To o čom sa už dlhé mesiace diskutuje sa pomaly ale isto stáva realitou. Applu práve unikol dizajn pripravovaného iPadu Air 4. generácie. Tvary sú v podstate totožné s iPadom Pro 2018. Na miesto Face ID máme očakávať Touch ID. Jeho umiestnenie vás nepoteší!

iPad Air 4. generácie unikol na internet

Jablková spoločnosť predstaví už čoskoro produkt, na ktorý sme všetci dlho čakali. Určite s nami budete súhlasiť keď napíšeme, že iPad (mimo verzií Pro) pôsobil počas posledných 6-7 rokov trochu nudne. Po vizuálnej stránke sa menil len veľmi sporadicky a technológie neboli nijako oslnivé.

Všetko našťastie vyrieši príchod iPadu Air 4. generácie, o ktorom sa diskutuje celé mesiace. Počas dnešného dňa sa potvrdilo, že jeho dizajn bude prakticky totožný s iPadom Pro (2018). Dočkáme sa teda hranatejších tvarov a edge-to-edge displeja na prednej strane.

Uniknutý manuál, ktorý zverejnil DuanRui prostredníctvom svojho Twitter účtu odhaľuje všetky podrobnosti. Môžete si ho prezrieť v našej galérii na 5 obrázkoch. Zaujímavým poznatkom je fakt, že Apple skutočne neponúkne pre tento model Face ID (ako sa už dlhšiu dobu špekuluje).

Ak ste ale očakávali zakomponovanie Touch ID do displeja, pravdepodobne vás sklameme. Senzor otlačkov prstov bude v Power Buttone (tlačidlo pre odomykanie/zamykanie), ktoré sa nachádza v hornej časti zariadenia.

Takéto riešenie nám príde ako totálne neergonomické, no zrejme ide o daň za zníženie ceny. Nejako ho teda budeme musieť prekúsnuť. Zároveň by sme mali niečo veľmi podobné očakávať aj pri iPhone SE 3. generácie, ktorý je pripravovaný pre rok 2021.

Jeden fotoaparát na zadnej strane bez LED diódy.

Hoci to na prvý pohľad vyzerá tak, že sa pozeráte na iPad Pro (predošlej generácie), drobné odlišnosti sa tu predsa len nájdu. Na zadnej strane môžete vidieť jednu šošovku fotoaparátu. Nebude sa síce jednať o žiadnu „profesionálnu optiku“ no na účely bežného fotenia (s tabletom) to dokonalo postačí.

Žiaľ, vytváranie záberov v tme si veľmi neužijete. V porovnaní so vzorovým modelom zmizne LED dióda. Podobne to má aj aktuálna generácia iPadu Air, takže nejde o žiadne veľké prekvapenie.

Na druhej strane máme aj dobré správy. V spodnej časti hliníkového tela môžete vidieť Smart konektor pre pripojenie klávesnice alebo iného príslušenstva. Aj tento dostupnejší model by mal byť kompatibilný s Magic Keyboard, ktorej súčasťou je trackpad (alebo inej dostupnejšej alternatívy, napríklad od spoločnosti Logitech).

Pozornému oku tiež neunikne, že na jednom z obrázkov sa nachádza informácia o napájaní. iPad Air 4. generácie dostane USB-C! Diskutovalo sa o tom dlhšie no toto je zatiaľ najhodnovernejší dôkaz.

Aj napriek nízkej cene môže mať výkonný procesor!

Na záver jedna čerstvá informácia. Posledné úniky tvrdia, že Apple môže použiť pri tomto zariadení extrémne výkonný procesor A14 Bionic. Ťažko povedať, či bude naladený na podobné hodnoty ako v iPhone 12, no z dlhodobého hľadiska to môže byť veľmi príjemný benefit.

Náš odhad je taký, že čip bude spolupracovať s operačnou pamäťou 4GB RAM. Lacnejšia varianta by mohla dostať 128 GB úložiska a drahšie prevedenie 256 GB úložiska. Analytici odhadujú cenu na úrovni 500-600€ za základný model. Nechajme sa prekvapiť. Pôjdete do tohto tabletu? Napíšte nám do komentára!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.