Spoločnosť Apple nám už 5. júna na medzinárodnej vývojárskej konferencii WWDC 2023 predstaví nový operačný systém iOS 17, ktorý prinesie množstvo vylepšení a zmien v používateľskom rozhraní iPhonu. V súvislosti s tým sa na známom fóre Macrumors objavil rozsiahli únik, ktorý informuje o novinkách, ktoré má nový systém priniesť.

Za informáciami stojí používateľ so pseudonymom „anonymous-A.S„, ktorý sa svojimi únikmi preslávil aj na sociálnej sieti Twitter. Dôveryhodnosť samotného zdroja nie je možné nezávisle overiť, avšak informácie, ktoré prezradil verejnosti do vysokej mieri súhlasia s tým, čo sme sa dozvedeli v uplynulých týždňoch a mesiacoch.

Začnime veľkou zmenou ovládacieho centra v iOS 17, ktoré je už od roku 2017 (iOS 11) prakticky rovnaké. Podľa únikov by malo byť po vizuálnej stránke vylepšené a rovnako doň pribudne aj možnosť rozsiahlej personalizácie. Pôjde o vcelku logický krok, na ktorý fanúšikovia spoločnosti Apple čakajú už dlhšiu dobu.

iOS 17 prinesie viac možností pre Dynamic Island aj Always-on displej 

iOS 17 koncept
Zdroj: YouTube / Kevin Kall (the Hacker 34) (snímka obrazovky)

Podľa veľkého úniku sa zákazníci môžu tešiť na rozšírenie možností dynamického ostrovčeka na iPhone 14 Pro / 14 Pro Max a tiež všetkých budúcich iPhonoch 15. Tento prvok majú v roku 2023 dostať aj dostupnejšie verzie.

To, čo však už základný iPhone 15 nedostane je Always-on displej. Ten bude exkluzivitou len pre drahšie modely Pro a v budúcnosti modely Ultra.

Únik ale sľubuje, že Apple o pár týždňov odprezentuje širšie možnosti nastavenia pre stále zapnutú obrazovku, aby si ju mohli používatelia lepšie prispôsobiť.

Nové režimy sústredenia, aktívne widgety či zmeny v aplikácií Fotoaparát

iOS 17 prinesie interaktívne widgety
Zdroj: MacRumors

Apple má v iOS 17 pracovať aj na nových funkciách režimu sústredenia, ktorý môžu používatelia poznať aj pod označením „Môj čas„. Podľa všetkého sem pribudnú ďalšie profily, vďaka ktorým budete môcť svoje zariadenie rýchlejšie prispôsobiť tak, ako to práve potrebujete.

Šepká sa tiež o tom, že spoločnosť Apple prepracuje funkciu CarKey a Peňaženka a na uzamknutú a odomknutú plochu pridá aktívne widgety. Samotné mini-aplikácie sú súčasťou tohto systému od roku 2020, keď prišli ako veľká novinka v rámci iOS 14.

Dodnes však nedokázali naplno využiť svoj potenciál, čo je trochu škoda. Technologický gigant z Cupertina to teda musí využiť a widgetom sprístupniť dodatočné funkcie, vďaka ktorým budú ešte užitočnejšie. Pochopiteľne ich budú mať k dispozícii aj vývojári aplikácií tretích strán.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Spoločnosť Apple v neposlednom rade uvažuje aj nad tým, že zásadným spôsobom vylepší aplikáciu fotoaparát, ktorá by mala ponúkať profesionálnejšie možnosti nastavení pri fotení alebo natáčaní videa.

Prečítajte si tiež  Originál vs. aftermarket displej. Je tu rozdiel?
iOS 17 koncept
Zdroj: YouTube / Kevin Kall (the Hacker 34) (snímka obrazovky)

Niektorí používatelia si dnes musia sťahovať za týmto účelom aplikácie z App Store, čo však podľa Apple nie je správne.

Ďalšie novinky v iOS 17

V úniku sa tiež uvádza, že spoločnosť Apple vylepší oznámenia a doplní do nich širšie možnosti nastavení. Používatelia sa tiež môžu tešiť na svoje vlastné nastavenia prístupnosti či nové rozloženie obľúbených položiek v aplikácii Zdravie.

iOS 17 má ponúknuť aj kompletne prepracované vyhľadávanie, ktoré bude schopné poskytovať lepšie výsledky a vylepšený ARkit, ktorý môže byť v budúcnosti kľúčový pri spolupráci s prvou nahlavnou súpravou. Tú firma plánuje predstaviť práve na WWDC 2023.

iOS 17 a jeho podpora zariadení môže priniesť prekvapenie 

iOS 17 iphone X
Zdroj: Unsplash / Daniel Korpai / Bagus Hernawan (úprava redakcie)

Pred pár mesiacmi sa objavila správa, že operačný systém iOS 17 nebude možné nainštalovať na iPhone 8 / 8 Plus a iPhone X z roku 2017. Ide o zariadenia, ktoré majú procesory A11 a výrobca ich už považuje za zastaralé.

Tieto informácie však medzičasom vyvrátil iný únik, v ktorom sa písalo, že každý iPhone 8 aj iPhone X dostane možnosť inštalácie iOS 17. S týmito zisteniami súhlasí aj anonymous-A.S, ktorý to taktiež spomenul vo svojej predpovedi. iOS 17 má preto podporovať nasledujúce iPhony:

 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE 2020
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone SE 2022
 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max

Podpora pre iPad je neistá (iPadOS 17)

iPad 9
Zdroj: YouTube / Max Tech / LaPcheck (úprava redakcie)

Podľa úniku však nie je celkom isté, na ktorých zariadeniach bude fungovať operačný systém iPadOS 17. Autor správy sa domnieva, že by mohol bežať na všetkých modeloch, ktoré dnes podporujú iPadOS 16.

Na druhej strane však existuje relatívne vysoká šanca, že Apple upustí od podpory zariadení s čipom A9 a A10 Fusion, ktoré sú už v dnešnej dobe príliš zastaralé.

To, ako to dopadne vraj v tejto chvíli nemá na 100 % vyriešené ani spoločnosť Apple. Finálny verdikt padne niekedy v nadchádzajúcich dňoch. My sa ho ale dozvieme až na WWDC 2023.

Dajte nám vedieť do komentára, či sa už na operačný systém iOS 17 tešíte, a ak áno, čo od neho očakávate. Pôvodne sa hovorilo, že pôjde len o malú aktualizáciu zameranú na opravu chýb, no postupne sa objavili informácie, že Apple chce svojich fanúšikov prekvapiť novými funkciami. Nechajme sa teda prekvapiť, či sa to podarí.

Prečítajte si tiež  Apple oznámil revolučnú novinku pre App Store: Na toto sme čakali roky

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.