Pokiaľ sledujete dianie okolo spoločnosti Apple, určite vám neuniklo, že tento technologický gigant chystá úplne nový iPhone SE 3. generácie s výkonnejším procesorom A15 Bionic ako aj podporou pre 5G pripojenie. Podrobnosti o ňom nájdete v našom rozsiahlom článku.

Prečítajte si tiež  Skupina Anonymus po vyhlásení kybernetickej vojny Rusku: Za obeť padá jeden web za druhým

Cena tohto produktu bude začínať na hranici 399 $ (u nás cca 479 €), no ako píše agentúra Bloomberg, Apple má v rukách obrovskú príležitosť aj s jeho predchodcom z roku 2020. Toho by firma mohla predávať až o polovicu lacnejšie, čím by si získala obrovské množstvo prevažne nových zákazníkov.

Dôvodom na takéto uvažovanie je fakt, že hoci je spoločnosť Apple pomerne dobre zastúpená na veľkých trhoch, v určitých (hlavne chudobnejších) krajinách má veľmi nízky podiel na predajoch smartfónov.

Unsplash / AB

Patria sem napríklad Afrika, India, Južná Amerika či viaceré časti Ázie. Obyvatelia vymenovaných zemí preferujú dostupnejšie Androidy, ktorých priemerná cena sa častokrát pohybuje na úrovni okolo 200 $. Apple tomuto skrátka nemôže nijak konkurovať, pretože je minimálne dvakrát tak drahé.

Prečítajte si tiež  Vieme aké produkty nám spoločnosť Apple predstaví už 8. marca 2022. Budú minimálne tri

A keďže sa na trhu objavujú aj dostupnejšie repasované produkty, ktoré tlačia hodnotu nových iPhonov čoraz nižšie (sú lacnejšie a dostupnejšie), Apple prichádza o milióny eur. To by sa však mohlo zmeniť.

iPhone SE za 199 $? 

Unsplash / Daniel Romero

Ak by súčasný iPhone SE z roku 2020 zostal v predaji a začínal by na sume 199 $, automaticky by bol zaujímavý aj pre tých, ktorí zvažujú práve repas. Na Slovensku sa bavíme o predpokaldanej čiastke 249 – 299 € za úplne nové zariadenie. A to znie naozaj atraktívne.

Samozrejme, Apple by sa muselo rozlúčiť s mimoriadne vysokými maržami, ktoré pri každom jednom produkte začínajú na hranici 30 % a vyšplhať sa môžu aj ďaleko za dvojnásobok tejto hodnoty.

Predpokladá sa, že súčasný iPhone SE 2. generácie sa pôvodne vyrábal za cca 200 $. Podľa tejto logiky by bolo teda Apple na jeho predaji za 199 $ ešte stratové.

Prečítajte si tiež  Siri získala rodovo neutrálny hlas. Nahral ho člen komunity LGBTQ+

Uvedená myšlienka je síce pravdivá, no do úvahy treba vziať aj fakt, že cena platila v roku 2020 a nie v roku 2022. Navyše samotný iPhone SE 2 je na dnešné pomery pomerne jednoduchý a vychádza z iPhonu 8 z roku 2017.

Inými slovami, výrobná cena môže byť pokojne aj o 1/3 až 1/2 nižšia. V žiadnom prípade by teda neplatilo, že by Apple na tomto systéme predaja prerábalo. Určite by ale zarábalo menej ako pri prevedení s novším procesorom a podporou pre 5G pripojenie.

Navyše noví klienti by si veľmi pravdepodobne platformu iOS zamilovali a v budúcnosti by si kúpili aj ďalšie zariadenia s nahryznutým jablkom v logu (hoci aj tie základné). Vstúpili by tiež do bohatého ekosystému služieb, ktorý dnes firme tvorí obrovský profit každý jeden kvartál. Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple vkladá do predplatných tarifov obrovské nádeje.

Prečítajte si tiež  Skupina Anonymus po vyhlásení kybernetickej vojny Rusku: Za obeť padá jeden web za druhým

Na záver už len spomenieme, že príchod iPhonu za 199 $ by mohol raz a navždy vyradiť z predaja zastaralý iPod Touch, ktorý nedostal posledných 10 rokov žiaden dizajnový upgrade a do dnešných dní zostáva v ponuke so 4″ displejom a tlačidlom Home Button bez Touch ID. Od jeho posledného hardvérového vylepšenia v roku 2019 navyše prešlo už viac ako 1000 dní.

Unsplash / Michael Weidemann

Samozrejme, nateraz nie je jasné, či spoločnosť Apple tento krok vykoná alebo nie. Ako však dodáva Mark Gurman z agentúry Bloomberg, nikdy na niečo takéto nebola lepšia príležitosť ako práve v súčasnosti. Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tomto nápade vy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -