Aj keď to na uniknutých snímkach vyzerá tak, že iPhone 16 Pro bude v roku 2024 opäť veľmi podobať minuloročným modelom, predsa dôjde ku jednej zásadnej zmene. Portál PhoneArena opäť potvrdil informáciu, že nové vlajkové lode od Apple prejdú miernou zmenou dizajnu. Druhým dychom ale treba dodať, že to nemusí vyhovovať každému.

Novinka z dielne technologického giganta by sa totiž mala dočkať väčšieho displeja a to rovno v oboch prevedeniach. Zatiaľ čo menší iPhone 16 Pro by mal mať 6,3″ OLED displej (presnejšie to bude 6,27″), jeho drahší braček iPhone 16 Pro Max dostane dokonca až 6,9″ obrazovku (presnejšie to bude 6,85„) čím sa tieto smartfóny dorovnajú na svojich konkurentov.

Spoločnosti Apple sa to okrem úpravy rozmerov titánového šasi, ktoré by mohlo byť len tak mimochodom leštené a zároveň dostupné v nových farebných prevedeniach podarí docieliť aj prostredníctvom triku, v rámci ktorého ešte viac zúži čierne okraje, ktoré sa nachádzajú po obvode displeja. Rámiky by mali byť vďaka tomu také úzke, že ich pri práci s iPhonom skoro nebudete vnímať.

Výroba displeja iPhonu 16 Pro / 16 Pro Max môže byť drahšia 

iPhone 16 Pro Max / iPhone 17 Pro Max
Displej v iPhone 16 Pro / 16 Pro Max bude mať extrémne tenké rámiky. O výrobu sa postarajú spoločnosti LG a Samsung (Foto: YouTube / Matt Talks Tech (úprava redakcie)

O výrobu týchto komponentov sa postarajú spoločnosti Samsung a LG, no na stole sú obavy, že komplikovanejší proces produkcie môže zapríčiniť nárast ceny za špeciálne OLED obrazovky. To logicky predznamená istú formu zdražovania. Apple však so svojimi partnermi stále jedná a pokúša sa docieliť schodný výsledok.

Spoločnosť LG, ktorá pre Apple dodáva polovičný objem ako Samsung, je pod tlakom najmä v súvislosti so znižovaním nákladov bez výhod vyplývajúcich z väčšieho rozsahu výroby.

Aj preto LG rozšíril svoj dodávateľský reťazec pre výrobu špeciálnych komponentov pre displeje tým, že popri svojom existujúcom dodávateľovi angažoval do procesu aj druhého dodávateľa, spoločnosť Novatek z Taiwanu.

Očakáva sa, že tento strategický krok zameraný na diverzifikáciu dodávateľov pre tenšie rámčeky telefónov iPhone 16 Pro a 16 Pro Max napokon pomôže znížiť výrobné náklady pri zachovaní rovnakých štandardov kvality požadovaných spoločnosťou Apple. No a ako to vo výsledku pocítime my zákazníci?

iPhone 16 Pro a jeho cena. Väčšina zákazníkov bude prekvapená 

iPhone 16 Pro farby
Napriek komplikovanejšej produkcii si iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max môže stále udržať veľmi prívetivé ceny. (Foto: X / The Apple Hubs (úprava redakcie)

Aktuálne sa svet nachádza v situácii, kedy môže aj mierne zdraženie Apple produktov negatívne vplývať na ich predaje. Apple si to veľmi dobre uvedomuje a preto sa predpokladá, že v roku 2024 vôbec zdražovať nebude, hoci sa to v uplynulom období očakávalo.

Prečítajte si tiež  Prečo uprednostniť reklamu na internete?

V praxi by to teda znamenalo, že nový high-end smartfón od Apple by si mohol udržať úplne rovnaké ceny, než s akými prišiel na trh v roku 2023 jeho predchodca iPhone 15 Pro, respektíve iPhone 15 Pro Max. Aby ste v tom mali lepší prehľad, tu sú čiastky, za ktoré sa tieto smartfóny oficiálne predávajú a v zátvorke čiastky, za ktoré ich viete po cca pol roku predaja kúpiť vy.

Takisto však existuje možnosť, že iPhone 16 Pro už nebude dostupný v základnej 128 GB verzii, ale po vzore drahšieho bračeka Apple zvýši pamäť, čo však urobí aj na úkor ceny. Ak by mal teda iPhone 16 Pro 256 GB úložisko, môžeme počítať s tým, že bude štartovať na čiastke 1 329 €. Presne tak na tom bol aj jeho predchodca iPhone 15 Pro 256 GB, no dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 1 075 €.

Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne. Ak by Apple nezdražoval svoje smartfóny, mohlo by to mať veľmi pozitívny vplyv na ich predaje. Práve dnes sa totiž objavila správa, že Samsung opäť prekonal Apple a je najväčším výrobcom mobilných zariadení na svete. Na druhej strane sa však ku tomuto úspechu dostal tri mesiace po tom, ako predstavil svoje vlajkové lode na rok 2024 zo série Galaxy S24. Apple má najdôležitejší event v roku ešte pred sebou…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -