Spoločnosť Apple sa v roku 2022 dopustila veľkej zmeny pre svoj iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Tieto zariadenia už nemajú klasický výrez „notch“ pre Face ID, ale spoliehajú sa na oveľa decentnejší a hlavne interaktívny prvok Dynamic Island. Žiaľ, ten sa nedostal do základných modelov, čo bola trochu škoda. Pri iPhone 15 sa to ale všetko zmení.

Už dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že Dynamic Island bude aj súčasťou lacnejšieho iPhonu 15 a iPhonu 15 Plus. Tieto predpovede teraz potvrdil portál Phonearena, ktorý zverejnil dôležitý únik. Nachádzajú sa na ňom krycie sklá pre každý zo štvorice iPhonov 15 a potvrdzujú, že notch v klasickej podobe to bude mať v roku 2023 zrátané.

Dynamic Island teda uvidíme aj v lacnejšom 6.1″ iPhone 15 a tiež vo väčšom (a lacnejšom) 6.7″ iPhone 15 Plus. Na obrázku nižšie, ktorý to potvrdzuje, sa nachádzajú klasické temperované sklá zverejnené leakerom Ice Universe. Ten ich ukázal vo svojom tweete. Sklá ale odhaľujú ešte niečo dôležité.

iPhone 15 sklá
Zdroj: Ice Universe

Pokiaľ sa na obrázky dobre pozriete, pravdepodobne si všimnete, že medzi sklami pre iPhone 15 a iPhone 15 Pro je drobný rozdiel. Hovoríme konkrétne o rámoch, ktoré obklopujú celý displej po jeho obvode.

Zatiaľ čo na iPhone 15 a iPhone 15 Plus sú čierne rámiky mohutné zhruba rovnako, ako na temperovaných sklách pre iPhone 14, respektíve iPhone 14 Plus, pri drahších verziách „Pro“ to neplatí. Nachádzajú sa tu oveľa tenšie čierne okraje, čo samozrejme nie je žiadna náhoda.

Dôvodom je to, že iPhone 15 Pro aj iPhone 15 Pro Max by mali mať len zhruba také rámčeky okolo displeja, ako majú Apple Watch Series 8 či Apple Watch Ultra. Hoci tu stále bude viditeľná drobná čierna vrstva medzi zobrazovacou jednotkou a rámom zariadenia, väčšina používateľov ju zrejme ani nebude vnímať.

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro

iPhone 15
Zdroj: PhoneArena

Aj keď zariadenia ešte neboli oficiálne predstavené, už teraz o nich máme dostatočné množstvo informácií na to, aby sme ich medzi sebou vedeli v krátkosti porovnať.

Ako už viete z tohto článku, drobné rozdiely uvidíme v prednej časti na displejoch, no pravdepodobne pôjde len o zanedbateľné zmeny, ktoré nebudú pre väčšinu používateľov dôležité.

Loopi Eco Case
Reklama

Oveľa dôležitejšie bude celkové spracovanie a materiály. Každý iPhone 15 bude mať mierne zaoblené hrany, avšak lacnejšie modely sa budú spoliehať na hliník a tie drahšie na titán. Každý iPhone 15 by mal mať po novom aj matné zadné sklo.

Prečítajte si tiež  Google prekladač vie do slovenčiny preložiť text odfotený telefónom v reálnom čase.

Rozdielne USB-C aj procesor 

iPhone 15 Pro
Zdroj: Appleinsider

Ak si zaobstaráte drahší model iPhone 15 Pro / 15 Pro Max, dočkáte sa aj akčného tlačidla, ktoré nahradí prepínač pre tichý režim. Taktiež budete mať k dispozícii Thunderbolt 3 v rámci USB-C pripojenia.

Základný iPhone 15 síce tiež dostane USB-C, no to bude pracovať len s relatívne nízkymi rýchlosťami prenosu dát. Dobrou správou ale je, že všetky zariadenia sa budú spoliehať na väčšie akumulátory.

Apple by na to dokonca mohlo použiť novú technológiu, ktorú si prepožičia z elektromobilov. Okrem väčšej kapacity batérie môže zabezpečiť aj rýchlejšie nabíjanie.

Medzi najdôležitejšie rozdiely bude patriť procesor. Zatiaľ čo iPhone 15 Pro dostane novinku A17 Bionic (3 nm), iPhone 15 sa bude spoliehať na minuloročný čip A16 Bionic (4 nm). V oboch prípadoch sa ale používatelia môžu tešiť na vysoký výkon a perfektnú energetickú účinnosť.

Čo sa týka fotoaparátov, základné modely v roku 2023 dostanú rozlíšenie až 48 Mpx, no stále sa nedočkajú lepšieho optického priblíženia v rámci klasického teleobjektívu. Ten bude mať len iPhone 15 Pro a vďaka nemu bude schopný ponúknuť cca 3x optický zoom.

Reklama
Reklama

Ak budete chcieť viac, kúpiť si budete musieť najväčší a najdrahší iPhone 15 Pro Max, ktorý bude mať k dispozícii periskopický objektív. Optické priblíženie by vďaka tomu mohlo dosahovať 5-6x, čo už je slušná hodnota.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -