iPhone držíme v rukách každý jeden deň a trávime s ním množstvo času v office, reštaurácii ale aj na záchode. Napadlo vás niekedy, koľko baktérií sa na ňom môže nachádzať? Zistenia výskumu z roku 2018 priniesli šokujúce výsledky, ktoré vás prekvapia.
O všetko sa postarala britská štúdia Initial Washroom Hygiene, ktorá tento problém skúmala podrobne. Vedci dospeli ku verdiktu, že naše smartfóny sú bez obalov až sedemkrát špinavšie, ako bežné záchodové misy. To ale zďaleka nie je všetko.
Pokiaľ na svojom zariadení používate kožené ochranné púzdro, na jeho povrchu sa môže nachádzať až 17-krát viac mikróbov. Umývanie rúk by preto malo byť samozrejmosťou aj vtedy, keď sa príliš dlho hráte so svojim mobilným zariadením.
Briti dospeli k názoru, že zatiaľ čo sa na smartfónoch nachádza v priemere 1479 kolónií baktérií, na záchodových doskách sa ich drží „len“ 220. Dobrou správou je ale aspoň to, že plastový obal tento počet nijakým spôsobom neovplyvňuje. Ako sme však uviedli vyššie, s kožou je to oveľa horšie.
Telefón máme neustále v rukách
Ak sa teraz pýtate, ako je to vlastne možné, odpoveď je jednoduchá. Naše mobilné zariadenia máme v rukách každý jeden deň, pri všetkých možných činnostiach. A sami si pritom neuvedomujeme, či je to hygienické alebo nie.
Podľa štúdie z roku 2014 sme chytali toto zariadenie v priemere až 221-krát denne a novšia štúdia tvrdí, že za uplynulé roky sa tento počet ešte zvýšil.
Dáta hovoria tiež to, že s telefónom chodia na WC až dvaja z piatich ľudí. Len jeden z piatich ľudí si ho potom po návrate z toalety aj reálne vyčistí. Aj to je jeden z dôvodov, prečo v minulosti zaviedlo hygienický obrúsok na očistenie mobilného zariadenia jedno japonské letisko. Na Slovensku sa však tento trend nerozšíril.
Ako vydezinfikovať iPhone?
Človek si možno povie, že vydezinfikovať iPhone bude jednoduché. Stačí čistiaci prostriedok, menšia handrička a hotovo. Nie je to však celkom pravda. Rôzne chemikálie nemusia robiť dobre povrchovej úprave zariadenia a takisto môžu poškodiť tesnenia. iPhone tak môže stratiť vodeodolnosť, čo určite nikto nechce.
Samotná spoločnosť Apple preto odporúča, aby ste používali výhradne izopropylalkohol. Aj v tomto prípade, je ale nutné dodržiavať presné postupy. Zariadenie do tejto látky určite neponárajte a tak isto ju naň priamo nenanášajte (napríklad sprejom).
Na všetko by ste mali používať špeciálne obrúsky, ktoré sú izopropylalkoholom napustené na maximálne 70%. Pomocou nich môžete dôkladne vyčistiť všetky hladké povrchy s tým, že si dáte pozor, aby nič nezatieklo do otvorov, alebo špár.
Pokiaľ máte vodeodolný iPhone (model 7 a vyššie), môžete ho predtým umyť za pomoci vodou napustenej handry, ktorá je ideálne vyrobená z mikrovlákien. Nezabudnite ale na to, že ak už malo zariadenie vymenený displej či batériu, (alebo je z druhej ruky a nepoznáte jeho históriu), musíte byť veľmi opatrní. Nikdy totiž neviete, či vám nezatečie.
Potom zariadenie samozrejme dôkladne „prebehnite“ obrúskami napustenými izopropylalkoholom. Ak to urobíte raz denne, zaberie vám to sotva minútku. Výsledok bude ale taký, že jedno z najznečistenejších zariadení, s ktorým ste neustále v kontakte, bude aspoň ako tak čisté. Stojí to za to.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?