Mobilný operačný systém iOS, ktorý je určený pre iPhone má už roky renomé stabilného, bezpečného a kvalitného hráča na trhu. Napriek tomu sa však v poslednej dobe dejú veci, ktoré mu kazia jeho meno. Kým si na to urobíme názor, treba sa trochu zamyslieť. Je iOS skutočne až taký zlý, alebo by chceli byť staršie iPhony až moc dobré?

iOS a jeho problémy spojené s vekom zariadení

iPhone 6S z roku 2015 podporuje iOS 13 – svetapple.sk

Začnime asi tým, čo dnes najviac trápi ľudí po celom svete. Kedysi ste mali iPhone a v ňom iOS, ktorý bol maximálne 3 roky starý (napríklad iPhone 4). Používatelia sa nesťažovali na problémy, aj keď občas niečo zaštrajkovalo. Nakoľko sa jedná o spotrebnú elektroniku a nič nie je úplne dokonalé, musíme to tolerovať.

Dnes už je ale situácia iná, Napríklad taký iOS 13 nainštalujete aj na iPhone 6S. Reálne ide o zariadenie z roku 2015, pričom iOS 13 bol predstavený o 4 roky neskôr. Treba tiež spomenúť, že aj nástupca, iOS 14 bude pravdepodobne podporovať model 6S či SE s procesorom Apple A9. To je 5 rokov starý hardvér!

No a práve majitelia týchto produktov sa najčastejšie sťažujú na chyby spojené so zlou kompatibilitou, nestabilitou, slabou výdržou batérie a podobne. Prirátajme k tomu ešte zhoršené zdravie akumulátora a na svete máme obrovské „hejty“. Aj pod našimi článkami sa objavujú komentáre typu „iPhone už nie je to čo býval“ alebo „Andorid je stabilnejší ako iOS“ a podobne… Podľa nás sú žiaľ oprávnené.

Apple a jeho dlhoročná podpora

Apple nakúpilo hliník bez uhlíku. Materiál sa mení po 130 rokoch.
iPhone SE má Apple A9 čip – svetapple.sk

O spoločnosti Apple je dosť známe, že sa snaží poskytnuť svojim používateľom čo najdlhšiu softvérovú podporu. Spomínaných 5 rokov preto už dnes nie je nič výnimočné. Napriek tomu, že to umožňuje získať aj na staručičkých modeloch tie najmodernejšie funkcie, používateľom to po inštalácii spôsobuje problémy a tak by to byť jednoznačne nemalo.

Samozrejme, nechceme akokoľvek znevažovať majiteľov starších zariadení, typu iPhone 6S alebo iPhone SE prvej generácie. Ich sťažnosti sú na Apple smerované oprávnene a je to práve politika spoločnosti, ktorá to všetko spôsobila.

Možno by nebolo zlé porozmýšľať nad tým, či obdobie podpory neskrátiť napríklad na 3 roky v rámci najnovších operačných systémov. Akonáhle by sa tento časový limit prekročil, Apple by mohlo naďalej aktualizovať staršie verzie (ako to robí aj dnes pri iPhone 6), no tie by nezaťažovali zastaralý hardvér náročnými funkciami, na ktoré už nestačí…

Prečítajte si tiež  Tesla má vážne problémy: Jej autá vás môžu zabiť, no ona to nerieši
iPhone 7 fotoaparát
Je iOS až taký zlý? Prečo sa mu v poslednej dobe zhoršila povesť?

Ako sme už uvádzali vyššie, veľmi často si čítame nespokojné komentáre spojené s operačným systémom iOS. My v redakcii používame najnovšie iPhony, ale aj zariadenia, ktoré sú z roku 2017 (napríklad iPhone X).

Nechceme hovoriť za všetkých a nevyvraciame fakt, že občas nejakú chybu objavíme. To čo ale môžeme povedať je, že všetky iPhony sú úplne stabilné, majú perfektnú výdrž (aj keď iPhone X má už len 84% zdravie batérie) a nemáme s nimi absolútne žiaden problém.

Aj to je dôvod, prečo sa názorom o stabilite a kvalite vždy tak veľmi čudujeme a nerozumieme, čím je to spôsobené. Používali sme dokonca iPhone 7 s iOS 13 a nepociťovali sme, že by potreboval ísť „do starého železa“. Aj štvorročné zariadenie za 180€ z druhej ruky, dokázalo v 2020-tom podať obdivuhodný výkon.

iOS 13 alebo iOS 8 sú samostatnou kapitolou

Test: iOS 13.3.1. vs. iOS 13.3. Ktorý je rýchlejší?
iOS 13 nie je vydarená verzia – svetapple.sk

Aby sme teda zasiahli aj trochu kriticky, povedzme si na rovinu, že to čo Apple verejne vydalo v balíčku iOS 13, nepatrilo bežným používateľom ale skôr beta testerom. Systém bol od začiatku veľmi nepodarený a sami sme niektoré problémy pociťovali na iPhone XS.

Našťastie však v spoločnosti promptne reagovali a všetko dali dokopy niekoľkými rýchlymi aktualizáciami. Napriek tomu, že mnohé chyby boli iba malého rozsahu (bolo ich veľa), celý systém je evidentne problematicky navrhnutý už vo svojom základe.

Inými slovami môžeme povedať, že to Apple neustále opravuje a upravuje, no naozajstné zlepšenie môžeme očakávať až od iOS 14… Súčasná generácia jednoducho úplne nevyšla a používatelia starších zariadení trpia najviac. Hoci sa vám to môže zdať ako neštandardná situácia, v skutočnosti sa niečo podobné už raz stalo. Bol to iOS 8 z roku 2014, ktorý vyšiel spoločne s iPhonom 6/6 Plus. Hoci bol systém na najnovších zariadeniach absolútne skvelý, na tých starších šlo o totálnu katastrofu.

Je iOS až taký zlý? Prečo sa mu v poslednej dobe zhoršila povesť?
Je iOS až taký zlý? Prečo sa mu v poslednej dobe zhoršila povesť?

Apple používateľom všetko vynahradilo s príchodom nástupcu iOS 9, ktorý mal podporu rovnakých zariadení ako iOS 8, aby ľudia nemali do budúcnosti problémy. Buďme teda trochu trpezliví a počkajme si na to, čo nám Apple v lete na WWDC 2020 predstaví.

iOS je stále dobrý operačný systém a myslíme si, že jeho renomé funguje. Ľudia, čo majú ale 4-5 ročné telefóny ho kritizujú preto, lebo im s nimi nefunguje správne. Firma by mala túto situáciu začať riešiť. Ako ste na tom vy a aký máte model?

ios 14
iOS 14 – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.