Pokiaľ ste sledovali predstavenie iPhonu 14 naozaj pozorne, určite vám neuniklo, že Apple už nepredáva najmenší 5,4″ iPhone 14 mini. Namiesto toho sa objavila dostupnejšia verzia iPhone 14 Plus s väčším, až 6,7″ displejom. Ide o krok, ktorý môže prísť niektorým ľuďom pomerne nelogický. V skutočnosti sme ho ale očakávali už viac ako rok a pol dozadu.

Keď Apple predstavilo v roku 2020 malý 5,4″ iPhone 12 mini, celý svet predpokladal, že pôjde o predajný trhák. Ako však ukázali viaceré prieskumy, ľuďom v súčasnej dobe drobný displej nevyhovuje.

Na základe údajov zhromaždených spoločnosťou Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) sa podarilo zistiť, že iPhone 12 mini tvorí iba 6 % percent predaja zo všetkých ostatných iPhonov 12 na území USA.

Aby toho nebolo málo, po tomto výskume prišla ďalšia správa, tentokrát od spoločnosti Counterpoint Research, v ktorej sa písalo, že iPhone 12 mini tvoril v prvej polovici januára len 5 % všetkých predajov iPhonu 12 v USA. A to bolo žalostne málo.

Apple znížilo výrobnú kapacitu už v roku 2021 

iPhone 12 mini vo fialovej farbe
Zdroj: Unsplash / Anh Nhat

Netrvalo dlho a spoločnosť Apple podľa analytikov z Morgan Stanley znížila výrobnú kapacitu iPhonu 12 mini o dva milióny kusov, aby vytvorila dostatočnú kapacitu pre omnoho drahší a populárnejší iPhone 12 Pro. O ten prejavovali obrovský záujem najmä čínski zákazníci.

Najhoršie však ešte iba prišlo, keď spoločnosť JP Morgan zverejnila informáciu, že Apple v druhom štvrťroku 2021 úplne zastavilo výrobu iPhonu 12 mini, a že to pre jeho budúcnosť neveští nič dobré.

iPhone 13 mini bola pre Apple posledná kvapka 

iPhone 13 mini
Zdroj: SvetApple.sk

Napriek tomu sa však Apple rozhodlo predstaviť aj iPhone 13 mini, ktorý podľa CIRP dosahoval v ponuke Apple ešte slabšie výsledky ako predchodca. Podľa analytických dát totiž predstavoval len 3 % predaja z celého radu iPhonu 13.

To bola pravdepodobne posledná kvapka pre spoločnosť Apple, ktorá sa už v roku 2020 rozhodla konať a začala pripravovať väčšiu 6,7″ alternatívu s označením Plus.

Tá ponúka nie len väčší displej ale rovnako aj zvyšuje základnú cenu za iPhone 14, nakoľko práve kvôli nej vypadol z ponuky najlacnejší model mini a tak novinka štartuje so štandardnou 6,1″ verziou.

A hoci veľmi neradi, iPhone 12 mini a iPhone 13 mini musíme s odstupom času označiť za komerčný prepadák, ktorý spoločnosti Apple naozaj nevyšiel. Neznamená to však, že nejde o dobré zariadenie. V skutočnosti si len našlo príliš málo fanúšikov a zvyšok ľudí radšej zvolil buď väčší displej, alebo rovno drahší model Pro. Ak chcete získať iPhone 12 mini za perfektnú cenu, Kliknite na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Na Slovensku sa oddnes predáva iPhone 14 Plus. Nekupujte si ho, máme lepšiu alternatívu

Ako vnímate túto zmenu vy?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here