V priebehu niekoľkých posledných rokov sa vo veľkom začalo diskutovať o technológii umelej inteligencie (AI), ktorá sa pomaly ale isto začína dostávať aj do našich smartfónov. V pomerne veľkej miere ju začiatkom roka 2024 implementoval Samsung do modelovej rady Galaxy S24. Ako však upozorňuje AndroidAuthority, Apple nechce zostať ani o malý krôčik pozadu.

Už dávnejšie sa objavili informácie o tom, že spoločnosť Apple diskutuje s najväčšími hráčmi v oblasti umelej inteligencie v rámci potenciálnej spolupráce. Najskôr sa hovorilo o Google a Gemini a neskôr aj o čínskom Baidu. Teraz to však začína vyzerať tak, že spoločnosť Apple využije úplne iného partnera, prípadne skombinuje niekoľko AI modelov súčasne.

Apple chce vymeniť Siri za ChatGPT v iOS 18 

Apple AI ChatGPT
Zdroj: Appleinsider

Podľa najnovších informácií od prestížneho leakera Marka Gurmana z agentúry Bloomberg zvažuje spoločnosť Apple integráciu ChatGPT od OpenAI do pripravovaného systému iOS 18. Táto technológia by bola schopná značne vylepšiť, alebo dokonca nahradiť Siri. A stále to nie je to najlepšie.

Gurman totiž podotkol, že tým, že Apple spustil rokovania aj so spoločnosťou Google ohľadom jazykového modelu Gemini sa možno pokúša docieliť stav, v rámci ktorého bude iOS 18 používať hneď dve nové externé umelé inteligencie.

Inými slovami, na niektoré funkcie by bol k dispozícii Gemini a na iné zas ChatGPT. Toto sa zatiaľ žiadnemu výrobcovi zariadení s operačným systémom Android nepodarilo. Apple by získal obrovskú konkurenčnú výhodu.

Netreba pri tom zabúdať, že Apple už v minulosti viedol diskusie s oboma spoločnosťami. Spočiatku sa zdalo, že rozhovory s OpenAI ochladli, čo podnietilo opätovné zameranie sa na spoluprácu so spoločnosťou Google.

Zdá sa však, že dynamika sa opäť zmenila, čo naznačuje, že spoločnosť Apple vyhodnocuje svoje možnosti na posilnenie jedinečnosti platformy iOS v očiach spotrebiteľov.

Apple chce odlíšiť iOS od konkurencie

Spoločnosť Apple si v roku 2024 zvolila jasnú stratégiu, ktorej hlavným cieľom je odlíšiť operačný systém iOS od konkurencie. Zatiaľ čo smartfóny Pixel a Galaxy ponúkajú pôsobivé možnosti umelej inteligencie, Apple má v úmysle poskytovať odlišné funkcie, ktoré však majú byť exkluzívne len na jeho zariadeniach.

To by mohlo zahŕňať najmä jedinečné služby od spoločnosti OpenAI, nakoľko Google by mohol byť limitovaný v tom, čo môže poskytnúť výlučne spoločnosti Apple. Predsa je to firma, ktorá stále stojí za operačným systémom Android.

Čo môžete očakávať v systéme iOS 18

iOS 18 iPhone
Zdroj: Unsplash / Abhijeet Barak (úprava redakcie)

Hoci konkrétne podrobnosti o potenciálnych funkciách umelej inteligencie v systéme iOS 18 zostávajú utajené, predpokladá sa, že spoločnosť Apple využije existujúce technológie používané v iných zariadeniach, ako aj nové inovácie, ktoré si možno vyvinie sama.

Prečítajte si tiež  Hlasové poznámky na Apple Watch. Návod ako na to.

Len pred pár dňami sme vás napríklad informovali o tom, že spoločnosť Apple vyvíja vlastný veľký jazykový model (LLM), ktorý by tiež mohol zohrávať úlohu v pripravovaných funkciách.

Technologická komunita netrpezlivo očakáva ďalšie oznámenia, ktoré pravdepodobne odznejú na júnovej konferencii Worldwide Developers Conference (WWDC) spoločnosti Apple, kde budú predstavené ďalšie podrobnosti o možnostiach systému iOS 18. Úvodný event sa uskutoční 10. júna 2024.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -