hodnotu. Budú sledovať naše zdravie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -