Spoločnosť Apple patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov na svete a aj preto musí mať viacero dodávateľov na svoje hardvérové technológie. Jedným z nich je aj čínske BOE, ktoré sa po počiatočných problémoch s produkciou napokon začína stávať plnohodnotným výrobným partnerom a alternatívou pre firmy LG a Samsung. Práve BOE teraz prišlo s prevratnou technológiou displeja, ktorú by mohol v budúcnosti dostať iPhone.

Firma podľa správy portálu Displayspecifications predstavila prevratný AMQLED (Quantum Dot Light-emitting Diode) panel, ktorý ponúka množstvo zaujímavých benefitov. Prvý prototyp displeja má 4,7″, takže je rovnako veľký, ako panel v iPhone SE 3. generácie a ponúka hustotu pixelov až na úrovni 650 ppi.

Len pre porovnanie, práve spomínaný iPhone SE 3 s klasickým LCD displejom má 326 ppi a iPhone 14 Pro Max 460 ppi. Dá sa teda povedať, že tu nebudete mať prakticky žiadnu šancu na to, aby vás vyrušovali drobné kocky – pixely.

Obrovský kontrastný pomer a krásne farby 

Samotný displej má mať okrem výraznej jemnosti aj vysoký kontrastný pomer až 10 000 000: 1 či farebný gamut 85 % BT2020. Túto revolučnú AMQLED technológiu BOE spustilo po vývoji 5″, 14″, 55″ (4K) a 55″ (8K) kvantového elektroluminiscenčného displeja. BOE je jedným z popredných hráčov v tejto oblasti.

Samotná technológia fotolitografie kvantových bodov v QLED (DP-QLED) od BOE potrebuje iba tri kroky na to, aby dokázala pixelizovať farby kvantových bodov. V porovnaní s technológiou DP-QLED je počet krokov výrazne znížený a navyše nie je potrebná žiadna ďalšia štruktúra, čo pozitívne ovplyvní efektivitu výroby a zníži náklady.

Moderné displeje s dlhšou životnosťou 

Zdroj: Petar Trlajic

Hlavné benefity výrobného procesu SP-QLED tkvejú v tom, že v nich nemusia byť jemné kovové masky, známe pod skratkou FFM, pričom ich nahrádzajú vyspelejšie fotolitografické masky.

Vďaka tomu bude možné konštruovať displeje slobodnejším spôsobom a využívať pri nich rôzne kombinácie veľkostí, hustoty pixelov či dizajnu, rozloženia pixelov. Takéto displeje by tiež mali poskytnúť dlhšiu životnosť.

V praxi to teda znamená, že ak sa zo spoločnosti BOE stane ešte väčší výrobný partner pre spoločnosť Apple, s technológiou AMQLED sa možno budeme stretávať aj v iPhone, alebo iných elektronických zariadeniach.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 je tu čo nevidieť. Apple posilnil výrobu kľúčového komponentu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -