Známy analytik, ktorý sa dlhé roky zaoberá spoločnosťou Apple, spochybňuje tvrdenia a fámy o tom, že spoločnosť Apple znížila objednávky na iPhone 14. Podľa jeho slov ide o príliš významnú udalosť v dodávateľskom reťazci, ktorá by mu jednoducho neunikla.

Všetko to začalo ešte piatok, keď sa objavila správa o spoločnosti TSMC, ktorá údajne znížila objednávky od troch hlavných klientov. Malo ísť o firmy AMD, Nvidia a Apple.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Dôvodom tohto kroku má byť slabý dopyt, čo je však v priamom rozpore s dátami z rôznych prieskumov, ktoré dokazujú, že ešte aj iPhone 13 sa predáva tak dobre, ako by bol práve teraz predstavený (a to bude mať skoro rok).

V správe od DigiTimes sa písalo, že Apple znížilo svoje očakávania od iPhonu 14 o zhruba – 10 % a do konca roka 2022 z neho plánuje vyrobiť „len“ približne 90 miliónov kusov. To pochopiteľne mohlo zneistiť niektorých investorov.

iPhone 14 Pro vo fialovej farbe detailný záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Kuo, ktorý sa v tomto odvetví pohybuje už roky, má však na celú vec iný názor a podľa neho Apple v rovnakom období vyrobí približne 100 miliónov kusov iPhonov 14, ak nie ešte viac.

Najmä vďaka čínskemu trhu môže ísť napokon o rekordný model. A to aj napriek tomu, že v Európe z rôznych dôvodov klesajú predaje všetkým výrobcom smartfónov vrátane Apple, Samsungu či Xiaomi.

Dvojciferné zníženie objednávok je podozrivo vysoké 

iPhone 14 Pro v bielej farbe štúdiový záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Pri vysvetľovaní rozdielnosti názorov Kuo poukazuje na fakt, že prognózy dodávok spoločnosti Apple bežne dosahujú maximálne jednociferné zvýšenia a zníženia, a to aj v prípade nových modelov pred sériovou výrobou.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Okrem toho „Apple zvyčajne výrazne nemení prognózy dodávok nových iPhonov“ pred uvedením na trh. Kuo tvrdí, že pred takýmito zmenami firma čaká, kým uvedie nové modely na trh a môže potvrdiť „skutočný dopyt“. Až potom zvykne konať. 

iPhone 14 Pro vo sivej / čiernej farbe záber zhora
Zdroj: IAN / Jon Prosser

V prípade problému v dodávateľskom reťazci, ktorý spôsobí výrazný posun v dodávkach nových modelov iPhonov pred začatím hromadnej výroby, Apple „zvyčajne objednávky odloží namiesto ich zníženia“, dopĺňa analytik. Uvidíme teda, kto mal napokon pravdu. Čo si myslíte vy?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -